EKREM İMAMOĞLU GÜNDEME DAİR KONUŞTU!

‘Kanal İstanbul projesi İstanbul’un doğasına aykırı.’ 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, soruları yanıtladı.

Erdoğan’la görüşme talebi… 

İstanbul’u, Erdoğan ile konuşma talebim devam etmektedir. 5-6 tanımlı bakan, 3 CHP’den, 3 AKP’den komisyon. Komisyonlarla konuşmak ortak talebimizdi.

Bir daha Erdoğan’a randevu talebinde bulunmadım. Çünkü; bize yeniden davet edeceklerini belirttiler. Komisyonlarla bir ortak çalışma masasıyla ilgili teşekkür ettim. Geçen hafta bir gazetede çağrının yapılacağı noktasında bir haber çıktı. Ama henüz bir çağrı yapılmadı.

İLGİLİ HABER

Kanal İstanbul projesi

Ben Kanal İstanbul’u, İstanbul’un doğasına aykırı buluyorum. Erdoğan’la Kanal İstanbul’la ilgili ben tartışmak isterim, Kamuoyunda böyle bir sürecin oluşmamasını, tartışılmamasını konuşmak isterim. Planını da tartışmak isterim. Ben bunun İstanbul’da büyük bir hata olacağını savunuyorum. Bize göre yanlış ve eksikliklerini görüşmek isterim.

Bir devri kapatmak bir günlük iş. 23 Haziran’da kapandı. Bir devri başlatmak ise 5 yıl. Ben o 5 yıla talibim.

Devr-i sabık yaratmak istesek hergün birinin ismini açıklarız. Bizim üstümüze gelinen meselelere bakın…

İBB’nin borcu

İBB’nin tolalde borcu 50 milyar TL’nin üzerinde. Kısa ve orta vadeli borç 30 milyar TL’nin üzerinde. 25 yıla kadar giden borçlar var.

Kendi iştirakine borçlu ama o da bir borç. 1 milyar liraya yakın vergi borcu ödemek zorunda kaldık. İştiraklere ödemek zorunda kaldığımız rakam buna dahil değil.

Ben şu an rakamları paylaşıyorum sizinle. Birinci sırada İBB nin yönetimine idari ve mali disiplin getiriyoruz. Toplum, ‘Benim paramla ne yapıyorsun?’ diyor.

İLGİLİ HABER

İBB’de işten çıkarmalar

Oradaki mağduriyet bizden değil, o süreci ahlaklı yönetmeyenlerden hesap sorsunlar.

2 bin 370 personelin işe alım tarihini söylüyorum. Ki biz bunların hepsini işten atmadık.

  • 25 Şubat- 32 Mart arası 822 kişi,
  • 32 Mart- 23 Haziran arası bin 558 kişi.

Biz bu rakamı ne zaman keşfettik biliyor musunuz?

Ben ilk belediye başkanı olduğumda 82 bin çalışanımız var diye brifing aldım. Ayrılırken genel sekreter 85 bin çalışanımız var deyince, ki ben göreve geldikten 4-5 gün sonra ayrıldım biliyorsunuz. Hemen dedim bu sayıyı bir analiz edin. Şok olduk. Bu nasıl bir alım. Bunlar kayıtlı. Nesi iftira.

İki seçim arası 2 bin 370 kişi işe alınıyor. Bu işe alım sürecini yönetenler sorumludur.

İSMEK… 

İSMEK konusunda da bir israf var. Hangi basın kuruluşunun sahibinin ya da firmanın aldığını siz biliyorsunuz.

İSMEK aslında çok nitelikli bir sürece adım attı. İki türlü çalışan var.

  • Bir tanesi daimi personeli var. Sayısı çok düşük.
  • Bir de, İSMEK’te sadece bir kurs vermesi için alınmış insanlar var.

Belirsizlik süreci olmak zorunda. Komik bir olay anlatayım.

İSMEK’e yer vermiş CHP’li bir belediye başkanıyım. 3 defa İSMEK ziyareti yapmak istedim. Bir tanesi 8 Mart dünya kadınlar gününde, kadın kursiyerlerin davetiyle İSMEK ziyaretine gittim. İSMEK kapalı. Apar topar İSMEK’i kapatmış gitmiş müdür. Ekrem İmamoğlu geliyor diye. CHP’li bir belediye başkanını buraya sokmam diye gitmiş. Ben bu tavırları çok yaşamış birisiyim. Çünkü siyasallaşmış bir yapı.

4412’ye ulaşan çalışan sayısı var.

Öyle bir ihtiyaç yok. Maaşını İBB’den alan 1025 öğretmeni var. 1025 öğretmenin bir mesaisini iyi kullandığınız takdirde hizmet verilen öğrenci sayısının üstüne çıkıyorsunuz.

  • Part time eğitimciye yıllık verilen bedel 84 milyon lira.
  • Sadece internete 2.5 milyon lia para harcanmış.

İSMEK’in internet hizmeti üzerinden. Görüşmeleri yaptım ve internet sağlayıcısı bize ücretsiz vermeyi kabul etti.

Biz kursiyer sayısını arttırmak istiyoruz. Mantıklı, anlamlı, doğru eğitimcileri doğru kurslara tayin ederek. Bu kursları karşılayacağız. Değişim sancılı olur. Bütçeye ihanet edildi.

Yenikapı’da sergilenen İBB araçları…

Araç tasaruffunda yıllık 60 milyon tasarrufumuz var. Bunun 50 milyonu İBB’de yaptığımız işlemden dolayı. 5 yılda 300 milyon demek oluyor. Bu da 123 kreş demek oluyor. Yenikapı meselesine gelince ben bunu meydanlarda telaffuz ettim. Bunları orada sergiledik ve tümüyle bunları iade ettik. Meydanda görülen araçlar tümüyle iade edilmiştir. 

Burs…

Hedef 75 bin ama ilk etapta 15 bin kişiye burs verilecek. Aylık 400 TL ve okul süresi boyunca verilecek. Hukuken bir engeli yok. 22 milyon diziye veren bir iştirak, öğrenciye para mı veremeyecek? Verecek tabi ki. Yarın bize hesap sormak isteyenlere bende o soruşturmaları göstereceğim. Çok net… Ben hukuka taşıyacağım hukuk ne karar verir. Ben o merci değilim

TRT Dizisi…

TRT dizisine 20-25 milyon lira niye aktarsın İBB. Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi? Televizyon buna reklam alır ve para kazanır.

İBB Başkanı’nın söz ettiği dizinin TRT’de yayınlanan Mehmetçik Kûtulamâre olduğu ortaya çıktı. Söz konusu dizi için İBB’nin 4 iştirakinden 25 milyon TL’lik kaynak sağlandı.

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.