GENEL

IŞİD, Afganistan’da Katliam Yaptı!

Kabil’deki intihar saldırısını örgüt adına hareket eden Pakistan vatandaşı bir militanın yaptığı belirtildi.

Yer, Afganistan’ın başkenti Kabil…63 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi yaralandı…

Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün gece bir düğünde düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 63 kişinin hayatını kaybettiği, 182 kişinin yaralandığı bildirildi.

Saldırıyı IŞİD üstlendi.

IŞİD, Kabil’in batısında, Şii Hazara topluluğunun yoğun yaşadığı bölgede, Kasri Dubai adlı düğün salonuna intihar saldırısı düzenledi.

Hükümet Sözcüsü Feruz Beşari: ”Kabil’in 6. güvenlik bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında 63 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi yaralandı.”

Yerel saatle 22.40’ta gerçekleşen saldırıda, intihar bombacısının, üzerindeki düzeneği müzisyenlerin bulunduğu, çocukların ve düğüne katılanların eğlendiği sahneye yakın bölümde patlattığı belirtildi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sadık Sıddıki: ”Terör saldırısını kınıyorum. Kabil’de düğün salonunda düzenlenen intihar saldırısı hepimizi derinden üzdü. Bu, halkımıza karşı işlenmiş menfur bir suçtur. Bir insanı eğitip, git kendini bir düğünde patlat demek nasıl mümkün olabilir?”

Bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı terör saldırısı

Başkent Kabil’de Şii hazara topluluğunun yoğun yaşadığı batı kesiminde düzenlenen saldırı, Afganistan’da bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı terör saldırısı oldu.

IŞİD, Afganistan’da faaliyet göstermeye başladığı 2014’ten bu yana ülkedeki Şii Hazara topluluğunu hedef alan çok sayıda terör saldırısı gerçekleştirmişti.

Düğün salonunun olduğu caddede 7 Ağustos’ta meydanda bulunan güvenlik güçlerine bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, 14 kişi ölmüş, çevrede bulunan çoğu sivil 145 kişi yaralanmıştı.

Terör örgütüyle bağlantılı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Kabil’deki intihar saldırısını örgüt adına hareket eden Pakistan vatandaşı bir militanın yaptığı belirtildi. Terör eyleminde intihar saldırısının yanı sıra bomba yüklü bir aracın da patlatıldığı açıklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top