HDP’li Meral Danış Beştaş, Dodan’ın engellenen şarkısını söyledi…

HDP Siirt Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi Meral Danış Beştaş, katıldığı Demokrasi Nöbeti eyleminde Ay Dilbere şarkısını söyledi.

Polis, Ay Dilbere şarkısını söyleyen sanatçı Dodan’ın elinden mikrofonu almıştı.

Beştaş: ”Kayyım şehri tutuklamaktır. Bütün baskılara ve asimilasyon politikalarına rağmen dilimizi, kültürümüzü koruyacağız.”

VİDEO

DEMOKRASİ NÖBETİ

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 42’nci gününde devem etti.

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, HDP’li Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, HDP Ekonomi Komisyonu Üyesi Alp Altınörs, Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan Hakkı Zariç, Ayşe Hür, Hicri İzgören, Erdoğan Aydın, Emirali Türkmen, sivil toplumkuruluşu temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

HDP Gençlik Meclisi Üyesi gençler açtıkları ‘Kayyım bağımlılaştırır, direniş özgürleştirir’ pankartı ile DemokrasiNöbeti’ne yürüyüş ve sloganlarla katıldı.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen:

”Kayyımlara karşı başlatılan imza kampanyası 20 Ekim’e kadar devam edecek. Kampanyaya destek verilmesi gerekli. İmza kampanyasına destek adına Demokrasi Nöbeti’ne katılan yazarlar burada listeyi imzaladı.”

İLGİLİ HABER

Türkiye Yazarlar Sendikası

Nöbete destek veren Türkiye Yazarlar Sendikası adına konuşan şair Hakkı Zariç:

”Demokrasi Nöbeti’ne katılan kadın, çocuk ve her yaş grubundan insanlar aynı şeyi söylemek üzere burada bulunuyor. Talepleri bellidir, seçtikleri insanların seçilmişliğini kabul ettirmek. Biz yazarlar olarak onlarla birlikte olduğumuzu, bu mücadelelerini desteklediğimizi dile getirmek istiyoruz. Seçilmişler atanmışlardan daha güçlüdür. Biliyoruz, nöbet başarı ile sonuçlanacak.”

‘DİRENİŞ HERKESE GÜÇ VERİYOR’

HDP Ekonomi Komisyonu Üyesi Alp Altınörs:

”Diyarbakır’da başlatılan nöbet bize füç veriyor. Sosyalist aydınların gözü direnişin olduğu Diyarbakır, Mardin ve Van’da. Özgürlük ve demokrasiye dair bir umut, direnişin sürdüğü alanlarda. Hırsızlık ve soygun düzenini devam etmek adına kayyım atandı.”

”2016’da Diyarbakır halkı o ünlü süpürgeleri ile kayyumları süpürmüştü. Görüyoruz ki AKP bir kayyımlar partisine dönüştü. Dağılma ve erime sürecindeler. Kendi partisine de kayyım atarsa şaşırmamak lazım.”

”Erdoğan, Bahçeli ülkeyi karanlığa sürüyor buna karşı yaşamın her alanından mücadele sürecek. Bu alanlarda haklı olan Diyarbakır, Van, Mardin halkı kazanacak. Kürt halkı kazanacak. Geldikleri gibi gidecekler.”

‘AND OLSUN Kİ ASLA KÖLE OLMAYACAĞIZ’

Azadi Hareketi’nden Abdullah Bozkuş:

”Güney Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumunun yıldönümü… Referandumda Kürt halkının bağımsızlığını istediğine dair bir sonuç çıktı ancak AKP bu sonuca karşı çıktı. Statüsüzlük hali bir kayyım hali. 21’inci yüzyılda Kürtlerin bir statüye sahip olması gerektiğini savunuyoruz. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ‘Allah’a and olsun ki asla köle olmayacağız’ sözü ile konuşmamı bitiriyorum”

‘AKP SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR’

HDP’li Meral Danış Beştaş:

”Faşizmi bu topraklardan silip atıncaya kadar direniş devam edecek. Belediyelere atanan kayyımların nedeni iktidar tarafından açıklanamadı. Her türlü yalan ve hilelerle, gündem saptırmalarla, halkın direnişini ve belediye başkanlarını sahiplenişini karartmaya çalışıyorlar. Ancak başaramadılar. Kürt halkına tarih boyunca yapılan haksızlık ve zorbalık bugün kayyım darbeleriyle devam ediyor.”

”Şunu unutuyorlar, Kürt halkı Türkiye’de bu zorbalığı kabul etmedi bugüne kadar. Her zaman direniş gösterdi, bedel ödedi. Bu bedeller karşılığında bugün elde ettiği kazanımlara karşı AKP saldırmaya devam ediyor. Biz burada 500 bin insanı temsilen konuşuyoruz. Van, Mardin, Karayazı, Kulp’ta alanlara çıkan milyonlarca insanı hiçbir güç göz ardı edemez.”

AY DİLBERE ŞARKISI SÖYLENDİ

Beştaş: ”AKP iktidarı seçimlerde her türlü hile yaptı. Seçim adil bir seçim değildi, buna rağmen büyük bir irade ile başkanlar seçildi. Yanı başımızda kayyım seçime girdi, büyük bir hezimetle seçimi kaybetti.”

”AKP, ‘Kaybettiğime el koyarım’ dedi. Bunun adına hukuk denmez, demokrasi denmez. Bunun adına asimilasyoncu, inkarcı, ret politikalarını uygulayan, faşizm, diktatörlük, zorbalık denir. Bunun adını doğru koyalım. Kayyım sadece bir valinin belediye başkanı olarak atanması değildir, kayyım şehri siyasi olarak tutuklamaktır.”

”Bunu hazmedemediler, kültüre, sanata, taşına toprağına Kürtçe isim verilmesine, Kürtçe konuşulmasına tahammül edemediler. Çünkü şehrin kimliğini değiştirmek istiyorlar”

Kürt sanatçı Dodan’ın Batman’da sahne aldığı bir mekanda Kürtçe şarkı söylerken mikrofonunun polislerce elinden alındığını hatırlattı.

Beştaş, daha sonra nöbete katılanlarla birlikte Dodan’ın Batman’da söyleyemediği Ay Dilbere şarkısını seslendirdi.

Konuşmalardan sonra kitle 5 dakikalık oturma eylemine geçti, eylemden sonra kitle dağıldı. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.