CHP’den Suriye konferansı

Share this content:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından düzenlenen Suriye Konferansı’nda konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Amacımız bölgemizde akan kanı durdurmak ve bölge halkının geleceğe umutla bakmalarını sağlamaktır”

Ekrem İmamoğlu:

”Sorunun nihai çözüme ulaşmasına ve insanların en iyi şartlarda ülkelerine dönmesi konusunda çalışmalar yapmalıyız, yapacağız.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği, ‘Uluslararası Suriye Konferansı: Suriye’de Barışa Açılan Kapı’ İstanbul Tarabya’da başladı.

Konferansın açılışında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu.

İLGİLİ HABER

Kılıçdaroğlu:

”Bizim barışa, dostluğa, birlikte yaşamaya, milyonların acısını dindirmeye ihtiyacımız var. Türkiye’nin uyguladığı yanlış politikalar sebebiyle Suriye’deki yangın büyüdü. Bu konferans bu yangını söndürmeyi, Suriye ve Türkiye arasındaki tarihsel bağları güçlendirmek ve Türk dış politikasının barışçıl temelleri oturmasına yönelik özlemimizin bir sonucudur.”

SURİYE’nin DEMOKRATİKLEŞMESİ…

Kılıçdaroğlu: ”Amacımız bölgemizde akan kanı durdurmak ve bölge halkının geleceğe umutla bakmalarını sağlamaktır. 90 yıllık dış politikamız perişan edildi, Ortadoğu’ya mezhep eksenli bakılıyor. Yeni Anayasa’nın Suriye’nin demokratikleşmesini sağlamasını umuyoruz. Egemenlik, kayıtsız şartsız Suriye halkının olmalıdır.” 

ŞAM YÖNETİMİ İLE İLİŞKİ…

Kılıçdaroğlu: ”Türkiye çok uzun süredir terör örgütlerinin hedefindedir. Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama amacıyla Suriye’de sürdürdüğü terörle mücadelenin meşruluğuna inanıyoruz. Ancak bu mücadelenin Şam yönetimiyle ilişki kurularak sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

‘KARARI SURİYE HALKI VERMELİ’

Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

”Yaklaşık 9 yıldır Suriye’de süren savaşa çözüm getirmek için toplanıldı. Biz bu konferansı Atatürk’ün ‘Yurtta Barış Cihanda Barış’ anlayışıyla düzenliyoruz. AKP’nin mezhebi yapılar üzerinden yürüttüğü dış politika çıkmaza sürükledi.”

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI…

Ağbaba: ”‘Komşularla sıfır sorun’ gibi dış politika yapmaya çalışanlar, Suriye’de egemenlik kurmak isteyen ülkelerin çıkarlarına sıkıştı. Milyonlarca insan evlerinden oldu. Oysa başka devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyan bir iktidar tarafından yönetilseydik böyle olmayacaktı.”

İLGİLİ HABER

SURİYEYİ KİM YÖNETECEK…

Ağbaba: ”Ancak izlenen yanlış politikaların yıkımı Suriye’yle barış içinde yaşama isteğimizi azaltamaz. Suriye’nin kimin tarafından yönetileceğine yalnızca Suriye halkının karar vereceğini inanıyoruz. Bunun tüm bölgenin barışı için gerekli olduğunu savunuyoruz.”

‘SAVAŞI KABULLENMEYEN SURİYELİLERE KIZAMAYIZ ‘

Ekrem İmamoğlu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu:

”2011’de kaos başladığında Suriye nüfusunun önemli bir bölümü göç etmek, vatanlarından ayrılmak zorunda kaldı. İç savaşta yaşanan insanlık dramı ve şiddet o denli yürek parçalayıcı hale geldi ki, ülke tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi.”

SAVAŞI KABUL ETMEDİKLERİ İÇİN…

İmamoğlu: ”Gelinen noktada, çoğunluk kiminle savaştığını bile bilmiyor. Yanı başımızdaki dost ülkeden gelen milyonları yalnızca ülkemize almadık, ayrıca onları burada tek başlarına bıraktık. Buraya gelenleri suçlamak doğru değil. Onlar savaşı kabullenmedikleri için bizimle yaşıyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

SAĞLIKLI VERİYE ULAŞMAK ZOR…

İmamoğlu: ”Mülteci sorunu kontrolsüz bir sürece girdi. Şu an 4 milyonu aşkın göçmen ve mülteci yaşıyor. İstanbul’da 550 bin Suriyeli var denilse de, bunun 1 milyonu aştığı söyleniyor. Binlerce Suriyeli çocuk, İstanbul’da hiçbir yakını olmadan yaşıyor. 20 ila 25 bin arasında kayıtsız, 100 binden fazla da farklı ile kayıtlı Suriye mülteci İstanbul’da. Mültecilerle ilgili sağlıklı bir veriye ulaşmak zor. Ciddi bir biçimde hep birlikte çalışmalıyız. Ama uzun süre bu sorun yokmuş gibi davranıldı. Sahadan sağlıklı bilgiler toplamak için önemli koordinasyon konusunda önemli adımlar attık. Sorunun boyutunu tam olarak bilmek çözüm için şart. İBB olarak hem İstanbulluların hem de İstanbul’da yaşayan mültecilerin durumunu anlamak göç barometreleri araştırmaları başlattık.”

‘AMACIMIZ ÜLKELERİNE EN İYİ ŞARTLARDA DÖNMELERİ’

Ekrem İmamoğlu:

”Mevcut sosyal politikalar yetersiz. Çocuk evlilikleri ve aile travmalarına sahadaki çalışmalarda tanıklık ediyoruz. Psikolojik ve manevi desteğe muhtaç acil vakalar gelişiyor. Problem, insani açıdan çok derin ve kapsamlıdır.”

”Mültecilerin sorunlarının iyileşmesi için yabancı ülkelerle ve organizasyonlarla çalışmanın gereğinin farkındayız. Bu çalışmalara başladık. Uluslararası arenada ortak akılda buluşma çabalarımız artarak sürüyor. Bu sorunu tek başımıza çözmemiz beklenemez. Sorunun nihai çözüme ulaşmasına ve insanların en iyi şartlarda ülkelerine dönmesi konusunda çalışmalar yapmalıyız, yapacağız.”

İLGİLİ HABER

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1) Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu ve Suriye’nin geleceğine ancak Suriye halkının karar verebileceğini hiç unutmamalıyız,

2) ABD ve Rusya’nın çıkarları arasında savrulmamak için, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlık, egemenlik ve iyi komşuluk ilişkileri ilkelerine dayanan, bütünlüklü ve uyumlu tek bir Suriye politikası izlemeliyiz,

3) Suriye yönetimi başta olmak üzere, uluslararası hukuka ve ilişkilere dayalı, meşruluğu olan bütün aktörlerle, tıpkı burada olduğu gibi konuşarak diplomasiyi etkin kılmalıyız,

4) Bugüne kadar, uluslararası hukuk ve meşruiyete aykırı bütün hamlelerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz,

5) Suriye yeniden güvenli ülke olduktan sonra ülkemizdeki sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerini teşvik etmeli ve bu amaca uygun politikalar geliştirmeliyiz.”

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim…

Türkiye ve Suriye halklarının barış içinde, bir orman gibi kardeşçe yaşamaları için çalışmaya devam edeceğiz

https://www.gazeteduvar.com.tr/

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.