DÜNYA

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) sözcüsü Salih Müslim

‘Amerikan yönetimi sözlerini tutmadı ancak sınır hattı dışındaki alanlarda ABD ile işbirliğimiz sürüyor’

Salih Müslim

BBC Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) sözcüsü Salih Müslim

”Suriye’deki Kürt gruplar, sınır hattından çekilme kararı nedeniyle ABD’ye tepki gösteriyor. Amerikan yönetimi sözlerini tutmadı ancak sınır hattı dışındaki alanlarda ABD ile işbirliğini sürdürüyoruz.”

  • “Suriye’de ABD güçleri hala var. DAEŞ hücrelerine karşı savaş sürüyor”
  • “Deyrezzor’da, Rakka’da vs. SDG ile beraber çalışıyorlar. Ama sınırdaki güçlerini çektiler. Amerikan askerlerinin diğer yerlerden çekilmesi gibi bir şey yok.”

PYD Eş Başkanı Salih Müslim:

”Uluslararası koalisyon tarafından bize, Suriye’den çekilmek için üç şeyin gerçekleşeceği sözü verildi ancak sözler tutulmadı.”

“Amerika’yı, Suriye’ye girmesi için biz davet etmedik. Biz savaşıyorduk kendi kendimize. Onlar da hem DAEŞ’le (IŞİD) savaşacak hem de Suriye rejimiyle ilişkili olmayacak bir güç arıyorlardı. Hem bizim çıkarımıza hem de onların çıkarınaydı. Bir ortaklık oluştu, bu dört sene devam etti, birbirimize güvendik, tarihi zaferler gerçekleşti.

‘Verdiğin sözü tutmuyorsun, çekiliyorsun’

“Verdikleri sözler vardı. Üç şey gerçekleşinceye kadar biz buradan çekilmeyeceğiz dediler. Birincisi, DAEŞ bitecek, ikincisi burada istikrar sağlanacak, üçüncüsü siyasi çözüm olacak. Bunlardan hiçbiri olmadı. DAEŞ bitmiş değil, hücreler şeklinde devam ediyor. Fırat’ın batısında da DAEŞ’ın kontrolünde yerler var. DAEŞ bitmiş değil. İkincisi istikrar da sağlanmış değil, üçüncüsü çözüm yok. Verdiğin sözü tutmuyorsun, çekiliyorsun.”

“Sayın Trump ‘Para, silah verdik’ diyor.”

”Burada kaç Amerikan askeri öldü? Hiç. Biz 11 bin şehit verdik. 11 bin şehit mi yoksa senin verdiğin silahlar, paralar mı? Silahları verdin ama zaten bunları DAEŞ’e karşı savaşta kullanıyoruz. Amerikalılar kaç şehit verdi? Bunu Irak ve Afganistan’la karşılaştırsın.”

Suriye SDG mezarlığı
Getty ImagesSuriye SDG mezarlığı

‘ABD Türkiye ile arabuluculuk yaptı, SDG karara uydu’

  • PYD Sözcüsü Salih Müslim:

”ABD’nin ‘Türkiye ile SDG arasında dolaylı görüşmelerin yaşandığı’ yönündeki iddial doğru değil.”

“Evet, ABD arabuluculuk yaptı. Son anlaşma Amerikalılarla Türkler arasında oldu. Bizim SDG bu anlaşmayı onayladı. Sanki anlaşma bizimkilerle Türkiye arasında oluyor, Amerika da bunun garantisi gibi oldu. Daha önce bu, Menbic’te de oldu. Görüşmeler, anlaşmalar vs. Amerikalılar her iki tarafla da görüşüyorlardı. Ama bunlar politik anlaşmalardan ziyade askeri anlaşmalardır.”

“Sınır güvenlik mekanizması, Tel Abyad ile Resulayn arasındaki anlaşmadır. Bu birkaç haftadır uygulanıyor ve bizimkiler anlaşmaya dair ne gerekiyorsa yaptılar. Bizimkiler tamamen kabul ettiler.”

SDG güçleri
Getty Images
  • Salih Müslim:

”ABD’nin kararını ‘ihanet, hayal kırıklığı, arkadan bıçaklama’ gibi kavramlarla değerlendirmeyi tercih etmiyorum. ABD’de birçok kurumun, Amerikan halkının ve sahadaki ABD askerlerinin farklı düşündüğü görüşündeyim.”

SDG Komutanı Mazlum Kobani ve ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin lideri Tuğgeneral Nicholas Pond, Ağustos 2019
Getty ImagesSDG Komutanı Mazlum Kobani ve ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin lideri Tuğgeneral Nicholas Pond, Ağustos 2019

‘Esad’a çağrı yapılabilir’

  • PYD Sözcüsü Salih Müslim:

”Kuzey Suriye Özerk Yönetimi, henüz Şam’a bir çağrı yapmadı ancak yapabiliriz.”

“Özerk yönetim böyle bir çağrıda bulunmadı ama bulunabilirler. ‘Sınırı beraber koruyalım’ diyebiliriz. Egemenlik için beraber bir şey yapmak istiyorsanız gelin beraber yapalım, ama eğer ‘Gelin teslim olun, ondan sonrasını biz yaparız’ derlerse kabul etmeyiz.”

“Biz her zaman diyaloğa açık kaldık. Rejimle de, Ruslarla da, herkesle de… Halkımızı korumak için elimizden ne geliyorsa yaparız.”

“Kendilerinin Türkiye için hiçbir zaman bir tehdit oluşturmadıklarını” belirten Müslim, Türkiye’nin operasyonu durumunda ne yapacaklarıyla ilgili ise “Bütün gücümüzle direneceğiz.”

ABD ile bu kadar yakın ilişkiye girerek bir hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?”

Müslim: “Bunu bir hata görmüyoruz.”

“Çünkü bu bir ortaklıktır. Biz hiçbir zaman Amerika’ya ‘Bizi koru’ demedik. Bizi yok etmek istiyorlardı, onların çıkarıyla bizim çıkarımız kesişti. Sen yarıda bırakıp çekiliyorsan o senin işin. Ama yıllar içinde arada bir güven oluştu.”

“Biz kendi yolumuza devam edeceğiz. Biz örgütlü bir halkız, kendimize güveniyoruz. Önemli olan buradaki sistemi korumaktır. Şimdi bu karar değişebilir, başka bir şey de olabilir ya da başka bir ortaklığa da dönüşebilir.”

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top