GÜNDEM

Uçardı uçamazdı derken…

“Hükümetimize siyasi saldırı var”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının uçamaz durumda olduğunu iddia etmişti!!!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının uçamaz durumda olduğu ve bu nedenle orman yangını için kullanılamadığı iddiasının ardından, THK filosundaki yangın söndürme uçakları Teknofest’te gösteri uçuşu yaptı.

THK’ye ait CL-215 tipi yangın söndürme uçakları Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (Teknofest) bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.


Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yaparak denizden 5.5 ton su alıp, pist kenarında belirlenen alana suyu boşaltan yangın söndürme uçağı, gösteri uçuşunu başarıyla tamamladı.

MİLLETVEKİLLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi:

”Uçamaz denilen, kuşların motoruna yuva yaptığı THK uçağı Teknofest’te yangın söndürme şovu yaptı.”


CHP’li vekil Murat Bakan:

”İzmir’de ormanlarımız cayır cayır yanarken Tarım Bakanı’nın ‘hurda’, ‘motoru yok’, ‘uçamaz’ dediği THK uçağı, damadın Teknofest’inde uçuyor ve 5,5 ton suyu işaretlenen alana saatte 200 km hızla bırakıyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın söndürme uçakları ile ilgili ‘elverişli’ raporları hakkında konuştu.

Daha önce uçakların uçuşa elverişli olmadığını iddia eden Pakdemirli bugün ise: “Hükümetimize siyasi saldırı var” diyerek THK’nin verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmediğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin konuşmasından satır başları:

“Kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Biz ihaleyle bu tarz servisleri kurumlara veren; THK, özel şirket kim olursa… Biz devletiz. Onlar istedi açıkladı diye biz bir şey yapacak edecek de değiliz.

Ama benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor, nokta. Ben bu uçağa binmem diyorlar. ‘Beni memuriyetten atın ben yine de binmem’ Yani bu uçaklar emniyetli olarak addedilmiyor. Hele ki bu saatten sonra. Devletin bir bakanı biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz demiştir.

El altından 20 tane uçağımız var diyorlar. Hani neredeymiş bu 20 uçak? 6 tane hangarda. 3 tanesinin motoru yok. Trajikomik bir tiyatroyla karşı karşıyayız. Bunun geri planında hükümetimize bir siyasi saldırı var. Herhalde gerekli kurumlar dikkate alacaktır diye düşünüyorum.

Sivil havacılık Mali problemlerden dolayı THK’nın damgaladığı sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum. Ben tam tamına 30 yıllık pilot olarak güvenmiyorum.

Bu hurda uçaklara 85 milyon euro para vermişiz. Bu sene 4 milyon euro vermedik diye mi oluyor? Almak zorunda mıyız? İşimize yaramıyor, orman teşkilatımız uçmak istemiyor.

Ne yazık ki THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: