GÜNDEM

‘Kürt Dostluk Grubu’

Avrupa Parlamentosu üyesi François Alfonsi, bir grup parlamenterle “Kürt Dostluk Grubu” kurduklarını açıkladı. Grup, ilk toplantısını 9 Ekim’de yapacak.

Avrupa Parlamentosu’nda, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atama kararları hakkında bugün basın toplantısı düzenlendi.

AP Sol Grubu (Avrupa Birleşik Solu) öncülüğünde gerçekleşen basın toplantısına Yeşiller ve Sosyal Demokratlar da destek verdi. Basın toplantısına HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katıldı.

“Türkiye’de siyasal haklar, Kürt belediye başkanlarının görevden alınması ve AB’nin rolü”

adı altında gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan Yeşiller grubu üyesi Fransız parlamenter François Alfonsi, Sol, Yeşiller ve Sosyal Demokrat gruplara mensup bir grup AP üyesinin katılımıyla gerçekleşen bir toplantıda, AP bünyesinde “Kürt Dostluk Grubu” kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Alfonsi: ”Dostluk grubu kuruluş toplantısı AP’nin Strasbourg’da devam etmekte olan genel kurul toplantıları paralelinde bugün gerçekleşti. Grup yaklaşık 15 parlamenterle kuruldu. Önümüzdeki günlerde yeni katılımlar olacak.”

Fransız parlamenter: ”Kürtlerle dayanışma amacıyla ortak girişimlerde bulunacağız.”

Grubun ilk toplantısının 9 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Basın toplantısında ise kayyım atamaları ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın durumu gündeme geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: ”Kayyım atamalarını ‘hukuksuzluk, insan hakkı ihlali ve siyasi hak ihlali’ olarak değerlendiriyorum.”

Temelli: ”Avrupa ülkelerini ‘demokrasi ve evrensel değerlerden taviz vermeksizin’ bizimle dayanışmaya çağırıyorum.”

AP’nin bir önceki yasama döneminde 5 yıl boyunca Türkiye raportörlüğü yapan Hollandalı parlamenter Kati Piri:

”Kayyım atamalarıyla hedefte sadece HDP’nin olmadığını belirtmem lazım. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ‘tehdit etti’. AİHM’de devam eden ve 18 Eylül Çarşamba günü Büyük Daire duruşması yapılacak olan Selahattin Demirtaş davası, onun durumundaki tüm siyasiler için önemli.”

‘DEMİRTAŞ, SAKHAROV ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLSİN’ ÖNERİSİ

Basın toplantısına katılan Kıbrıslı Rum parlamenter Costas Mavrides: ”Selahattin Demirtaş’ın Sakharov Ödülü’ne aday olarak gösterilmesini öneriyorum.”

Sol Grup Başkan Yardımcısı, Danimarkalı parlamenter Nikolaj Villumsen: ”Demirtaş, ‘Sakharov Ödülü’ne layık ve öneriye destek vereceğiz.”

François Alfonsi: ”Öneriyi ilginç bulduk. Konuyu 9 Ekim’deki Kürt Dostluk Grubu toplantısında tartışacağız.”

Kati Piri ise Sakharov Ödülü’nün Aralık ayında sahibine verildiğini, Demirtaş’ı Aralık ayında AP’de görmeyi umduğunu, ancak ‘o kadar beklenmeksizin serbest kalmasını temenni ettiğini’ söyledi.

Sakharov Ödülü, her yıl AP tarafından insan hakları ve temel özgürlükler alanlarında mücadele veren kişi veya kuruluşlara veriliyor. İlk olarak 1988’de Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’ya verilen ödüle 1995 yılında da Leyla Zana layık görülmüştü.

AP, 19 Eylül Perşembe günü Strasbourg’da “Türkiye’deki durum ve kayyım atamaları” konulu bir genel kurul oturumu düzenleyecek. Oturum sonunda konuyla ilgili bir karar tasarısı da oylanacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: