Bakan Albayrak, Türk-Amerikan ekonomik ve ticari ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

ABD’nin New York kentinde düzenlenen Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 10. Türkiye Yatırım Konferansı galayemeği…

Erdoğan’ın da katıldığı gala yemeğinde Albayrak:

”10 yıl öncesine göre bugün farklı bir küreselekonomik iklim mevcut. Bölgesel istikrarsızlık ve göçün arttığı, ticaret savaşlarının olduğu ve Avrupa Birliği’nin belirsizliklerle sarsıldığı bu zorlu zamanlardan geçerken Türkiye, ülkemiz üzerindeki herhangi bir yan etkiyi en aza indirgemek için sağduyulu mali ve para politikaları uyguluyor.” dedi.

Albayrak: ”Yeni Ekonomik Program’ın başarılı şekilde uygulanması ile faiz oranları ve enflasyon oranlarında gelişme belirtileri oldu.”

”Dengesiz bir dönemde reel sektör ile bir arada durduk. Kredi masraflarını aşağı çekmede en iyimser beklentilerin de ötesinde ilerleme kaydettik.”

Berat Albayrak

Türkiye halen güvenli liman’

Albayrak:

”Tüm saldırılar ve lekeleme kampanyalarına rağmen küresel ticaret ve finansın türbülansla yüzleştiği birdönemde Türkiye halen yatırımcılar için güvenli liman olmayı sürdürüyor.”

Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı

”Türkiye her zaman kazan-kazan zihniyetine sahip oldu. Küresel barış ve istikrarı destekleyen tüm girişimleri desteklemeye devam edeceğiz.”

”Şimdi ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Stratejik ortağımız ABD ile iki ülke liderinin koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaya kararlıyız. Tüm konularda samimi ve yapıcı diyaloğa açığız. Tüm kapılar açık. Türkiye’nin yenihikayesinde yer almanızı istiyoruz. Hadi hep birlikte kazanmaya, verimsiz ajandaları geride bırakmaya ve ikitaraf arasında güveni güçlendirmeye odaklanalım.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

”ABD Türkiye için önemli bir ticari ortak!”

Pekcan:

”ABD Türkiye için önemli bir ticaret ortağı. İkili ilişkilerde yatırım ile ticaret eşit ölçüde önemli. Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi önemli.”

”ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile gün içinde bir araya geldik. Bakan Ross, geçen haftalarda Türkiye’ye de geldi ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ele alma fırsatı bulduk.”

Pekcan:

”Hükümet, Türkiye’de daha güçlü, daha rekabetçi ve çoğulcu bir ekonomik ortam oluşturma konusunda kararlı. Özel sektörle yakın çalışıyoruz. Türkiye’nin ABD’deki ticaret temsilcileri, Amerikalı yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır.”

İLGİLİ HABER

İhracatımızın neredeyse yüzde 40’ı ticari tedbirlere takılıyor

Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı:

”Küresel ekonomi korumacı politikalardan dolayı zor zamanlardan geçiyor. ABD yönetiminin uyguladığı bu engeller konusunda kaygılarımızı ifade etmeye devam ediyoruz. İhracatımızın neredeyse yüzde 40’ı ticari tedbirlere takılıyor. Bu negatif ticari tedbirlerin risk ve zararlarını karar vericilere anlatma konusunda özel sektöre büyük sorumluluk düşüyor.”

Pekcan:

”Türk ve Amerikan özel sektörünün dahada yakın çalışması gerekli. İki ülke yatırım ve ticaret konusunda büyük bir potansiyele sahip. Tüm olumsuzluklara rağmen iki ülkenin ticari ilişkileri dahada güçlendirmek konusunda çalışmaya devam edeceğiz.”

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross:

“Erdoğan ve Başkan Trump’ın koyduğu hedef doğrultusunda geçen sene iki ülke arasındaki 25 milyar dolar olan ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için çalışıyoruz. Bu kapsamda bakanlıklarımız yoğun çalışmalar yürütüyor ve hangisektörlerde genişlemeye gideceğimizi belirliyoruz.”

”100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi doğrultusunda bakanlıkların yanı sıra her iki ülke yatırımcıları ve şirketlerinin de daha koordineli iş birliği yapması gerekli. Bu hedefe beklenenden daha hızlı şekilde ulaşacağımıza inanıyorum.”

İLGİLİ HABER

https://tr.euronews.co

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: