Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin koalisyonun desteğine ihtiyacı var!

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, SDG’nin, IŞİD kalıntıları ile mücadele etmek ve Suriye’nin kuzeyini tutmak için koalisyonun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford: ”Terör örgütü IŞİD geriletildi. Örgütün halen Irak ve Suriye’de önemli varlığı bulunuyor.”

IŞİD’in halen gerilla taktiği ile saldırılar gerçekleştirebildiğini söyleyen Dunford, Türkiye’nin, terör örgütü PKK’nin uzantısı olarak kabul ettiği YPG tarafından ana omurgası oluşturulan Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin bölgede kalan IŞİD’liler ile mücadele etmek için koalisyonun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Dunford:

”SDG’nin, geride kalan IŞİD kalıntıları ile mücadele etmek için koalisyonun desteğine ihtiyacı vardır. Aynı şekilde IŞİD’den temizlenen alanlarda güvenlik sağlamak da aynı şekilde önemlidir. Dolayısıyla daha yapılacak çok iş var ve bu alanı (Suriye’nin kuzeydoğusunu) tutmak için 50 ila 60 bin yerel gücün eğitilmesi gerektiğini tahmin ediyoruz ve muhtemelen henüz bunun yüzde 50’sini gerçekleştirebildik.”

”TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI HALLEDEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG’ye müdahale etme ihtimali…

Dunford:

“Türkiye’nin Suriye sınırı konusunda meşru kaygıları var. Genelkurmay Başkanı olduğum süre içerisinde en az 12 kez Türkiye’ye gittim. IŞİD ile mücadele kampanyamızı icra etmek ve Türkiye’nin kaygılarıyla ilgilenmek üzere mutabakata vardığımız çerçeve haftalarımızı aldı. Türk Genelkurmayı ile operasyonları koordine etmek için 10 gün önce bir merkez kurduk. Bu cuma günü Genelkurmay Başkanı (Orgeneral Yaşar Güler) ile konuşacağım. Onunla her gün iletişim halindeyiz. Türkiye’nin kaygılarını halledebileceğimizi düşünüyorum.”

TÜRKİYE’NİN SURİYE’NİN KUZAYDOĞUSUNA GİRME İHTİMALİ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna müdahalesine ilişkin…

Dunford:

“Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye gireceğine dair siyasi retoriği duymuşsunuzdur. Bu ihtimal var mı? Bu ihtimal var. Bunun ortak menfaatlerimiz konusunda faydalı olacağına inanmıyorum ve tam da bunun için Türkiye’nin endişelerine hitap edecek ve Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD ile mücadele kampanyasını devam etirecek kabul edilebilir yollar aramaya bu kadar odaklandık.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.