GENEL

CHP’li Başkan, Taş’ı Aş Yaptı…

Belediye Başkanı Mustafa Doğan ve Göktepe halkı 14 Eylül Cumartesi günü tüm yurttaşları Doğal Ürünler Festivali’ne davet ediyor.

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Doğan’ın göreve gelir gelmez başlattığı üretim seferberliği yüzleri güldürdü…

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Doğan’ın göreve gelir gelmez üretim seferberliği başlattı…

  • Belediye Başkanı Mustafa Doğan, köylülerin 40 yıldır ekmediği tarım arazilerine yöre halkının gönüllü çalışmasıyla nohut ekimi yaptırdı.
  • Geçtiğimiz hafta yine gönüllülerin çalışmasıyla şenlik havasında nohutların hasadını tamamladı.

Öğrencilere burs olarak dağıtılması planlanan Göktepe Belediyesi’nin nohutları, 14 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek olan Doğal Ürünler Festivaliyle tüketiciyle buluşacak.

Bir zamanlar ürettikleriyle kendi kendine yeten ülkelerin başında gelen Türkiye’de son 15 yılda yaklaşık Belçika’nın yüzölçümü büyüklüğündeki tarım arazisi üretici tarafından terk edildi.

Hatalı tarım politikaları yüzünden toprağına küsen üretici, tarlasını terk ederek niteliksiz ve ucuz işgücü kuyruğuna katılmak üzere kentin yolunu tutuyor. Geçmişte ekilmedik bir karış bile toprak bırakmayan üreticilerin tarımsal üretime küsmesi, Anadolu coğrafyasının dört bir yanında niteliğini yitirmiş tarım arazilerinin artmasına neden oldu.

ÜRETİMDEKİ ACI TABLOYU DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLER DE VAR

Bu acı tablonun en çok etkilediği bölgeler arasında İç Anadolu ile Akdeniz bölgeleri arasında sıralanan Toros Dağlarının koynundaki irili ufaklı yerleşimler de bulunuyor.

Ancak kırsal yoksuluğun artmasına neden olan bu kötü gidişatı tersine çevirmek isteyenler de var.

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Doğan da bu cesur yürekli girişimcilerden biri.

40 YILDIR EKİLMEYEN ARAZİYE İMECEYLE NOHUT EKİLDİ

Öğretmen kökenli bir belediye başkanı olan Doğan, daha göreve gelmeden önce bölgedeki üretim potansiyelini araştırarak yörenin gençleriyle yapılabilecekleri tartıştı.

Yöre köylülerinin de desteğini alan Doğan, göreve gelir gelmez hazırladığı üretim seferberliği projesini hayata geçirmeye koyuldu.

İlk iş olarak Esentepe Mahallesi yakınında bulunan ve 40 yıldır ekilmeyen köylülere ait arazilere geçtiğimiz Mayıs ayında 60 dekarlık nohut ekildi. Tamamen gönüllülerin çalıştığı nohut ekiminin ardından, 1600 metreye yaklaşan yükseklikteki araziyi yabani hayvanlardan korumak için gençler gönüllü olarak nöbet tuttular.

NOHUT HASADI TÜRKÜLERLE HALAYLARLA YAPILDI

Ağustos sonunda olgunlaşan nohutlar, kadın-erkek gönüllülerin katılımıyla yapılan hasat şenliğinde toplandı. Türküler-halaylar eşliğinde toplanan nohutlar işlenip satışa hazır hale getirilirken üründen elde edilen gelir de bölgenin ihtiyacı olan öğrencilerine burs olarak dağıtılacak.

BOŞ ARAZİLERİ ÜRÜNLERLE DOLDURACAKLAR

Belediye Başkanı Mustafa Doğan’ın yeni hedefi, tıpkı eski günlerdeki gibi bölgedeki boş arazileri ürünlerle doldurmak. Önümüzdeki yıl 130 dekarlık buğday ekimi planlanırken, bunun yanısıra alternatif olarak yörenin coğrafyası ve iklimine uygun tıbbi ve aromatik bitkiler üretilecek. Lavanta, kapari, salep orkidesi ve aranoya gibi türler bunlardan bazıları.

BELEDİYE BAŞKANI DOĞAN’DAN DOĞAL ÜRÜNLER FESTİVALİ

Üretimin yüzleri güldürdüğü Göktepe’de bu hafta sonu bir de festival düzenleniyor. Göktepe Belediyesi’nin organize ettiği Doğal Ürünler Festivali, 14 Eylül Cumartesi günü saat 10:00’da başlayacak. Gece yarısına kadar sürecek festivalde, şenlik havasında hasat edilen nohutların da aralarında bulunduğu yörenin ürünleri tüketiciyle buluşacak. Resim sergisi, kermesler,  tekstil atölyesi, halk oyunları ve konserlerle renklenecek olan festivalde ayrıca ‘halk yemeği’ de verilecek. Sanatçı Çiğden Taştan’ın vereceği konser ile sona erecek olan festivalde Göktepe ve çevresinde üretilen doğal ürünler de tüketicilerin ilgisine sunulacak. Göktepe’nin doğal ürünleri ayrıca belediyenin organizasyonuyla internet satışıyla da tüketicilere ulaştırılacak.

Belediye Başkanı Mustafa Doğan ve Göktepe halkı 14 Eylül Cumartesi günü tüm yurttaşları Doğal Ürünler Festivali’ne davet ediyor.

Yusuf Yavuz

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: