TATVAN

VEDAŞ, AKP’li belediye ‘borcunu ödemiyor’ dedi, elektriği kesti.

VEDAŞ’tan yapılan açıklama:

”Tatvan Belediyesi’nin yıllardır ödenmeyen elektrik borçları nedeniyle, Belediye Yönetimleri ile yapılan tüm iyi niyetli görüşmeler ve yazışmalara rağmen, borcun ödenmesi ile ilgili olarak herhangi bir gelişme sağlanamamıştır. Tahsilatın yapılamaması nedeniyle belediyeye verilen elektrik enerjisinin bedeli, şirketimiz tarafından kredi kullanılarak elektrik üretim şirketlerine ödenmiştir. Bu nedenle bugün saat13.00 itibari ile Tatvan Belediyesine verilen elektrik arzı durdurulmak zorunda kalınmıştır.”

VEDAŞ’ın İşletme binaları AKP’li belediye tarafından mühürlenmişti…

VEDAŞ’ın AÇIKLAMASI:

”Tatvan Belediye yönetimi, yaklaşık 30 yıldır aynı yerde hizmet veren işletme binamızı ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürleme kararı almıştır. Bundan dolayı çıkacak arızalar ve yapılması gereken tüm abonelik iş ve işlemleri Bitlis İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.”

”Arızaların giderilememesi ya da geç giderilmesinden ve hizmetlerin aksamasından Tatvan Belediyesi sorumlu olacaktır. Şirketimizden kaynaklanmayan bu olumsuzluklardan dolayı müşterilerimizden özür dileriz. Tüm Tatvan halkına saygıyla duyurulur.”

İLGİLİ HABER

NE OLMUŞTU!

VEDAŞ, borcu olan belediyenin elektriğini kesmiş, belediye de buna karşılık; VEDAŞ’ın binasını mühürlemişti…

Tatvan’da Belediye ve VEDAŞ, elektrik borcu sebebiyle bir kez daha karşı karşıya gelmiş, VEDAŞ Tatvan İşletme Müdürlüğü ekipleri elektrik borcu sebebiyle Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Kırkbulak köyünde bulunan su deposunun elektriğini kesmişti…

Belediye ve VEDAŞ yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde bir sonuca varılamayınca belediye ekipleri ise bu kez ilçenin İşletme Mahallesi’nde hizmet veren VEDAŞ binasıyla ilgili inceleme başlatmıış; Belediye ekiplerince yapılan incelemede, binanın ruhsatsız olduğu, alt yapı sorunu mevcut olduğu, ve bahçesinde de kaçak su şebekesinin bulunduğu tespit edilmişti…

Konuyu görüşmek amacıyla VEDAŞ binasına giden Tatvan Belediyesi Başkan Vekili Mazhar Şeflekçi ve Başkan Yardımcısı Fahrettin Korkmaz, VEDAŞ Tatvan İşletme Müdür Vekili Erdem Karaman ile görüşmüş; Yapılan görüşme sonuç vermeyince VEDAŞ su deposuna elektrik vermemişti….

Tatvan Belediyesi yetkilileri de ruhsatsız olan VEDAŞ binası hakkında tutanak tutup, çalışanları dışarı çıkartarak, binayı mühürlemiş; Ayrıca, alt yapı işlemleri için binanın bulunduğu yol kapatılmış; Bahçedeki kaçak olduğu belirtilen su şebekesi ise mühürlenmişti.

“17 MİLYON LİRA SU BORCU VAR”

Binanın mühürlenmesinin ardından konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan VEDAŞ Tatvan İşletme Müdür Vekili Erdem Karaman:

”Kırkbulak Su Deposu’nun 17 milyon lira su borcu bulunduğunu ve talimatlar doğrultusunda su deposunun elektriğini borcundan dolayı kesip saati mühürlediklerini” söylemişti…

VEDAŞ binası önünde gazetecilere açıklama yapan Tatvan Belediyesi Başkan Yardımcısı Fahrettin Korkmaz ise:

”Bu binanın alt yapı sorunu var. Birde binanın ruhsatı eksik. Bu yüzden burada bir çalışma yürütüyoruz. Karşı tarafa herhangi bir müdahalede bulunmadık. Sadece kanunlar çerçevesinde işlerimizi yapmak amacıyla buradayız” demişti…

İLGİLİ HABER

Kırkbulak köyündeki ana şebeke su deposunun elektriğinin VEDAŞ tarafından kesildiğini ifade eden Korkmaz:

”Bu sadece belediyeyi ilgilendiren bir konu değil. Vatandaşın mağduriyeti söz konusu olduğu için ve vatandaş sıkıntı yaşamasın diye biz orada bir tane jeneratör kullanıyoruz. Şuan jeneratör ile idare ediyor ve enerji sıkıntısını giderip ilçeye su veriyoruz. Vatandaşın su ihtiyacı karşılansın, vatandaşın mağdur olmamasın diye biz elimizden geleni yapıyoruz. ”

”Belediyenin VEDAŞ’a önceki dönemlerden kalma su borcu var. Yapılandırma yapılmış ve bu çerçevede ödemelerimizi yapıyoruz. En son bir hafta önce de onlara ödeme yapmıştık ama buna rağmen su deposunun elektriğini kesmişler.”

”Elektrik kesintisinin normale dönmesi ve bu konunun düzeltilmesi amacıyla mahkemeye başvurmuş durumdayız. Kararın çıkmasını bekliyoruz. Bina ruhsat işlemi ve alt yapı konusuna gelince, buradaki kanalizasyon ve su şebekesinin işlemleri tamamlandıktan sonra, binanın ruhsat durumunun tamamlanmasıyla mührü tekrar sökeceğiz” diye konuşmuştu.

İLGİLİ HABER

https://www.sozcu.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: