GENEL

UZAY İSTASYONU!

Uzay mürettabatının karşılaştığı zorluklardan biri de oradaki hayata alışma süreci.

ESA astronotu Parmitano’nun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ilk görüntüleri

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu ve euronews uzay muhabiri Luca Parmitano, yeni evi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) ilk görüntüleri gönderdi.

İtalyan astronot Parmitano: “Geldiğimiz ilk günden beri koşuşturuyoruz. ilk haftadan itibaren kendimizi yoğun bir tempo içerisinde bulduk.”

Parmitano ve ekibinin yapması gereken ilk işlemlerden biri Dragon (Ejderha) isimli uzay aracını yakalamak oldu.

Parmitano: “Tabii, Game of Thrones’dan bahsetmiyoruz. Dragon bize yeni yüklerimizi getiren kargo aracı. Burada yaşamak için ihtiyacımız olan malzemelerin tümünü ve başka şeyleri bize getiriyor.”

NASA
Kargo aracı DragonNASA

Dragon, yaşamak için gerekli malzemelerin haricinde UUİ mürettabatının yürüteceği yeni bilimsel deneyler için de teçhizat getirdi.

“Ben ve takım arkadaşlarım kargoları istasyonun her tarafına taşımakla meşguldük.” diyen Parmitano, Beyond isimli görevi sırasında ESA için 50’den fazla, uluslararası uzay ajansları içinse 200’den fazla deney yürütecek.

Beyinimizin, muhtemelen yerçekimi vektöründen etkilenen farklı sensörlerden gelen sinyalleri nasıl entegre ettiğini anlamaya çalışan bir başka nörovestibüler bilim deneyi olan GRASP.

Uzay mürettabatının karşılaştığı zorluklardan biri de oradaki hayata alışma süreci. Günlük yapılması gerekenlerin haricinde, yerçekimsiz ortamda hareket etmek bile zor olabiliyor.

UUİ’de ikinci kez misyon yürüten astronot Luca Parmitano, ilk görevinde 166 gün Dünya yörüngetresinde kalmış ve 2 defa ‘uzay yürüyüşü’ yapmıştı.

https://tr.euronews.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top