Profesörden korkutan deprem uyarısı!

7 ve daha büyük bir deprem olma olasılığı…

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan açıklamalarda bulundu…

”Sadece İstanbul değil, Marmara’nın tamamı depremi yaşayacak. Son 8 yıldır büyük deprem yaşamadık.”

ANKARA’nın DEPREM RİSKİ…

”5.7 büyük bir deprem değil… Marmara’da 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 65. Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler en tehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı”

 Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:

“Türkiye her zaman büyük depremlere hazır olması gereken bir ülke..

‘Bana soruyorlar, ‘hocam deprem olacak mı?’ Bir gün olacak. Şunu söylüyoruz, Marmara’da 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 65. Böyle bir tespit var, olasılıksal bir tespit. Biz şu gün şu saat şurada şu büyüklükte bir deprem olacak deme noktasında değiliz deprem bilimde…

5.7’de Silivri’den 28 kilometre uzaklıkta bir deprem 172 tane binada hasar yaptı, daha 6’yı konuşmuyoruz”

Esas konuşulması gerekenin İstanbul’un nüfusunu 20 milyona çıkarmaya çalışanlar …

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:

“İstanbul’a denetimsiz yapı yapanlar, kamu arazilerini gereksiz bir şekilde imara açanlar, plansız ve denetimsiz bir şehri neden buhale geldiğini sorgulamak yerine 5.7 büyüklüğünde bir deprem arkasından daha büyük bir deprem gelecek mi diye soruyorlar. Bir gün gelir. Onun ne zaman geleceğini bilemeyiz. Yalnız gördüğümüz şu var, 5.7 kuvvetli bir deprem, büyük bir deprem değil. Marmara’da herzaman olabilecek bir deprem. Ne oldu, 5.7’de Silivri’den 28 kilometre uzaklıkta bir deprem resmi açıklamaya göre 172 tane binada hasar yaptı, daha biz 6’yı konuşmuyoruz, 7’yi konuşmuyoruz.”

“Nüfusun yüzde biri ağır yaralanacak ve vefat edecek”

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:


“Resmi raporlarda İstanbul’da 7 ve dahabüyük bir deprem olduğunda nelerle karşılaşacağımız belli. Nüfusun yüzde biri ağır yaralanacak ve vefat edecek, binalarında yüzde 10’u 15’i ağır hasar alır. Bu senaryolar zaten yapılmış.”

“Tartışmaların depreme hazırlığı gerçekleştiremeyen yöneticilerin üzerine kaydırılması lazım”

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:

“Habire inşaat yapılıyor, habire nüfus artıyor, denetim yok, plan yok, İstanbul’un çevre düzeni planı yok, İstanbul’un birçok ilçelerinin doğru dürüst imar planı yok. Adalar’ın imar planı yok.

Tartışmaların depreme hazırlığı gerçekleştiremeyen yöneticilerin üzerine kaydırılması lazım. Deprem olacak mı, olmayacak mı, tartışması vakit kaybından öte bir şey değil.”

”5.7 İstanbul’u test etti. Bu orta büyüklükteki deprem İstanbul’u test etti.”

Eyidoğan:

”Büyük deprem olduğu zaman bütün Marmara kıyıları Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Gemlik bütün bunlar olumsuz derecede etkilenecek yerler…

Bütün bilimsel çalışmalar Marmara’da bir büyük deprem yaşanacağını gösteriyor. 7 ve daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 65, önümüzdeki 30 yıl içinde.”

“Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı”

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan:

“Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege Bölgesi ve çevresindeki yerler entehlikeli yerler Marmara dahil. Ankara’nın da deprem tehlikesi arttı.”

“Neler yapılmalı?”

Eyidoğan:

”Türkiye’de afet politikalarının derhal değiştirilmesi lazım. En tehlikeli bölgelerden başlayarak bir seferberlik ilan edilmesi lazım. Bu konuda hem yasal hem de kurumsal yapının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Yerel yönetimlere bugünkünden çok daha fazla yetki verilmesi ve sorumluluk verilmesi gerekiyor. Ankara’dan kamu arazilerinin olur olmaz yerlerin imara açılmasına karşıyız.”

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.