IMF Uyardı, ‘Türkiye’nin Reform Yapmaması Halinde…’

IMF heyeti, Türkiye’ye yaptığı ‘Madde IV Görüşmeleri’ ziyaretinin ardından bir açıklama yayınladı.

IMF: ”Türkiye’de hükümetin reform yapmaması halinde büyümenin sürdürülmesi zorlaşacak.”

Getty Images

IMF, Türkiye’ye Madde IV Görüşmeleri kapsamındaki istişare ziyaretinin ardından bir açıklama yayınladı.

Açıklamada:

  • “Finans piyasalarındaki mevcut sükûnet, kırılganlığını koruyor. Rezerv düzeyi düşük ve özel sektörün döviz borcu ile dış finansman ihtiyacı yüksek”

Madde IV Görüşmeler, adını IMF Ana Sözleşmesi’nin 4’üncü maddesinden alıyor ve bu madde uyarınca tüm üye devletlerin her yıl gerçekleştirmesi gereken bir konsültasyon mekanizması anlamına geliyor.

  • ”Türkiye’nin ekonomi politikaları açısından önündeki en büyük sıkıntıyı; odak noktasının kısa vadeli büyüme yerine, orta vadede daha güçlü ve daha kalıcı bir büyüme çevrilmesi oluşturuyor.”
  • ”Finansal istikrarı desteklemek ve orta vadede daha güçlü ve daha kalıcı bir büyüme sağlamak için bankaların ve şirketlerin bilançolarındaki kötü borçların temizlenmesi gerekir.”
  • ”Kredi verme olanaklarının daraltılması ve sadece düşük riskli kurumlara kredi verilmesi gerekir.”

İLGİLİ HABER

Heyetin CHP ile görüşmelerine Bakanlık tepki gösterdi

IMF, açıklamasında:

  • ”Ziyaret sırasında özel sektör, siyasi partiler ve düşünce kuruluşlarıyla temaslarda bulunduk.”

IMF heyetinin görüştüğü isimler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti milletvekili Durmuş Yılmaz da yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı:

”IMF heyeti ‘bakanlığın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapmasının uygun olmadığı’ belirtmek isteriz…Öztrak ve Yılmaz ile yapılan görüşme yapılmamalıydı…”

Bakanlığın açıklaması:

“IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. maddesi kapsamında gerçekleştirilen ve ‘Madde IV Görüşmeleri’ olarak adlandırılan bu görüşmelerin tamamı muhatap hükümetlerle karşılıklı mutabakat ile belirlenmektedir. Bugüne kadar Türkiye’de yapılan görüşmelerin tamamı hükümet tarafı olan ilgili bakanlık yetkilileri ile paylaşılmış, tüm ihtiyaçların karşılanması ve ayarlamaların yapılması da yine Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmiştir”

“Bu anlamda gösterilen yapıcı yaklaşım ve yıllardır süregelen teamüller ortada iken IMF heyetinin, Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır.”

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.