SAĞLIK

Meme kanseri, erken tanı ile tedavisi kolay bir hastalık.

Harekete geçmek için 8 neden

Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor ve meme kanseri her 8 kadından birini etkiliyor.

 • Prof. Dr. Metin Çakmakçı:

”Meme kanseri, erken tanı ile tedavisi kolay bir hastalık. Bunun için düzenli olarak meme muayenesi yapılmalı, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çekilmeli”

 • Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı:

”Meme kanserinin görülme sıklığı yaşla birlikte artıyor. Meme kanseri erken tanı ile tedavisi kolay bir hastalık. Sağlıklı bir yaşam meme kanserinden korunmada oldukça önemli. Meme kanserinde erken tanı için düzenli olarak meme muayenesi yapılmalı, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çekilmeli.”

Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı…

 • 40 yaş üstü 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografi çektirin ve doktor muayenelerini ihmal etmeyin.
 • Meme muayenesi Memelerinizi ayda bir, âdetinizin bitiminden 3 ile 5 gün sonra muayene edebilirsiniz. Menopozdaysanız ve âdet görmüyorsanız her ay aynı tarihte bu işlemi gerçekleştirmeye çalışmalı, memede ele gelen bir kitle, çöküntü, akıntı gibi herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde hekime başvurmalısınız.
 • Ailede varsa Sadece anne tarafında değil, baba tarafında da meme kanseri ya da bazen yumurtalık kanseri olması bu hastalığa yakalanma riskinizi yükseltiyor. Risk grubundaysanız kontrollere 40 yaşından önce başlayın.
 • Sağlıklı beslenme Sağlıklı beslenmek genel olarak kansere yakalanma riskini yüzde 30-40 civarında düşürebiliyor. Meme kanserinden korunmak için düşük yağlı ve sebze, meyve, tahıl ağırlıklı beslenmeye özen gösterin, işlenmiş ürünlerden ve fazla şekerden kaçının.
 • Sigara Tütün kullanımı meme kanseri riskini artırıyor. Meme kanserinden korunmak için tütün ürünlerinden ve içilen ortamlardan uzak durun.
 • Hareket, egzersiz Düzenli egzersiz meme kanseri riskini anlamlı oranda azaltıyor. Haftada 5-6 saat egzersiz yapın. Hareketli bir yaşam tarzı benimseyin.
 • Stres Yaşam şekli, çalışma koşulları ve yüksek stres meme kanserini tetikleyebiliyor. Stresli ortamlardan uzak durmak zor, ancak stresi yönetmek mümkün. Stres düzeyinizi azaltmak için kendinize uygun yöntemler bulmaya çalışın.
 • Kilo Obezite kanser olma olasılığını da artıran bir faktör. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulun, sağlıklı kiloda kalmaya özen gösterin.

6 saatten az uyumak kanser riskini artırıyor

Amerikan Kalp Vakfı Dergisi’nde -Journal of the American Heart Association- yayımlanan bir araştırma; 6 saatten az uyumanın kanser riskini artırdığını ortaya koydu…

 • Bazı vakalarda az uykunun ölüm riskini de ortaya çıkardığı kaydedildi.

Araştırmaya göre:

 • Orta yaş grubundaki, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet hastası veya kalp sorunu olan insanlar, 6 saatten az uyumaları halinde yüksek oranda kanser hatta erken yaşta hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya.
 • Özellikle altı saatten daha az uyuyan yüksek tansiyon veya diyabet hastaları, altı veya daha fazla saat uyuyan insanlarla karşılaştırıldığında iki kat daha fazla kalp hastalığı veya inme riski taşıyor.
 • Yeteri kadar uyku alamayan kalp hastaları, diğer insanlara oranla üç misli daha fazla kansere yakalanıp ölme riski ile karşı karşıya.

Pennsylvania Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Julio Fernandez-Mendoza yönettiği araştırmanın sonuç bölümünde:

 • ”Bizim çalışmamız, normal uyku düzenine sahip olabilmenin, bu sağlık koşullarında ve riskleri taşıyan bazı insanlar için koruyucu özellik yaratabileceğini gösteriyor.”

Profesör Julio Fernandez-Mendoza, bununla birlikte kesin yargıya varmak için daha kapsamlı ve detaylı biraraştırmanın gerekli olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan, aşırı yemek yemekle, uykusuzluk arasında önemli bir bağ olduğu tespit edilmiş; bilim insanları düzenli ve yeterli uyuyanların daha az yemek yediğini duyuRmuştu.

2 YILDA 2 KANSER

 • Makine-metalürji mühendisi Ayfer Yılmaz:

25 yaşındayken tiroit kanserine, 27 yaşındayken de meme kanserine yakalandı. 6 kür kemoterapi, 30 radyoterapi aldı.

Yılmaz: ”Tedavim sırasında genetik testler yapıldı ve pozitif çıktı. Tedavimi tamamladıktan bir yıl sonra memelerimi aldırmaya karar verdim, protez taktırdım. Mücadeleyi hiç bırakmadım. Şu an iyiyim, kontrollerime gidip geliyorum. Hastalara önerim, mücadeleyi bırakmasınlar, pozitif olsunlar.”

İLGİLİ HABER

‘ANNEME SÖYLEMEDİM’

Babası da prostat kanseri tedavisi gördüğü sırada tiroit kanserine yakalandığını, hemen ameliyat olduğunu anlatan 36 yaşındaki Yılmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

”Babamı kaybettikten bir yıl sonra da elime bir kitle geldi ve kitleyi hisseder hissetmez hastaneye geldim, hiç vakit kaybetmedim. Meme kanseri tanısı kondu. Hemen ameliyat oldum, memeyi aldılar, çok zor günler geçirdim.”

”Tanı konduktan sonra korku ve panik yaşadım. Ablam bana çok destek oldu. Biyopsi süreci bitip tedaviye başladıktan sonra o korkum azaldı. Anneme ilk başta söyleyemedim, önce ablama söyledim.”

”Bu süreçte insanların yorumları nedeniyle neredeyse tedaviyi bırakıyordum. Beni onkoloji bölümünde gören bir teyze ‘Ah yavrum biz de torunumu böyle bir hastalıktan kaybettik’ demişti. Üzülüp ağlamıştım, hatta kemoterapiyi yarım bırakıp ‘gelmeyeceğim tedaviye’ demiştim.”

Sonrasında müzik dinledim, kitap okudum, kimseyi dinlemedim. Doktorum beni çok motive etti, moral verdi. Kanser hastalarına morallerini yüksek tutmalarını öneririm.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Sibel Bahçetepe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top