GÜNDEM

Kayyım atanmasına İrlanda Meclisi’nden tepki geldi

Türkiye’deki gelişmeleri izlemeye ve insan hakları, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasi konusundaki endişelerimizi daha fazla gündemleştirmeye devam edeceğiz. 

HDP’nin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması, İrlanda Meclisi gündeminde.

İrlanda’nın önde gelen partilerinden Sinn Féin’in Dış İlişkiler Sözcüsü Seán Crowe, kayyımları ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerini İrlan’da Meclisi’ne sordu:

”Türkiye hükümeti’nin Ağustos ayında demokratik olarak seçilmiş 3 Kürt belediye başkanını görevden almasının ve Türkiye makamlarının Kürt siyasi partilerine yönelik giderek derinleşen baskısı kapsamında 400’den fazla kişinin gözaltına alınmış olmasının dikkatlerinizi çekip çekmediğini soruyorum!”

Crowe, Türkiye’deki kötüleşen insan hakları ve demokratik durum hakkındaki görüşlerini ve konuyu Türkiyeli meslektaşı ile görüşüp görüşmeyeceğini Dış İlişkiler ve Ticaret Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Simon Coveney’e sordu.

Simon Coveney:

”Türkiye’deki durumun kaygı verici olduğunu söyleyebilirim. Demokratik olarak seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınması ve merkezi hükümet tarafından yerlerine valilerin atanması özellikle kaygı verici.

Bu tür adımlar, mart ayının sonunda yapılan yerel seçimlerin demokratik sonuçlarını baltalıyor ve seçmenleri yerel düzeyde siyasi temsiliyet hakkından mahrum ediyor.

Terörle mücadele mevzuatı siyasi bir araç olarak kullanılmamalıdır ve temel haklara, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygı gösterilmelidir.

Avrupalı ortaklarımızla birlikte, Türkiye’deki gelişmeleri izlemeye ve insan hakları, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasi konusundaki endişelerimizi daha fazla gündemleştirmeye devam edeceğiz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: