‘Erdoğan ülkesine bir yük olmaya başladı’

Economist: “Türkiye’de demokrasi hasta olsa da henüz ölmedi!”

İngiliz The Economist dergisi: ”İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim zaferi…Demokrasi Karşılık Verdi.

The Economist Dergisi: “Türkiye’nin otokratik Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesinin seçim denetim kurumunu, partisinin Mart ayında kaybettiği belediye başkanlığı seçimini iptale zorladığında net bir fiyasko gibi görünüyordu.”

”Seçmenler, 31 Mart’a kıyasla daha da büyük bir farkla İmamoğlu’na destek verdi. Türkiye’de demokrasi hasta olsa da henüz ölmedi. İmamoğlu’nun önündeki yolda bir sürü engel var. Erdoğan, hiç şüphesiz başarılı bir İstanbul Belediye Başkanı’nın destek alacağından korkacak” 

İSTANBUL HALKI DEĞİŞİM İSTEDİĞİNİ GÖSTERDİ

Economist: “İmamoğlu’nun adı şimdiden cumhurbaşkanı adaylığı için geçiyor ve Erdoğan da 1990’lardaki belediye başkanlığını bir sıçrama tahtası olarak kullanmış tı…”

“Erdoğan için o günler çok geride kaldı. İstanbul halkı değişim istediğini net bir şekilde gösterdi. Cumhurbaşkanı ülkesine bir yük olmaya başladı. Muhaliflerine yaptığı baskı, AB’yle ilişkileri zehirledi ve Türkiye ile hemen kapısındaki dev, zengin ekonomi arasındaki yatırım ve ticaret fırsatlarını boğdu. Rus hava savunma teknolojisi satın alma kararı, Türkiye’nin en önemli NATO müttefiki ABD’yi öfkelendirdi.”

Economist: ”Olası Amerikan ambargoları; büyük ölçüde, Erdoğan nedeniyle, zaten kırılgan olan Türk ekonomisine darbe vuracak.”

“Kontrolden çıkmasına izin verilen bir kredi patlaması nedeniyle, Türk lirası değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Cumhurbaşkanı, yüksek faizin enflasyonu yükselteceğini söylüyor, ekonomistlerin düşünmeden reddettiği tuhaf bir görüş bu”

‘HÜKÜMET, İMAMOĞLU’NUN HAYATINI ZORLAŞTIRABİLİR’

Economist: ”Enflasyon yüzde 20’lerde seyrediyor ve aynı zamanda damadı olan maliye bakanından sağlam bir tavsiye alması ihtimali de düşük.” 

“Merkezi hükümetin İmamoğlu’nun hayatını zorlaştırabileceğini” söyleyen dergi, AKP’nin 39 ilçe belediyesinin 25’ini ve belediye meclisindeki çoğunluğu kazandığını hatırlattı ve “bunun çok da zor olmayacağını” kaydetti.

Economist Dergi’si; Erdoğan’ın “İstanbul’un bütçesiyle oynayabileceğini, bürokrasiyle İmamoğlu’nun elini kolunu bağlayabileceğini ve hatta yasal bir bahaneyle kovuşturma başlatabileceğini” aktardı.

“Cumhurbaşkanı’na aksi tavsiye verilmeli” diyen Economist, ‘Türkiye’nin ticaret ve turizm merkezi İstanbul’a zarar verecek her şeyin, ülkenin tümüne zarar vereceğini’ belirtiyor. Başyazı şu satırlarla sona eriyor:

“Ancak Erdoğan’ın iktidarda olduğu gerçeği ortada. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önemli bir çoğunlukla kazandı. Milliyetçi müttefikleri MHP’yle birlikte parlamento çoğunluğuna sahip. Dört yıl daha seçim yok. Kısa vadede değişim AK Parti’nin içinden gelmek zorunda. Buna yönelik bazı işaretler de var. Dedikodulara göre Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni parti ya da partiler kurmayı değerlendiriyor. İmamoğlu’nun başarısı, kararlılıklarını güçlendirmiş olmalı.”

Odatv.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.