GÜNDEM

‘DİYARBAKIR’DAKİ ANNELERİ MECLİSE DAVET EDİYORUZ’

Kubilay, ‘Diyarbakır il binası önünde oturan annelerin meşru eylemlerini Meclis’e taşımaya davet ediyoruz!’

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, MYK’da alınan kararla kayyım eylemlerinin zenginleşerek devam edeceğini açıkladı.

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. 

Kubilay: ”Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan saldırıyı kınıyorum. Kabul edilemez bu durumun bir an önce etkin bir biçimde soruşturulması ve sorumluların bulunmasını talep ediyoruz.”

Kubilay: ”12 Eylül’de işkenceler yapıldı, idam sehpası kuruldu. 12 Eylül’ün hesabı istenilen gibi sorulamadı ve 12 Eylül darbesi ile yüzleşilemedi. Tüm bunlar olmadığı için darbeci zihniyet üniformalı ya da değil farklı biçimler altında bugünlere taşındı.”

HDP YEREL YÖNETİMLERDEN TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR

Günay Kubilay: ”31 Mart yerel seçimlerin ardından HDP’li belediyelere yönelik baskılar, ‘kayyım atamaları’ ile hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de HDP’nin seçildiği belediye meclislerinden meclis üyelerimiz çeşitli bahaneler ile görevden uzaklaştırılıyor. Bitlis Tatvan’da 9 meclis üyemiz, Muş İl Genel Meclisi’nde ise 7 meclis üyemiz olmakla beraber şuana kadar 20 meclis üyemiz görevden alındı. Büyükşehir belediye meclislerini fes ederek devre dışı bırakmak yerelde de tek adam rejimini inşa etmek, yerelleri kayyımlar vasıtasıyla saray rejiminin organik ve siyasi uzantısı haline getirmek istiyorlar. HDP, yerel yönetimlerden bütünü ile tasfiye edilmek isteniyor. İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı yolsuzluk çukuruna batmış olan kayyımlar hakkında neden bir açıklama yapmıyor? Neden kamuoyuna açık bir soruşturma başlatmıyorsunuz?”

‘BELEDİYE BAŞKANLARI TOPLANTISI MEŞRU DEĞİLDİR’

Erdoğan’ın çağrısı ile Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan belediye başkanları toplantısı hakkında da açıklama yapan Kubilay, şöyle konuştu:

”Siyasi bir darbeyle HDP’li 3 büyükşehir belediye başkanının yerine atanan kayyımlarla birlikte yapılan bu toplantı meşru değildir. Kayyım darbesini gerçekleştiren iktidar ortaklarının dışında bütün toplumsal kesimlerce hukuksal dayanaktan yoksun, siyasi bir karar neticesinde ortaya çıkan kayyımların sarayda belediye başkanlarıyla bir araya getirilmesi darbeye meşruiyet kazandırılmak istenmesiyle ilgilidir. İşte bu nedenle İçişleri Bakanlığı kararını saray darbesi olarak nitelendirenlerin kayyımlar ile aynı toplantıda bulunması Erdoğan’ın bir süre daha iktidara tutunmak için yaptığı siyasi manevraya prim vermesi, elde edilmiş ortak demokratik kazanımların iktidarın konjonktürel çıkarlarına feda edilmesinden başka bir şey değildir.”

‘ERDOĞAN DEMOKRASİ İTTİFAKINI DAĞITMAK İSTİYOR’

Kubilay: ”Erdoğan’ın bu hamlesi 31 Mart-23 Haziran seçimlerinde tabanda ortaya çıkan demokrasi ittifakını dağıtmak, muhalefeti bölmek ve yalnızlaştırmak. Hiçbir muhalefet partisinin bu siyasi tuzağa düşmeyeceğini, bu siyasi oyuna gelmeyeceğini umuyoruz” diye konuştu. Diyarbakır İl binası önünde 3 Eylül’den bu yana çocuklarının dağdan getirilmesini talep eden annelerin eylemi ile ilgili olarak da konuşan Kubilay, “Ailelerin talebi son derece haklı bir taleptir. Bizimde talebimiz toplumsal barışın sağlanarak evlerine geri dönmesidir.”

‘DİYARBAKIR’DAKİ ANNELERİ MECLİSE DAVET EDİYORUZ’

Kubilay: ”Bu konuda mecliste insan hakları kuruluşlarının da yer aldığı bir heyet kurulmasını teklif ettik ancak AKP bunu reddetti. Heyet tekliflerini yineledik, AKP dahil Meclisteki tüm siyasi partilere çağrıda bulunduk.”

”Bu çocuklar neden dağdalar? Neden birbirlerini vuruyorlar? Gelin Mecliste her şeyin tartışıldığı bir komisyon kuralım. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü konuşalım. Bu konunun çözüm yeri meclis, çözüm muhatabı ise iktidardır. Biz anneleri meclise davet ediyoruz.

SİYASİ DARBEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI

Dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ana gündeminin ‘kayyımlar’ olduğunu ifade eden Kubilay, şöyle konuştu:

“Kayyımlar geldikleri yere gidene kadar, belediye eş başkanlarımız görevlerine iade edilene kadar meşru direnişimizi genişleterek, büyüterek sürdüreceğiz. Üç büyük ilde süren nöbet eylemlerimiz zenginleşerek, büyüyerek devam edecektir. Bunun yanı sıra, kayyımlara karşı çıkan, bu siyasi darbenin karşısında olan herkesi geniş bir kitlesel imza kampanyasına çağıracağız.”

www.gazeteduvar.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: