Sorumlusu kim? Fuat Oktay mı, Erdoğan mı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan deprem toplantısına çağrılmadım!

”Fuat Bey siz komisyonda yoksunuz, dedi…”

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu:

“Konuyla ilgili sessizliğim, devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır”

”Büyükşehir belediye başkanları olarak Erdoğan’la yaptığımız toplantıda benim önerim doğrultusunda oluşturulan komisyonda ismim olduğu halde, Fuat Oktay, ‘Ekrem bey siz komisyonda yoksunuz’ dedi. Seçim bitti, geride kaldı. Onları artık bir tarafa bırakalım. Benim için deprem bu şehrin en önemlisi meselesidir”

Ekrem Bey Çağrılmamış!

İstanbul depreminin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve valinin katılımıyla yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı’na, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmadığı ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu:

”Bazı gazetecilerin iddia ettiği gibi ‘davet edildiğim halde yerime yardımcımı göndermişim’ iddiası gerçek dışı.”

”Valilik ‘toplantıya çağrıldı’ açıklaması yaptı…Valiliği aradım ve açıklamanın gerçeği yansıtmadığını dile getirdim.”

İBB Başkanı: ”Deprem olduğu andan 4 dakika sonra Vali Bey’i arayıp ‘AKOM’a geçiyorum’ dedim ve 18.30’a kadar orada çalıştım. İkinci gün yapılan toplantıya çağrılmadım. Birilerinin beni masada isteyip istemesi umurumda değil. Konuyla ilgili sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır. Vali Bey’i sadece valilik açıklamasından sonra aradım. Toplantıyı öğrendiğimde aramadım. Kendilerine açıklamanın doğru olmadığını söyledim. Fikrimi paylaştım. Oradaki konuşmalar iki devlet adamının arasındaki konuşmalardır.”

İLGİLİ HABER

‘Siz çağrılmadıysanız genel sekreter nasıl katıldı?”

Ekrem İmamoğlu:

“AFAD’ın 28 birim başkanı var. Bir gün önce ’28 birim başkanından yarın rapor alacağım, hesap soracağım’ diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı birim başkanlarını davet ediyor. Sadece iki birim başkanı değil, bir genel sekreter yardımcımızın da olması ve süreci takip etmesi talimatı veriyorum. 28 birim başkanında sadece 2’si İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden, biri itfaiye daire başkanı, diğeri defin işleri başkanı…”

PARTİZAN İKTİDAR!

‘Belediye başkanları toplantısında Erdoğan’ın da onayladığı teklifle ‘başkanlar komisyonu’na giren Ekrem İmamoğlu’ndan Yavaş ve Büyükerşen’in aksine yazılı teklif bile istenmedi’

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı aradığını ancak “Siz komisyonda yoksunuz. Kayıtlara bakacağım” yanıtını aldığını söyledi.

SUSKUNLUĞUMU FIRSATA ÇEVİRDİLER

Ekrem İmamoğlu: ”3 gündür önüne gelenin bu toplantı ile ilgili yorum yapmasını, konuşmasını esefle kınıyorum. Bakanların, bazı siyasi parti temsilcilerinin bu konuyla ilgili, benim şahsımı hedef alarak, bu süreci bu şekilde yorumlamasını kınıyorum. Çok ayıp. Suskunluğumu fırsata çeviren insanları da acizlik olarak yorumluyorum. Çağrıldığım her devlet toplantısına, devletimin beni çağırdığı her toplantıya koşa koşa giderim.”

BENİ KİM ÇAĞIRDI, İSPAT ETSİNLER

İmamoğlu: ”Bunu toplantıya çağrıldığımı iddia eden insanlar şunu açıklayacak;

  • Beni kim çağırdı? –
  • Kim aradı?
  • Kaçta aradı?
  • Nasıl aradı?

Bunu ispat etsinler. Desinler ki, ‘Biz İmamoğlu’nu aradık’. ”

”Oraya gelen insanlar, bir şekilde davet edildi her halde. Ben çağrılmadım. Birim başkanları çağrıldığı için, orada görevleri vardı ve gittiler. Ama ben çağrılmadım. Dolayısıyla ben, çağrılmadığım gibi yine gittim Lojistik Merkezi’mizi hem analiz hem tahlil ettim hem de basına tanıttım. Sonra da AKOM’da çalışmalarıma devam ettim.”

“Genel Sekreter Yardımcınızın ve birim başkanlarınızın toplantıya katıldığını söylediniz. Neden açık bir şekilde, ‘Ben davet edilmedim’ demediniz?”

İmamoğlu: ”Yakışmaz. Beni davet ettiler, etmediler; ben bu polemiğin içine girmem. Depremle uğraşıyoruz. Yani ben karşı tarafın bu işi bu hale getireceğini düşünmedim bile. Sadece Genel Sekreter Yardımcımız orada, birim başkanlarımız çağrıldı orada, çalışmanın içinde deyip geçtim. Ama benim bu sözümü sanki çağrıldı da gitmedi diye algılayıp sonra bunu bu şekilde yönetmeye çalışan devletin yöneticileri habire 3 gündür konuşunca cevap vermek zorunda kaldım.”

İLGİLİ HABER

SUSKUNLUĞUM

İMAMOĞLU: ”Suskunluğumun iki sebebi var. 

  • Bir tanesi bu depremin önüne geçmemesi ile ilgili direncim ve ısrarım.
  • İkincisi de devlet terbiyem, devlet adamlığı terbiyemdir.

Herkesin de bu hassasiyetle davranmasını beklerdim. Ama olmadı. Üzülüyorum.

