AKP’nin kuruluş sürecinde yer alan isimlerden olan eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, partiden istifa ettiğini açıkladı.

Cuma İçten

Davutoğlu ekibiyle birlikte hareket eden İçten, AKP’de vekillik görevinde bulunduğu dönemde yaptığı açıklamalarla tartışma konusu olmuştu.

 • Milli Gençlik Vakfı,
 • Refah Partisi Gençlik Kolları,
 • AKP Eminönü ilçe teşkilatı kuruculuğu,
 • Fatih Belediyesi meclis üyeliği ilçe başkan yardımcılıkları,
 • Diyarbakır Milletvekilliği,
 • TBMM İçişleri ve Savunma Sanayi komisyon üyelikleri,
 • AKP genel merkez Siyasi ve Hukuki işler başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Cuma İçten, Fazilet Partisi’nde yaşanan ayrışma sırasında Erdoğan’la birlikte hareket etmişti.

Cuma İçten: ”Erbakan’ın yanından ayrılarak, AKP’nin kurucu kadrolarında yer aldım.”

AKP’ye yönelik dikkat çeken eleştirilerde bulundu:

 • ‘HER İL ABİLERE TESLİM EDİLDİ’

Her il FETÖ cemaatinde olduğu gibi sözde siyasi bir abiye teslim edilmiş ve o abinin izni olmadan hiçbir alanda kimsenin adım atmasına müsaade edilmemiştir. Bu abiler ahtapot gibi şehirlerin üzerine çökmüş ve o şehrin tüm değerlerini yok etmeye kendi hegemonyasını kurmaya, akrabalarını zenginleştirmeye çalışmaktadır.

 • ‘ÇEŞME BAŞINI İŞGAL EDENLER VEKİL YAPILDI’

KPSS’den ya da ilgili sınavlardan ilk onda derece yapanlar memur olamazken en son sırada en az puan alanlar siyasi dayıları aracılığı ile mülakatlar ile birer birer memur olmaktadırlar. Ak Parti il ve ilçe başkanlıkları ve buna ilişkin sözde kongreler ile Ankara’dan atamalar yapmış; çeşme başını işgal edenler kendi eş dostlarını, akrabaları ortaklarını, milletvekili, il-ilçe başkanı, il-ilçe müdürü, belediye başkanı, meclis üyesi başkan yardımcısı ve milletvekili yapmışlardır.

 • ‘DEVLET BANKALARINDAN AKRABA VE DOSTLARA MİLYAR DOLARLIK KREDİLER’

Devlet bankaları aracılığı ile yakın akraba ve dost gördükleri firmalara milyar dolarlık krediler açılmış ve büyük işlerde bankalar yolu ile finans edilmişlerdir. İktidara yakın belediyeler aracılığı ile milyar dolarlık işler seçtikleri firmalara gönderilerek firmaların rant elde edilmesi sağlanmıştır. Belediyelerde bir partilinin birinci derecede akrabaları işlere yerleştirilmiş ve işe gitmeden maaş almaları sağlanmıştır.

 • ‘ÖZEL SEKTÖRE AKTARILAN PARALAR…’

Özel sektör devletin 5 liraya mal edeceği hizmetleri, 50 liraya mal etmiş gibi göstererek 25 yıl milletin parasını alacak şekilde sistem kurmuş millet buna mahkûm edilmiştir. İktidar eli ve desteği ile yeni firmalar oluşturulmuş ve bu firmalara devlet kaynakları tahsis edilerek zenginleşmeleri sağlanmıştır.

Cuma İçten: ”Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ediyorum. Değerli gönül dostları; sizler ile birlikte yeni bir sürece adım atıyoruz. Başkaldırı sürecine giriyoruz.”

CUMA İÇTEN KİMDİR?

1973’te Diyarbakır’da doğdu. ABD Newport International Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Dış Ticaret Bölümü’nde yaptı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde görev yaptı, daha sonra AKP’nin kuruluşuna katıldı.

AKP’den Diyarbakır Milletvekili seçildi.

AKP içinde yaşanan tartışmanın ardından Davutoğlu’nun yanında yer alan, Davutoğlu’nun Diyarbakır’da yaptığı toplantıda yer alan isimlerden olan Cuma İçten, uzun yıllardır Milli Görüş ve AKP içerisinde yer alıyor.

BERAT ALBAYRAK MAİLİ İÇİN…

Berat Albayrak’ın Redhack tarafından hacklenen maillerinde de yer alan İçten, o maillerde partiden aforaz ediliyordu.

Halil Danışmaz isimli biri, Berat Albayrak’a milletvekili aday adayı olan isimlere ilişkin “olumlu” ya da “olumsuz” tanımlamaları yolluyor.

Cuma İçten adlı eski AKP’li vekilin parayla diploma aldığı, anketçilere ‘para yedirdiği’ ve yeniden aday yapılmaması gerektiği mailde yer alan aktarımlardan biri.

http://www.cumhuriyet.com.tr/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: