Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında ki ilk yargı paketi bekleneni vermedi!

Share this content:

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 38 maddeden oluşan Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında ilk yargı paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu… 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç: 

”Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan ilk paketle beklenen şeyler bulunmadı. ‘Dağ fare doğurdu.’ Pakette özgürlükler açısından, sadece düşüncesini ifade ettiği için cezaevinde olan kişilerle, mahkumiyet kararları bozularak beraat etmiş kişilerle ilgili herhangi bir düzenleme yok.”

EnginÖzkoç:

”CHP, yargı paketinin bu haliyle hayata geçirilmesini doğru bulmuyor. Söz konusu düzenlemenin yerine özgürlükçü, demokratik ve darbe hukukundan arındırılmış bir anayasanın, Mecliste grubu bulunan partiler ve en geniş dinamiklerle tartışılarak TBMM gündemine getirilmesini istiyoruz.”

İLGİLİ HABER

‘DAĞ FARE DOĞURDU’

Özkoç:

”Onlar bu yolu tercih ediyorlar. Ana muhalefet partisi olarak bu yola hiç karışmıyoruz demeyiz. İktidar partisinin görüşme teklifini kabul ettik. Askerlik Yasası’na yönelik görüşmelerde de bu tavrı gösterdik. Türkiye’nin önünü açabilecek her konuda görüşlerimizi söyleriz. Ancak yanlışları da şeffaf bir şekilde söyleriz.”

AKP ve CHP GRUBU TOPLANACAK..

”Dağ fare doğurdu. Pakette özgürlükler açısından, sadece düşüncesini ifade ettiği için cezaevinde olan kişilerle, mahkumiyet kararları bozularak beraat etmiş kişilerle ilgili herhangi bir düzenleme yok. Ama gelen düzenlemeyle ilgili partimizin hukukçuları dün akşam da bir araya geldiler çalışmalarını yaptılar. Bu akşam da AKP grubuyla oturacağız konuşacağız. Bu, cuma gününe kadar sürecek.”

ENGİN ÖZKOÇ

‘CİNSEL SALDIRI SUÇLARI..

Özkoç:

”Yargı paketinde yer alan; ‘yargı kararıyla pasaportu elinden alınanların, beraat etmeleri halinde söz konusu belgelerini İçişleri Bakanlığının oluruyla alabilmelerine’ yönelik maddeyi doğru bulmuyoruz.”

”Yargının üzerinde İçişleri Bakanı, kolluk kuvveti olmaz. Yargı beraat ettirdiyse pasaportları verilsin. Kolluk gücüne yetki verilerek, adalet ve yargı sistemi bir kişinin iki dudağının arasına bırakılıyor.”

”Uyuşturucu imal eden ve satanlarla ilgili hiçbir ceza indirimine açık olmadık, ayrıca kadın ve çocuğa yönelik şiddet ve istismar suçlarına ağır cezalar getirilmesinden yanayız.”

”Yargı paketine yönelik önerilerimizi iktidara sunacağız. Sayın Kaboğlu başkanlığında hukukçularımız çalışıyor. Yargıyla ilgili yeni bir anayasa paketini biz de hafta sonuna kadar sunacağız.”

İLGİLİ HABER

https://www.gazeteduvar.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.