GÜNDEM

MEB Sosyal Hizmetler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ne amaçlanıyor?

”Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikte yaptığı değişiklik ile sivil toplum kuruluşlarının tüm eğitim kademelerinde okullara girmesinin önünü açtığını!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: “Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı değişiklik ile tarikat, cemaat, vakıf ve derneklerin okullara girebilmesi için yeni bir kapı daha araladı.”

Lale Karabıyık: ”Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Kurumları Sosyal Hizmetler Yönetmeliğinin 7.maddesinde bulunan, “toplumsal cinsiyet eşitliği” ifadesi metinden çıkarıldı!”

”Milli Eğitim Bakanlığı, mevzuattan “toplumsal cinsiyet eşitliği” kavramını temizlemeye başladı. 2019-2020 programında 26 hedef arasında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği bu hedefler arasından çıkarıldı. Ve bugün Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Sosyal Hizmetler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, tüm etkinlik alanlarından çıkarıldı.”

”Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikte yaptığı değişiklik ile sivil toplum kuruluşlarının tüm eğitim kademelerinde okullara girmesinin önünü açtığını!”

‘TARİKATLARIN OKULLARA GİREBİLMESİ İÇİN BİR KAPI DAHA ARALANDI’

“Milli Eğitim Bakanlığı vakıf ve derneklere yetkilerini devretmesi nedeniyle eleştirilirken, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik ile tarikat, cemaat, vakıf ve derneklerin okullara girebilmesi için yeni bir kapı daha araladı. Yönetmeliğin 1. ve 2. maddesinde yapılan değişikliklerde kamu kurum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının her tür ve seviyedeki resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında sosyal etkinlik yapmasının önü açılmış oldu.”

”Yönetmelik değişikliği ile vakıf ve derneklerin yaygın ve örgün eğitim kapsamında her düzeyde etkinlik yapabilecek!”

“Yani 4 yaşındaki çocuğa da 70 yaşındaki yurttaşa da ulaşmış olacaklar. Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi’ni bir gazetenin olumsuz haberleri ile kaldıran MEB, tüm mevzuatta temizlik yapıyor. Yönetmelik ile öğretmenler, toplumsal cinsiyet eşitliğinde farkındalık oluşturma hususunda faaliyet yapabiliyorlardı. Değişiklik ile bu etkinlikler artık yapılamayacak. Bu değişiklikler başkaca yeni uygulamaların öncüsü müdür? Toplumsal cinsiyet eşitliğinden neden bu kadar uzaklaşılır anlamak mümkün değil.”

http://www.cumhuriyet.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: