AKP’li çevreler de ‘Pelikancılar’ diye adlandırılan grubun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü FETÖ konusunda suçlaması…

Yargıtay’ın yazılı açıklaması:

“FETÖ ile mücadelesi bilinen Yargıtay üyelerine yönelik soyut ve mesnetsiz iddialar Yargıtay mensuplarının kararlı duruşunu etkilemeyecektir”

‘Pelikancılar’ olarak bilinen grup ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasındaki FETÖ polemiğinde yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay da Abdulhamit Gül’e yöneltilen ‘kritik noktalara FETÖ’cülerin atandığı’ yönündeki suçlamaya yanıt veren bir açıklama yayınladı.

Yargıtay: ”FETÖ’ye yönelik karar ve uygulamaların bazı basın ve yayın organlarında değerlendirilme ve yorumlama şekli dikkate alınarak, kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.”

  • 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, Yargıtay’dan toplam 141 kişinin ilişiği kesildi.

“Yukarıda belirtilenler dışında ceza soruşturmaları da büyük bir titizlikle sürdürülmüş olup, devam eden yargılamalarda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY Terör Örgütündeki faaliyetleri dolayısıyla eski sivil yüksek yargı üyelerine yönelik soruşturmalar kapsamında;

https://www.cafemedyam.com/2019/09/23/yargitay-2nci-hukuk-dairesi-baskani-nafaka-hakkinda-konustu/

İLGİLİ HABER

164 KİŞİ HAKKINDA FEZLEKE…

  • 164 kişi hakkında fezleke düzenlenmiş, bunlardan 163 kişi hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay 9. Ceza Dairesine dava açılmıştır.

Bu davalardan;

  • 1 kişi beraat etmiş,
  • 3 kişi hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş,
  • 123 kişi mahkum olmuş,
  • 36 kişi hakkında ise yargılamalar devam etmektedir.
  • Ayrıca, halen 32 Yargıtay ve Danıştay üyesinden 5 kişinin adli kontrollü olarak,
  • 27 kişinin ise firari olması sebebiyle yakalamalı olarak soruşturmaları sürdürülmektedir.”

MEDYADA YER ALAN HABERLERE; ‘İşlem yapılmasına yer olmadığı…’

Yargıtay Açıklaması:

“Yargıtay Başkanlığı’na çeşitli kanallardan intikal eden tüm şikayet ve ihbarlar büyük bir titizlikle incelenmekte ve gereği yapılmaktadır. Son günlerde bazı medya kuruluşları tarafından dile getirilen yorumlar ile ilgili olarak, söz konusu iddiaların Yargıtaya intikal etmesi üzerine, Yargıtay Kanununun m.43,I-IV hükümleri uyarınca gecikmeksizin muhakkik tayin edilerek tüm deliller toplanmış ve gerekli soruşturma yapılmış olup, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından anılan suçlara ilişkin Yargıtay içtihatları doğrultusunda yapılan incelemeler sonucu işlem yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.”

İLGİLİ HABER

‘TİTİZLİK VE ÖZENLE YAPILMAKTA’

”Yukarıda açıkça görüldüğü üzere, FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik adli işlemler, hukuk çerçevesinde büyük bir titizlikle ve özenle yapılmaktadır. Geçmişi, görev anlayışı ve duruşu itibarıyla başından beri FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadelesi bilinen Yargıtay üyelerine yönelik soyut ve mesnetsiz iddialar, bu konuda büyük bir fedakârlıkla görev yapan Yargıtay mensuplarının kararlı duruşunu etkilemeyecektir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: