GÜNDEM

Müjdat Gezen-Burhan Kuzu

‘Ama bu devirler bitti artık…’

İstanbul 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşması…

Tutuksuz sanık Müjdat Gezen ve müşteki Burhan Kuzu’nun Avukatı Cüneyd Gülcan katıldı.

MÜJDAT GEZEN SAVUNMASINI YAPTI

Savunmasında:

Müjdat Gezen: ”Şikayetçi Burhan Kuzu’nun bana ettiği hakaretleri yeni öğrendim. Ben bunu daha önce öğrenseydim cevabım daha ağır olabilirdi. Basın açıklaması yaptığım esnada bir soru üzerine müştekiyi kast ederek koyunlar, kuzularla işimiz olmadığını söyledim. Devamında kullandığım ve Kuzu’nun üstüne aldığı inek, öküz cümlelerini ise sözlü saldırıda bulunan diğer kişileri kast ederek kullandım. Bunun Kuzu ile alakası yok. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Müjdat Gezen’in Avukatı Celal Ülgen:

”Müşteki Burhan Kuzu fazla alınganlık gösterdi. Hakaret kastıyla hüküm kurulacaksa karşılıklı hakaret var. TCK 129/3 gereği karşılıklı hakarette ceza verilmez.”

Burhan Kuzu’nun Avukatı Cüneyd Gülcan:

“Sanık savcılık ifadesinde ağzına geleni değil, aklına geleni söylüyorum demiştir. Ve aklen de bilinçli hareket etmiştir. Burada karşılıklı hakaret yoktur. 75 yaşını geçen bir söz üstadının söylediği sözlerden pişmanlığını dile getirmesini beklerdim. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz.”

‘DOKUNULMAZLIK KİSVESİ ALTINA SIĞINIP AĞZINA GELENİ SÖYLÜYORLAR’

Müjdat Gezen:

“Burhan Kuzu bana yönelik sözleri karşısında pişmanlığını dile getirip özür dilemiş midir? Bunu merak ediyorum. Dokunulmazlık kisvesi altına sığınıp ağzına geleni söylüyorlar. Karşı tarafa ‘bedel ödeyeceksin’ diyorlar. Ama bu devirler bitti artık.”

CEZALANDIRILMASINA YER OLMADIĞINA…

Mahkeme, suçun haksız fiil altında gerçekleştiğini belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

‘BU ABDÜLHAMİT ATATÜRK MESELESİDİR’

Müjdat Gezen, kararın ardından yaptığı açıklamada:

”Burhan Kuzu’nun sözlerini biliyorsunuz değil mi? Ben sözlerini bilmiyordum. Bilseydim bu kadar kibar konuşmazdım. Adalet tecelli etti, mutluyuz. Ne diyelim? Bu mesele aslında Burhan Kuzu Müjdat Gezen meselesi değil, Abdülhamit Atatürk meselesidir.”

Avukat Celal Ülgen: “Karşılıklı hakarete ilişkin maddenin uygulanmasını istemiştik. Ancak mahkeme hakimi bu sözleri söylemenizi gerektirecek haksız tahrik var dedi ve ceza uygulamadı.”

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede;

Müjdat Gezen’in, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kundaklanmasından sonra yaptığı açıklamada eski AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’ya hakaret ettiği belirtiliyor.

Burhan Kuzu’nun suç duyurusu üzerine hazırlanan iddianamede, Gezen’in, okulun kundaklanmasından sonra okulda yaptığı basın açıklamasında şikayetçiye hakaret ettiği belirtiliyor.

İddianamede Gezen’in, ‘Hakaret’ suçundan 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: