Binlerce gösterici herhangi bir şiddet olayına karışmadı.

Uzak Doğu’nun finans merkezlerinden Hong Kong’da protestolar… Acil durum yasasının devreye girmesinin ardından gelen maske takma yasağına rağmen birçok göstericinin maske taktığı görüldü.

Hong Kong’un ada tarafında tramvay hattının geçtiği Central, Admiralty ve Wan Chai duraklarındaki anacaddede yürüyen binlerce gösterici herhangi bir şiddet olayına karışmadı…

Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Müdahale gerekçeleri; ‘yasa dışı olarak toplanılması ve ana caddelerin kapatılması’. Göstericiler, biber gazı tüplerini suyla söndürdü ya da tüpleri polise geri atarak etkisiz hale getirdi.

Güvenlik görevlileri civarda yaşayan vatandaşlara uyarı anonsu yaptı. Anonsta: ‘evlerini terk etmemeleri ve pencerelerini kapatmaları’ istendi

Hong Kong polisi büyük güvenlik önlemleri alırken, yaşanan ufak çaplı arbede sonucunda az sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Hong Kong’da gösteriler 4. ayında

  • Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam:

Ülkedeki protestolara neden olan ‘zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısını’ temmuz ayında iptal ettik, buna rağmen, gösteriler şiddetlenerek devam ediyor.”

Lam, ‘Hükümet, halkın endişelerini yatıştırmak için tasarıyı resmi olarak geri çekecek.” ifadesini kullanmış ancak bu açıklama da protestoları durduramamıştı.

Acil durum yasası!

  • Protestoların artması nedeniyle en son 50 sene önce uygulanan acil durum yasası devreye girdi.

Acil durum yasasına göre protestolar sırasında maske takmak yasak olmasına rağmen birçok gösterici iki gündür bu kurala uymuyor. Yasalara göre böyle bir durumda maske takmak bir yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

  • Acil durum yasası bunun yanında sokağa çıkma yasağı, medyanın sansürlenmesi, limanların ve ulaşımın yönetim tarafından kontrol altına alınmasına izin veriyor.
  • Hong Kong’da Baş Yönetici Carrie Lam:

“Artık isyancıların sevdiğimiz Hong Kong’u yok etmesini tolere edemeyiz. Hong Kong’da hızlıca barışı sağlamalıyız”

tr.euronews


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: