TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ...

Suriyeli milletvekili Shebabi: ‘Türkiye hükümetini Osmanlı hayallerinden vazgeçerek silahlı militanlara desteğini kesmeye çağırıyoruz’

Suriyeli milletvekili Shebabi: ”Türkiye halkını düşman olarak görmediğimizin bilinmesini isterim. Ancak Erdoğan ve onun partisi AKP, 8 yıldır ülkemizde terörizmi destekliyor’’

”Türkiye hükümetini Osmanlı hayallerinden vazgeçerek silahlı militanlara desteğini kesmeye çağırıyoruz!”

Suriye Halep bağımsız milletvekili Fares Shehabi: ”Suriye’deki durumdan Erdoğan hükümeti de sorumlu”

‘TÜRKİYE HALKINI DÜŞMAN OLARAK GÖRMEDİĞİMİZİN BİLİNMESİNİ İSTERİM’

“Erdoğan, uluslararası hukuku ve ikili anlaşmaları çiğneyerek ülkeye çok sayıda silahlı militanın girişini sağladı ve hali hazırda muhalif silahlı güçleri desteklemeye devam ediyor. Biz Türkiye ile kesinlikle bir çatışma istemiyoruz, ancak aynı anda, ülkemizi Türkiye’nin askeri varlığından da özgürleştirmek istiyoruz.”

‘TÜRKİYE SURİYE’DEKİ BÜTÜN GÖZLEM NOKTALARINI KALDIRMALI’

Shehabi: “Türkiye, sürecin sonunda ülkemizdeki bütün gözlem noktalarını kaldırmalı, kaldıracak da. Suriye’de yalnızca Suriye ordusu ve müttefiklerinin gözlem noktası kurma hakkı vardır”

‘ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ GÜVENLİ BÖLGE ANLAŞMASINI TANIMIYORUZ’

Shehabi: “Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge anlaşmasına karşıyız. ABD ile Türkiye arasında Suriye’nin meşru güçlerine danışılmadan alınan bu karar, aynı zamanda Türkiye’nin bölgeye dair Rusya’yla yaptığı anlaşmalarla da çelişir nitelikte. Bu anlaşmayı meşru görmüyoruz ve bunun gerçekleşmemesi için çalışacağız.”

‘TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ’

Suriye hükümetinin niyetinin Türkiye halkı tarafından “açık ve doğru bir şekilde anlaşılmasını istiyororuz.”

Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir askeri çatışma istemiyoruz. Ancak Türkiye hükümeti Osmanlı hayallerini bir kenara bırakıp bölgedeki silahlı militanlara verdiği desteği kesmeli. Biz, ülkemizi özgürleştirmek için her ne gerekiyorsa onu yapacağız. Türkiye bir an önce Suriye ile ilişkilerini normalleştirmeli ve Suriye ve Rusya ile koordinasyon halinde Suriye topraklarından çekilmeli. Türkler de dahil olmak üzere bölge ülkelerinde yaşayan herkes bunun için çalışmalı. Bölgeye gerçek barışı getirecek formül budur.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: