GÜNDEM

‘Cemaat ve tarikatlar tamamen serbest olmalı…’ dedi!

Kuran kursunda yaşanan çocuk istismarı sonrası AKP cephesinde ‘tarikat ve cemaat’ savunusu sürerken, şimdi de ‘Tekke ve Zaviyeler Kanunu revize edilsin’, ‘cemaat ve tarikatlar tamamen serbest olsun’ çağrıları gelmeye başladı…

AKP’nin yasaları tanımayarak gerici yapılara verdiği büyük desteği yeterli bulmayan Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, 28 Şubat günlerini andıran günlerden geçildiğini ileri sürdü…

Yıldırım: ”Çocuk istismarı haberleri; ‘Fadime Şahin, Kalkancı ve M. Gündüz’ olayına benzetiyorum… ve ‘Üç şahıs ile tipleştirilen cemaat, tarikat ve başörtü her çeşit zulmü gördü. Şimdi yine Müslim Gündüz, Kalkancı ve Fadime şahini andıran tipler devreye sokuluyor. Tarikat sömürü, kadın tecavüzü ve sapkınlık ile gündeme sokuluyor. Hem de ‘gönüllü ibnelik’ ve ‘gönüllü gayri meşru cinsellik’ savunulurken yapılıyor bunlar. Lezbiyenler ve oğlancılara özgürlük diye bağırıldığı zamanlarda. Muhafazakar bir iktidar döneminde”

Cemaat ve tarikatların tamamen serbest olmasını isteyen, Cumhuriyet’le birlikte yasaklanan Tekke ve Zaviyeler Kanunu’nun revize edilmesini isteyen Yıldırım:

 “Din eğitimi hem sivil/gönüllü hem de resmiyette devam etmeli. Vatandaş tercih seçeneğine sahip olmalı. Cemaatler, sivil din eğitiminin tarihsel birikimleriyle var olan kurumlar. Bunları yasaklamak yerine ıslah etmeliyiz.” dedi.

http://haber.sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top