‘İlahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan geçici madde iptal edildi’

Share this content:

Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki geçici maddeyi iptal etti. 

Medrese öğrencilerine diploma vermek yerine ‘arka kapı’ olarak kullanılan değişiklik kapsamında; son bir yılda binlerce kişinin ilahiyat fakültelerine geçişi sağlandı…

AYM Genel Kurulu, ilahiyat için yapılan özel düzenlemenin ‘eşitlik ilkesine aykırı’ olduğu gerekçesiyle iptal etti.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, 2018 Haziran seçimlerine iki ay kala AKP’li milletvekilleri 13 köklü üniversitenin bölünmesine ilişkin yasaya son dakikada ekledikleri madde ile 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda sınavsız lisans tamamlama eğitimi verilebilmesinin önünü açtı.

İlgili düzelmenin iptali için CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç ve 126 muhalefet milletvekili imzasıyla AYM’ye başvuru yapıldı.

AYM Genel Kurulu, sadece ilahiyat önlisans mezunlarına ayrıcalık tanıyan ve YÖK Yasası’na ‘geçici 77. madde’ olarak eknenen düzenlemeyi ‘eşitliğe aykırı’ bularak, iptal etti.

İLGİLİ HABER

Medreseler yararlandı

Düzenlemeden en çok üniversitesiz diploma isteyen medrese öğrencilerinin yararlandığı öğrenildi.

Yasanın Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından YÖK konu ile ilgili duyuru yaparak kayıtları almaya başlamıştı.

Bu kapsamda yasadışı eğitim veren medreselerde dini eğitim alan mollaların ilahiyat önlisans eğitimi almalarının ardından üniversitelerde ‘İlahiyat ile İslami İlimler Fakülteleri”ne yerleşmek için başvuruda bulundukları ve yerleştirildikleri öğrenildi.

YÖK kaynakları da geçen dönemde yapılan yerleştirmelerin yanı sıra, ‘Geçici 77. madde’ ile 2019 ilahiyat lisans tamamlama kapsamında üniversitelere yerleştirilen ancak kayıt yaptıramayan adaylar için de Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile 20 Eylül’e kadar ek süre tanındığını ve yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını aktardı.

Ancak AYM kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ilahiyat fakültelerine sınavsız geçiş imkânı ortadan kalkacak.

‘Bağır bağır, Hükümet sağır’

Yasanın görüşüldüğü dönemde CHP İzmir Milletvekili olan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve gazeteci yazarı Mustafa Balbay Meclis Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı:

  • Bu yasanın içinde bir başka haksızlık, imam hatipler üzerinden yapılan, gerçekten toplum vicdanını kanatan bir başka bir durum. İlahiyat fakültesine gidenler iki yıllık önlisanstan sonra lisansı tamamlayabilecekler. Güzel mi? Güzel. İlahiyata olsun.
  • Peki, tarım teknisyenlerinin suçu ne? 7 bin tarım teknisyeni de aynı durumda, onlar için de bir önerge verildi ama bağır bağır, hükümet sağır, sadece kendi duymak istediğini duyuyor.
  • Burada bu yasanın bütününe baktığınızda, bu bölünen üniversitelerin yanı sıra ilahiyat fakülteleriyle ilgili getirdiğiniz bu ayrıcalık da ne kadar vicdandan uzak, ne kadar halkın gerçeklerinden uzak olduğunuzu gösteriyor çünkü biraz dinleseniz ‘Bu da var’ diyecekler.
  • İçinizden vicdanı olanlar belki çıkacak ‘Ya, bu 7 bin tarım teknisyeni, bunları da katalım bu işin içine’ diyecekler. Ama yok, kendi kafanızda neyi planladıysanız sadece onu yapıyorsunuz sayın milletvekilleri.
https://www.cafemedyam.com/2019/08/29/kafirlik-hakkinda-bilinmeyenler-hiristiyan-ve-musevilerin-kafir-olarak-adlandirilip-adlandirilamayacagi/

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr Ozan Çepni

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.