GÜNDEM

Bakalım Yüce Divan’lık suçlarımız…

AKP’de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birlikte hareket ettiği 3 eski milletvekili hakkında başlatılan ihraç süreci Ankara’da siyaseti hareketlendirdi.

AKP, ihraca gerekçe olarak; Davutoğlu’nun son açıklamalarının ‘partinin tüzel kişiliğini hedef aldığını’ iddia ediyor.

İhracı istenen isimlerden Özdağ, Davutoğlu’yla İstanbul’da bir toplantı yapacaklarını belirterek, Saadet Partisi iddiasını yalanladı.

AKP MYK’da oy birliğiyle alınan karar sonucunda:

  • Eski Başbakan-AKP Genel Başkanvutoğlu
  • selçuk
  • özdağı Ahmet Davutoğlu,
  • Eski Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün,
  • Eski Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ,
  • Eski İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

İhraç talebiyle disipline sevk edilen siyasetçilerden Selçuk Özdağ, bundan sonra izleyecekleri yol haritasıyla ilgili olarak:

“Şu an bekliyoruz. Bizi hangi suç isnatlarıyla disipline vermişler onu görmek istiyoruz. Biz Türkiye daha iyi olsun daha özgür olsun daha zengin olsun diye pozitif eleştiri yaptık. Özeleştiri yapmalarını beklerdik. Ama öyle olmadı. Öncelikle hangi gerekçelerle bu kararı aldıklarını görmek istiyoruz. Bakalım Yüce Divan’lık suçlarımız var mıymış! Sayın Davutoğlu ile de İstanbul’da bir toplantı yapacağız. Arkadaşlarımızla değerlendirmelerin ardından suç isnatlarını da gördükten sonra kamuoyunu bilgilendireceğiz.”

Selçuk Özdağ, ihraç kararı üzerine “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna:

”Biz hiçbir zaman istifayı düşünmedik. Biz AKP bir gün fabrika ayarlarına döner diye düşündük. Mücadelemiz parti içi mücadeleydi. Mücadeleyi sürdüreceğiz. Bundan sonra söz de karar da AKP üyelerinin, AKP’ye gönül verenlerin, milletimizin. Onlar karar verecek. Biz yine aynı şekilde demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları mücadelesini sürdüreceğiz.”

‘PARTİ ÇÖZÜLMEYE BAŞLADI’

Özdağ: ”AKP’nin ‘vesayetçi yapılarla mücadele eden, sorun çözen bir partiyken 2013 yılından bu yana sorunların kendisini çözdüğü bir parti haline dönüştü. Bugün de artık çözülmeye başladı gibi görünüyor.”

Özdağ, ihraç kararı çıkması durumunda Saadet Partisi’ne katılabilecekleri iddiasıyla ilgili;

”Böyle bir şey söz konusu değil. Saadet Partisi’nin misyonuna, çizgisine, mücadelesine saygı duyuyoruz ama bu hiç konuşulmadı, gündeme gelmedi, gönlümüzden de geçmedi.”

PARTİ KİMLİĞİNİ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre kararda Davutoğlu’nun en son katıldığı televizyon programında söyledikleri etkili oldu.

Davutoğlu’nun değerlendirmeleri, eleştiri sınırlarının ötesinde ‘AKP’nin kurumsal kimliğini hedef almak.’ olarak yorumlandı.

Erdoğan’ın Konya konuşmasında: ”Kağıt üzerinde üyemiz gözüküp de gönlünü ve yolunu bizden ayırmış olanlar varsa onları ayıklamaktan çekinmemeliyiz.” sözleri üzerine AKP Genel Merkezi’nde hazırlık yapıldı.

Teşkilat başkanlığınca hazırlanan dosyalar AKP MYK’sına sunularak oy birliğiyle ihraç kararı çıktı.

AKP’li bir yönetici: ”Parti içinde eleştiri olur ama partinin kurumsal kimliğini hedef alan açıklamalara sadece AKP değil hiçbir parti müsaade etmez.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP: İHRAÇ PARTİ KURMAYA TEŞVİK

CHP MYK üyesi bir siyasetçi:

‘Davutoğlu ve ekibine dönük tutum yani İhraç parti kurmaya teşviktir. Bu kararı alarak Davutoğlu’nu parti kurmaya teşvik ediyorlar. Bundan olumlu sonuç alacaklarını düşünüyor olabilirler ama son yıllarda uyguladıkları tüm stratejiler gibi yanlış bir strateji.” yorumu yaptı.

İYİ PARTİ: ERDOĞAN SERT BİR MÜCADELE YÜRÜTECEĞİNİN MESAJINI VERDİ 

Davutoğlu’nun ihraç kararını değerlendiren bir İYİ Parti yöneticisi:

”Tayyip Bey en sonunda yapacağını en başta yaparak çok sert bir mücadele vereceğinin mesajını verdi. Parti genel başkanlığı, başbakanlık yapmış bir isme yönelik bu şekilde ihraç süreci ‘Sağlam durun sert vuracağım’ demek.” yorumunu yaptı.

www.gazeteduvar.com.tr Nergis Demirkaya

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: