GÜNDEM

DİNCİLER, LİBERALLER, TARİKATLAR HAYATIMIZDA YOKKEN BİZ 26 AĞUSTOS’LARDA BU RESİMDEKİ GİBİYDİK

Fotoğraftaki çizimde Fatih Sultan Mehmet, Alparslan ve Mimar Sinan; Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ı karşılıyor.

BUGÜN DİNCİLERİN, LİBERALLERİN, TARİKAT VE CEMAATLERİN TOPLUMDA ROLÜNÜN ETKİNLEŞMESİYLE BİRLİKTE, TÜRKİYE TOPLUMUNUN BÖLÜNDÜ GİBİ BU ÇİZİMİN YER ALDIĞI FOTOĞRAFTA BÖLÜNDÜ.

26 Ağustos…

Bundan 947 yıl önce Alparslan, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını Türklere açtı.

Bundan 96 yıl önce de Türklere kapatılmak istenen Anadolu kapıları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komuta ettiği Büyük Taarruz ile kırıldı ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Bugün ise Malazgirt zaferi tüm devlet erkanının katıldığı törenle kutlanırken, Büyük Taarruz ve Atatürk unutturulmak isteniyor.

“Yeni” Türkiye’de Alparslan’ın zaferi kutlanıp Atatürk’ün zaferi unutturulurken, eskiden tarihi zaferlere bir bütün olarak bakılarak büyük komutanlar bakın nasıl kucaklaştırılıyordu.

Bugün sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir fotoğraf dikkat çekti. Fotoğraftaki çizimin Büyük Taarruz’dan sonra yayımlandığı tahmin ediliyor.

  • Fotoğraftaki çizimde Fatih Sultan Mehmet, Alparslan ve Mimar Sinan; Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ı karşılıyor.
  • Çizimde Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk’ün elini sıkarak kucaklıyor. 
  • Sultan Mehmet’in ve Atatürk’ün ayaklarının altında ise Türkiye’yi parçalara ayıran Sevr Anlaşmasının yırtılmış hali duruyor. Büyük Taarruz sonrasında İstanbul’daki işgal de sona ermişti.
  • İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u Çanakkale Savaşı’ndan sonra ikinci kez Büyük Taarruz’la işgalden kurtaran Atatürk’ü kucaklıyor.
  • Fatih Sultan Mehmet’in hemen arkasında ise, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Alparslan duruyor. Büyük Taarruz’la yırtılan Sevr Anlaşması, Anadolu’yu tekrar Türk yurdu yaptı. Alparslan’ın da çizimde yer almasının nedeninin bu olduğu sanılıyor.
  • Alparslan’ın arkasında ise Mimar Sinan resmedilmiş. Çizimde arkada duran cami, Mimar Sinan’ın inşa ettiği Edirne’deki Selimiye Camii. Sevr Anlaşması’na göre Edirne ve Kırklareli Yunanistan’a veriliyordu. Atatürk, Büyük Taarruz ile Sevr Anlaşması’nı ortadan kaldırınca, Edirne ve Selimiye Camii de kurtulmuş oldu. İşte bu yüzden o çizime Selimiye Camii’ni inşa eden Mimar Sinan da kondu. 
  • Çizimde Atatürk için, “Astın bugün al sancağı Sultan Selim’e…. Yad eyleyecek hürmetle namını Edirne” şeklinde yazıyor.

“ESKİ ” TÜRKİYE, BU ÇİZİMDE OLDUĞU GİBİ BİRBİRİ İLE KUCAKLAŞAN TARİHİ KAHRAMANLARI NE BİRBİRİNDEN AYIRIR NE DE ZAFERLERİNİ UNUTURDU.

Bugün ise dincilerin, liberallerin, tarikat ve cemaatlerin toplumda rolünün etkinleşmesiyle birlikte, Türkiye toplumunun bölündüğü gibi bu çizimin yer aldığı fotoğrafta bölündü.

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top