ARAYIP SORABİLİRDİNİZ

Ekrem İmamoğlu: ”Buradan bazı gazetecilere sesleniyorum. Valiliğin açıklamasından sonra çıkıp özür diyenlerin özürlerini kabul etmiyorum. Olayın bir tarafı da benim, beni arayıp sorabilirdiniz. Kendinize bazı bakanların açıklamalarını referans alıp yazdıktan sonra söylenen sözlerin bir önemi yok. Bu gazetecilerin açıklamalarını zavallı açıklamalar olarak buluyorum, üzülüyorum. Ben Vali Bey’i sadece açıklamalarından sonra aradım ve tepkimi dile getirmek, bunun doğru olmadığını söylemek için aradım.”

BU MU RAHATSIZ ETTİ?

İmamoğlu:

”Eğer bu şehirde siz hâlâ sistem kurduğunuzu ve kurulan sistemde de toplanma alanlarının mükemmel olduğunu savunuyorsanız, 16 milyon insan da bundan mutluysa, ben de mutlu olurum. Çıkar milletimin önünde, milletimden özür dilerim. Ama değil! Ben, kafamı kuma sokamam. Bu mu rahatsız etti? Ya da benim bulunmam gereken ortamlarda bulunmamam, sizi bunun için mi rahatsız etti.”

”Ben, bu şehrin geçmişinden bugüne kadar yapılan yanlışlarla yüzleşecek bir yönetici olduğum gibi, yarınlara dönük atacağım adımlarımda da kararlı olacağım. Bu şehre hata yaptırtmayacağım.”

”Bu şehre, insanların sesini dinleyerek, asla ve asla ihanet edilmesine müsaade etmeyeceğim. öncelikle bazı tartışmaların sona ermesi adına, deprem toplanma alanlarıyla ilgili envanteri çok yakın bir zamanda basınımızla paylaşacağım. Bunu paylaşmakla kalmayacağız. Deprem toplanma alanlarının yeterliliği konusunda yaptığımız çalışmada nasıl bir yol haritamız olacağını anlatacağız.”

İLGİLİ HABER

DEPREM EN ÖNEMLİ MESELE

Buradan devlet yetkililerine de seslemek istiyorum; Seçim bitti, geride kaldı. Onları artık bir tarafa bırakalım. Benim için deprem bu şehrin en önemlisi meselesidir. Benim için öncelikli mesele depremdir. Gelin enerjimizi buna yöneltelim. Birlikte çözüm üretelim.

OKTAY’I ARADIM, ‘SİZ KOMİSYONDA YOKSUNUZ’ DEDİ

Belediye Başkanlarından oluşan komisyon için davet edilmediğiniz iddia ediliyor?

İmamoğlu: ”Evet doğru. Ben komisyon kurulmasını öneren kişiyim. Cumhurbaşkanı da olumlu buldu. Üç isim zikretti. Mansur Bey, Yılmaz Bey, Ekrem Bey. Benden rapor istenmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı aradım. Fuat Bey ‘Siz komisyonda yoksunuz’ dedi. Kayıtlara bakacağım dedi…”

İHALE ŞARTNAMESİNİ TAKİP EDİYORUZ

Haydarpaşa ve Sirkeci garları için yapılacak ihaleler…

Ekrem İmamoğlu: ”Ulaştırma Bakanlığı iki simge alanın depolarını arazisiyle beraber ihaleye çıkarıyor. İhaleye çıkardığı yerlere de biz katılma kararı veriyoruz. Niye? Bir ticari faaliyet yok. Buralar sit alanı zaten üstüne var olanların dışında bir şey yapamazsınız. Çok güzel. Para da kazanamazsınız. Bu da çok güzel. Yav kardeşim kanun sana bir imkân tanıyor. Diyor ki bu tür yerleri kamu kurumları ile konuşun uygun kamu kurumlarına devredebilirsiniz. Protokol yapabilirsiniz ve o kamu kurumları tarafından işletilebilir. İstanbul’da da bunun merkezi İBB’dir.”

‘Bunun yüzlerce örneği var İstanbul’da.’

İmamoğlu: ”İhaleye katılacağımızı açıklamamızdan sonra bakanlığın aceleyle ‘Belediyenin katılması doğru olmaz’ açıklaması yapmasını anlamış değilim. Ayrıca ihale şartnamesinde ortaya konan şartları hayretle takip ediyoruz. Peki. Siz bu kadar uyumlu yeri ihaleye çıkarıyorsunuz ve şartnameye diyorsunuz ki 20 milyon liralık dijital teçhizatı olacak. Yav 20 milyon liralık dijital taçhizat demek Türkiye’de ya bir ya iki televizyon kanalında vardır.”

”Yani bir kere siz bu açıklamayı yapmadan önce nasıl ihaleye çıktığınızı anlatacaksınız.”

SİZE BU AÇIKLAMAYI YAPTIRAN MOTİVASYON NE

 Ekrem İmamoğlu: ”Ben buradan bu açıklamayı yapan Genel Müdüre sesleniyorum. Bir de bu hararet ne yani? Efendim İBB rekabeti engelleyen bir şekilde ihaleye girmiş olur. Bu yanlıştır. Bu hararet ne? Size bu açıklamayı yaptıran motivasyon ne?  Biz bu ihaleye giriyoruz ve İstanbul halkına yakışan bu yerin İstanbul halkına ait yani İBB uhdesinde kültüre sanata adanmış bir şekilde bir alana dönüşmesini sağlayacağız.”

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.