‘Tek suçumuz bizi kayıracak birilerinin olmaması mı?’

İstanbul’da AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler belediye binası önünde açıklama yaptı…

Üsküdar Belediyesi’nde Temmuz ayından buyana, farklı ekiplerde görev yapan 150’den fazla işçi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldı! 

  • İşçiler adına açıklamayı okuyan Ercan Yılmaz:

”Bir aya aşkın bir süredir işlerimize dönmek için çözüm aradık. Senelerce Üsküdar halkına hizmet verdik, alın teri döktük. Üsküdarımızın her yerinde ayak izimiz, alın terimiz var. Üsküdar Belediyesi haksız hukuksuz yere bir gecede bizleri işten çıkardı.”-”

”Soruyoruz biz işten çıkarılacak ne yaptık? Tek suçumuz bizi kayıracak birilerinin olmaması mı? İstiyoruz ki kayırma, adaletsizlik olmasın. Belediyemiz işçilerin hakkını yemesin.”

HAK-İŞ NERDE?’

  • Ercan Yılmaz:

”Bu kadar insan evine nasıl ekmek götürecek, çocuklarımız okullarına nasıl gidecek?. Evimize ekmek götüremeyen bizler işimizi geri istiyoruz. Çocuklarımıza harçlık vermek istiyoruz. Sendikamız Hak-İş ne yazık ki bu süreçte bizlerin yanında olmadı. Üsküdar Belediyesi bu yanlıştan biran önce dönsün. Bu işin çözümü onlar için çok kolay. Haksızca işten çıkarıldık, hakkımız olanı alıp işimize geri dönmek istiyoruz.”

ARKAMIZDA SAĞLAM BİRİLERİ YOK DİYE…’

  • İştan çıkarılan işçilerden Evin Çelik:

”işten çıkarıldığımda bir kesim medya ile iletişime geçtim ama kuluklarını tıkayıp hiç ilgilenmediler. Madem ‘disiplinsizdim’ neden 5 yıl boyunca herhangi bir uyarı yapılmadı. Evet arkamızda sağlam birileri olmadığı için ekmeğimizden oluyoruz. Bir çok işçinin korkusu olduğu için buraya gelmedi. Sustukça sıra size gelecek.”

HEM BELEDİYE İÇİNDE HEM DE PARTİ İÇİNDE KULLANDILAR

  • Ümit Taylan:

”Belediye’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde 8.5 yıl boyunca çalıştım ve 23 Ağustos’ta SGK’den gelen mesajla işten çıkarıldım. Bizi de hem belediye içinde hemde partı içinde kullandılar. Afiş asma mı, kapı kapı gezme mi dersin. Bazen parti içinde çalışmalara katılmadığımda da gerekçe isteniliyordu. Yıllarca hem iş olarak hem parti olarak mücadelemizi verdik. Sonucu haksız bir şekilde işten çıkarılma oldu.”

”İBB önündeki işçiler, 31 Mart ile 23 Haziran arasında işe alındılar. Ben 8.5 yıldır çalışıyordum. Onların yanında destekçileri var. A Haber, yalaka, yandaş medya yanlarında. Sürekli İBB’nin önündeler. Hiç bir şekilde yanımızda değiller. Mücadelemiz sürecek.”

NİYE A HABER BURADA DEĞİL?

  • Ümit Taylan’ın annesi Arife Taylan:

”AKP Üsküdar Kadın Kollarında çalıştık ve karşılık beklemeden 20 sene emek verdik.”

”İBB’yi eleştiriyorlardı ama AKP buraya hiç sahip çıkmıyor. Neden çıkmıyor? Bunu öğrenmek istiyorum. Ben 20 sene AKP’ye emek verdim. Haklarımız nerede ? Hakkımı helal etmiyorum. Haram zıkkım olsun. Belediye’de yetkili birileriyle görüşmek istediğimizde kovmaktan beter ettiler. Niye A Haber’in televizyonu buraya gelmiyor? Seçim zamanı gelince milleti işten alarak, koltuğa oturuyor. Şeçimden sonra da işçiler atılıyor. Miletvekillerin maaşı az denilerek zam yapıyorlar da bu insanların cepleri boş. Bu insanlar kapıda aç bıraktılar. Bin 500 TL kira veriyorum. Evi geçindiren oğlumdu. Çok zor durumdayım. Önümüz kış. Faturalar birikiyor.”

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.