İstanbul’daki depremin ardından Kandilli Rasathanesi’nden açıklama yapıldı. 

Prof. Dr. Haluk Özener

İstanbul’daki depremin ardından Kandilli Rasathanesi’nden açıklama yapıldı.

Prof. Dr. Haluk Özener:

”Büyük İstanbul Depremi…Ne zaman olacağını maalesef bilmiyoruz ama olacağını ve git gide yaklaştığını biliyoruz. Ancak zaman vermemiz mümkün değil”

Açıklama yapılması sırasında, Silivri açıklarında 3.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, bir anda sirenler çalmaya başladı.

Özener Açıklamasını yarıda keserek; ”Şu anda da bir deprem oluyor. Otomatik çözüm makineleri alıyor. 7 gün 24 saat görev yapan uzman sismolog arkadaşlarımız, depremi hassas birşekilde çözecekler.” dedi.

Kandilli’den yapılan açıklama şöyle:

‘Artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz’

Prof. Dr. Haluk Özener:

”Son 30 yıldaki 4 ve 4.5’luk depremlere bakarsak daha çok doğu ve batı segmentinde olduğunu görüyoruz. Orta segment 1766 depreminin olduğu yer. 200’ün üzerinde deprem kaydettik dünden buyana. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek istiyorum. 5.7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundansonra olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz. Dolayısıyla Kandilli olarak burada yapmamız gereken artçı şokları izlemek ve gelişimini takip etmek.”

Deprem aktivitesini izliyoruz’

”Dün olan deprem 5.7 yine kuzeyde oldu ondan sonra olan artçıların biri ana fayda diğeri kuzeyde olan deprem. 7 gün 24 saat deprem aktivitesini izliyoruz. Bu depremlerin ne tarafa doğru hareket ettiğini de takip ediyoruz. Herhangi bir ekstra bir durum olduğu zaman örneğin ana faya yaklaşması gibi.”

”450 tane gözlem istasyonumuz var. Çok farklı gözlem teknikleri var. Sadece sismoloji gözlemleri yapmıyoruz. Dolayısıyla Kandilli, 7 gün 24 saat gözlem yapan son teknolojik imkanları kullanan Türkiye’deki nadir hatta tek olacak bir kurumdur. 250 farklı teknikle gözlem yapıyoruz. Herkesin üstüne düşen yapmalı. Deprem gerçeğini her zaman aklımızın bir köşesinde tutmamız gerekiyor. Herkesin alabileceği önlemler var.”

‘DEPREMİN ZAMANINI BİLMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Prof. Dr. Haluk Özener:

”Depremleri takip ediyoruz. Deprem aktivitelerin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini çokyakından takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamız gerekiyor.”

”Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de bir çok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı.”

‘Sona doğru yaklaşıyoruz’

”Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.”

‘BEKLEDİĞİMİZ DEPREMLER 7 VE ÜZERİ OLACAK

Prof. Dr. Haluk Özener:

”Marmara’da olacak depremlerin 7 ve üzerinde olacağı bilimsel bir gerçek. 5.7’lik bir deprem oldu Marmara’da tehlike yok demek pek gerçekçi değil. Keşke o kadar kolay olsa. Keşke hiç deprem olmayacak olsa. 7 gün 24 saat gözlem yapmanız lazım. Türkiye’de çok farklı kaynaklar var. Marmara’da yaklaşık 15 sene önce deniz tabanı gözlem evini kurduk. Marmara’nın içinde 15 tane deniz tabanı gözlem istasyonumuz var.”

http://www.cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: