GÜNDEM

Geç gelen ‘basın özgürlüğü’ kararı!

Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP’li 4 eski bakan Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki araştırma komisyonu ile ilgili yayınlara getirilen yasak için ‘basın özgürlüğü ihlali” kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

Eski bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmişti.

ŞİMDİ NE OLDU?

Bu kararın yargıya taşınması sonucu Anayasa Mahkemesi’nden basın özgürlüğü ihlali kararı çıktı.

SÜREÇ…

17/25 Aralık operasyonları sonrası haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan ve istifa etmek zorunda kalan AKP’li 4 eski bakan için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmuştu.

Ancak 21 kasım 2104 tarihinde TBMM Başkanlığı’nın başvurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın sağlıklı yürümesi, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve soruşturmanın gizliliğini gerekçe göstererek yayın yasağı kararı almıştı.

Yayın yasağına itiraz eden Halk Radyo ve Televizyonculuk AŞ. sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Dosyayı görüşen AYM, Anayasa’nın 28. maddesininde ifade ve basın özgürlüğünün önleyici tedbir niteliğindeki yayım yasaklarıyla geçici olarak sınırlanmasına izin verdiği belirtilerek “… ‘yargılama görevinin amacına uygun olarak yerine getirilmesi’ sebebi dışında olaylar hakkında yayım yasağı konulamayacağı ifade edilerek yayım yasağı yönünden sınırlama sebeplerinin de sınırlandığı görülmektedir.” denildi.

KEYFİ YASAK KONULAMAZ!

AYM, ifade ve basın özgürlüğü yönünden oluşturduğu tehlikenin ağırlığı doğrultusunda yayım yasağının, “kamu otoriteleri tarafından gerçekleştirilebilecek muhtemel suistimalleri engelleyecek belirli ve kesin kurallar ile sıkı denetim öngören özel bir kanunu düzenleme uyarınca gerçekleştirilmesi” gerektiği belirtilerek, keyfi yasak olamayacağı ifade edildi.

Yüksek Mahkeme kararında, “Belirlilik, bir kuralın keyfiliğine yol açmayacak bir içerikte olmasını ifade eder… Böylece hukuk güvenliği sağlanarak kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışların önüne geçilmiş olur.” görüşü savunuldu.

Karar oy birliği ile alındı.

Meclis Soruşturma Komisyonu yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına karar vermişti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: