ABD, ‘Türkiye’nin bölgedeki faaliyetleri yasa dışı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Atina’da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo;

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Atina’da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs ile Türkiye arasında yaşanan sondaj gerilimine ilişkin açıklamasında:

  • ”Türkiye’nin bölgedeki faaliyetleri, ‘yasa dışı’ ”

Miçotakis, gerilimin önlenmesi amacıyla ABD’den ‘yardım’ istemişti…. 

İLGİLİ HABER

‘ALENEN İHLAL ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD-Yunanistan arasında 1990 Savunma İşbirliği Protokolü’nün (MDCA) yenilenmesi için Atina’daydı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Pompeo’dan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki doğal gaz sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım istedi ve Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin: ‘Kıbrıs’ın egemenlik haklarını alenen ihlal ettiğini’ söyledi…

  • Miçotakis:

 “ABD’nin Doğu Akdeniz bölgesinde özel çıkarı var. Kıbrıs sadece gayet açık olan uluslararası hukukun uygulanmasını istiyor. ABD’nin olumlu katkısının bölgede daha verimli bir iş birliği ve yapıcı bir nihai oluşuma öncülük edeceğini umuyorum”

https://www.cafemedyam.com/2019/06/30/musluman-kardesler-zihniyeti-ve-dogu-akdeniz-krizi/

İLGİLİ HABER

‘ AVRUPA REHİN ALINAMAZ

  • Pompeo:

‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri kabul edilemez.” 

”Doğu Akdeniz’in enerji kaynaklarının keşfinde ‘uluslararası kurallar geçerli. Hiçbir ülke Avrupa’yı rehin alamaz. Türklere, yasa dışı sondajın kabul edilemeyeceğini söyledik. faaliyetlerin yasal yürütüldüğünden emin olmak için gerekli diplomatik adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz.”

“Gerilimi azaltma ve karşılıklı uzlaşının sağlanacağı çözümler bulma amacıyla tarafların, herkesin bir araya gelmesi için çalışıyoruz.” 

”Washington, Doğu Akdeniz’de Yunanistan-Mısır-İsrail arasındaki enerji işbirliğine destek veriyor ve enerji piyasasasına; serbest ekonomi kuralları çerçevesinde dahil olmayı arzu ediyor.”’

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: