‘Doların yönünü ticaret savaşı belirliyor!’

Goldman Sachs’ın döviz ve gelişen piyasa strateji eş başkanı Pandl, dolardaki ‘zayıflığın’ muhtemelen kısa ömürlü olacağını belirtti…

Pandl: ”ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri önemli. Dolar üzerindeki tek büyük faktör ABD Merkez Bankası (Fed) değil.”

ABD-Çin ticaret görüşmelerine ekim ayında Washington’da devam edilecek olması, küresel piyasalar üzerinde pozitif etki sağladı.

Yaz aylarında zirve yapan ticaret savaşlarındaki yumuşama, dolar üzerinde de etkili oluyor. 

Goldman Sachs Group Inc.’den Zach Pandl:

”Trump yönetiminin Çin ile ticaret savaşı ve bunun yanında ABD Hazine tahvillerine yönelik kaçış, doların değeri üzerinde Fed’in politika duruşundan daha fazla etkili oluyor.”

Goldman’ın küresel döviz ve gelişen piyasa strateji eş başkanı Pandl:

”Fed şimdilerde dolar üzerinde yegane en büyük faktör değil. Veriler ABD hariç  neredeyse her ülkeden portföy çıkışlarının ağustos ayında klasik kaliteye kaçış hareketi ile birlikte tahvillere yöneldiğini gösteriyor ve bu da doları destekliyor.”

TRUMP FED’İ ELEŞTİRİYOR

ABD Başkanı Trump, birçok kez Fed’i faiz indirimine gitmeyerek para birimini zayıflatmamakla suçlamış, bu durumun da Caterpillar Inc., Boeing Co. ve Deere & Co. gibi büyük Amerikan imalatçıları üzerindeki olumsuz etkiye neden olduğunu söylemişti.

ABD doları perşembe günü, Trump yönetiminin Çin ile sınırlı bir ticaret anlaşmasını değerlendirmekte olduğu yolundaki habere rağmen değer kaybetti.

https://www.cafemedyam.com/2019/09/03/e-haciz-uygulamasi-yayginlastiriliyor/

Pandl: ”Bu hareket, küresel büyümeye yönelik daha olumlu işaretlerin ABD hazine tahvil faizlerini yükseltmesinden ve bunun da doları düşürmesinden kaynaklandı.”

Pandl: ”Dolardaki zayıflık muhtemelen kısa ömürlü olacak. Hem ABD hem de Çin’in görüşmelerde bulunması kısa vadede her ikisinin de çıkarına ve bu durum önümüzdeki birkaç hafta boyunca olumlu haberlerin devam etmesini sağlayabilir. Ancak sürekli bir anlaşmanın önünde halen güçlü engeller olduğunu düşünüyoruz. Gerilimin azalma yolunda olduğu konusunda kuşkuluyuz.”

Goldman, perşembe günü yüzde 0.5 kadar düşen Dolar Endeksi’nin, şimdilerdeki seviyesi olan 98.4’ten aralık ayında 99.7 seviyesine çıkabileceği tahmininde bulundu, ancak ticaret konusunda ne tür gelişmeler olacağını bilebilmenin güç olduğuna dikkat çekti.

https://www.gazeteduvar.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.