GENEL

Denizli, leblebiyi sahiplendi!

Çorum ve Denizli arasında leblebi nedeniyle yaşanan gerginlik büyüyerek devam ediyor…

Yıllardır taklitlerine karşı uğraş veren ve 2002 yılında kazandığı patent sayesinde ‘meşhur’ namını koruyan Çorum leblebisine Denizli’nin sahip çıkması iki şehri karşı karşıya getirdi.


Horozuyla meşhur Denizli’nin Türkiye’de bir marka olan Çorum leblebisini sahiplenmesi hem halkın hem leblebi ustalarının tepkisine neden oludu.

‘LEBLEBİ BİZİM HOROZ ONLARIN

Denizlililerin ‘leblebi’ bizim açıklamalarına teksi gösteren vatandaş:

“O zaman Denizli’nin horozu da bizim. Bunu iddia edebilirler mi? En güzel horoz bizde diyebilir miyiz? Leblebi bizim, horoz onların. Baklava Maraşın, dondurma Maraşın. Bunun aksini iddia eden yanlış söylüyordur.” dedi.

‘KISKANÇLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Leblebi ustası Yaşar Bodur:

‘Hayatta bir başarı varsa ona sahip çıkanı çok olur. Çorum leblebi ile meşhur oldu ve böyle bir unvana sahip olmak için abartılı konuşmaya gerek yok. ”

”Denizli 1972 yılından sonra leblebi imalatına başladı. 1972 yılında askerden geldiğimde deneme amaçla bana Denizli’den nohut getirdiler. Eğer Denizli’de o zaman leblebici olsaydı nohutun leblebi olup olmadığını orada denerlerdi. Yani bunu bu şekilde bir unvana sahip çıkmaya veya başkalarını aşağılayarak elinden almaya hiç gerek yok. İnsan ne kadar mütevazi olursa o kadar kendini yüceltmiş olur. Bu unvanı elde edebilmeleri için bu kadar mübalağalı konuşmalarına hiç gerek yok. Hepimiz bu vatanın evladıyız”

Bodur: ”Ortada bir başarı varsa bu millete mal oldu. Eğer elindeki olan değerlere birileri sahip çıkmıyorsa o, o kadar değerdedir. Çorum leblebisine halk bu kadar sahip çıkıyorsa onu kıskanmamak lazım. Bu Çorum’un unvanını, başarısını kıskanmaktan başka bir şey değildir”

‘LEBLEBİ DENİLİNCE AKLA ÇORUM GELİR

Leblebi ustalarından Bekir Kayabaşı:

”İyi olan şeyi herkes benimser. Denizli’ye giden hiç kimsenin aklına leblebi almak gelmez, oraya giden insanların aklına horoz gelir.”

Kayabaşı: “Ama Çorum öyle değil. Çorum dünya genelinde leblebiyle tescil edilmiştir. Biz firma olarak kendi nohudumuzu ekip, biçip ham madde ihtiyacını temin ediyoruz. Dünyanın her tarafında nohut ekiliyor. Herkes leblebici olsun. Ama olmuyor. Söylemek ve ham maddeyi orada üretmek yetmiyor. Önemli olan bunu tescil etmek, marka haline gelmek. Çorum leblebide marka şehir haline geldi. Kimse aksini iddia edemez. İddia etse de sonuç alamaz. Kimsenin aklına leblebi delince aklına Denizli gelmez, Çorum gelir. Dünyanın neresinden gelirse gelsin insanlar Çorum’a geldiğinde ilk önce leblebinin tadına bakmak istiyorlar. Olay bu kadar basit. Kimin ne dediği önemli değil, halkın ne dediği önemli”

http://www.cumhuriyet.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top