GENEL

‘Fenerbahçe’ adıyla literatüre geçti!

Akdeniz’de yeni bir balık türü bulundu. Balığa renklerinden dolayı ‘Fenerbahçe’ adı konuldu.

Türkiye denizlerinde ilk defa görülen; uzunluğu 31 santimetre, ağırlığı bir kilogram olan balık, sarı lacivert desenlerinden dolayı “Fenerbahçe” adıyla literatüre geçti.

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan:

”Bilimsel adı ‘Pomacanthus imperator’ olan balığa, İskenderun Körfezi’nde yapılan araştırmalar sırasında rastlandı. Bu balık daha çok tropik denizlerde yaşayan bir tür. Türkiye denizlerinde ise ilk kez rastlandı.”

‘AKVARYUM TARZI BİR BALIKTIR’

Turan: ‘Küresel iklim değişikliği ve Akdeniz’in ısınmasıyla tropik denizlerde yaşayan canlıların Süveyş Kanalı üzerinden bu bölgelere giriş yaptığını tespit ettik. Akdeniz’in ısınması Türkiye denizlerine doğru bir göç oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak Kızıl Deniz’den gelen birçok balık buralara giriş yapıyor. Bu da en son tespit ettiğimiz ‘Pomacanthus imperator’ olarak bilinen balıktır. Akvaryum tarzı bir balıktır. Bunun gibi daha önce de papağan balığı ve aslan balığı kayıtlarını verdik. Bu da o tarzlar gibi renkli, gösterişli bir balıktır.”

‘Fenerbahçe’ balığı görülmüş ve kayıtlara geçmiş oldu

Turan: ”Bunun herhangi bir zehirli etkisi görülmemektedir. Biz buna Fenerbahçe formasına benzediği için Fenerbahçe adını vermeyi uygun gördük. Tarım ve Orman Bakanlığına da bildirerek Türkiye denizlerinde yeni bir tür olarak ‘Fenerbahçe’ balığı görülmüş ve kayıtlara geçmiş oldu.”

MERCAN RESİFLERİN DE BESLENEN BİR BALIK

Turan:‘İskenderun Körfezi çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapan bir yer. Buranın adeta bir akvaryuma dönüşmeye başladığını söyleyebilirim. Bu, mercan resiflerinin olduğu yerlerde beslenen bir balık. Ekolojik olarak Türkiye denizlerinde ne gibi bir sonuçlar doğurur, bunu zaman içerisinde göreceğiz”

https://www.gazeteduvar.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: