''Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan’a 'Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım' teklifinde bulundu, Babacan teklife olumlu yaklaşsa da Gül bunu reddetti.''

Son yılların en çok konuşulan ve merak edilen isimlerinden olan Ali Babacan’ın parti kurmasına yönelik tartışmalar..

‘Mütedeyyin demokratlar’

”Ali Babacan ve kurmayları siyasi arenaya dönüş yapıyor. AKP’de önemli pozisyonlarda yöneticilik yapmış isimleri de bünyesinde barındıran oluşum dış politikada 2007 dönemine atıfta bulunarak; kendini merkezde tanımlayanlara, merkez sola, muhafazakâr kesime ve liberallere çatı olmayı hedefliyor.”

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile kurmaylarının AKP’den ayrılarak merkezde kurdukları oluşumun partileşmesi sürecinde sona gelindi. Davutoğlu ile Babacan temaslarını sürdürseler de henüz birlikte hareket etmek adına bir irade sergilenmiş değil…

Davutoğlu’ndan Ali Babacan’a teklif…

Davutoğlu’nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili: ”Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan’a ‘Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım’ teklifinde bulundu, Babacan teklife olumlu yaklaşsa da Gül bunu reddetti.”

Bunun üzerine Davutoğlu da Babacan’a: ”O halde sen partiyi kur, Abdullah Gül ve ben destek açıklaması yapalım.” önerisini getirdi, ancak bu teklife de Babacan’ın ekibinde yer alan önemli isimlerden Beşir Atalay sıcak bakmadı.”

Siyasal İslam’dan uzak, merkezde bir oluşum…

Ali Babacan’ın ekibinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili: ”Ahmet Davutoğlu’nun yayımladığı manifestoya tüm kurmaylar olarak destek verdik. Davutoğlu ile Babacan aile dostu olduklarından her hafta görüşüyorlar.”

Yetkili: ”Davutoğlu ile aynı ekipte buluşulamamasının nedeni Babacan’ın ekibindeki kimi isimlerin Davutoğlu ile hareket edilirse merkezde bir parti görünümünden uzaklaşarak, siyasal İslam’ı mesnet aldıklarını şeklinde yanlış bir izlenim vermekten endişelenmeleri.”

Yeni oluşumun mahiyeti için de değerlendirmelerde bulunan yetkili: ”Devletin geleneksel rejimi ile sıkıntısı olmayan, serbest piyasa ekonomisinin gerekliliklerini yerine getirmeyi hedefleyen, devletin özerkleşmiş kurumlarının kurumsallıklarının devamını önemseyen ve tek adam ile değil kolektif bir akılla yönetimi merkeze oturtan bir anlayışla yol alıyoruz.”

Ali Babacan kimlerle…

Yeni parti 5’li komisyon aracılığı ile yönetilecek.

5’li Komisyon Abdullah Gül, Beşir Atalay, Fehmi Koru, Sadullah Ergin ve Haşim Kılıç’tan oluşacak. Ali Babacan 5’li Komisyonun sözcülüğünü üstlendi…

Abdullah Gül’ün desteğini arkasına alan Babacan’ın ekibinde eski Bakanlardan Hüseyin Çelik ve Nihat Ergün de kurucu olarak yer alacak.

Parlamenter sisteme dönüş…

Babacan’ın Kurmayları:

-Parlamenter sisteme dönüşün yolunu açmak,
-Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin önünü açmak,
-NATO ile bozulan ilişkilerin düzenlenmesi adına bir siyasi rotaya girmek,
-Hukukun üstünlüğü ilkesinin yeniden tesis edebilmek… adına hareket ediyoruz.

Meclis’te yeni bir grup kurulması

Merkezde konumlanan Babacan ve ekibi, siyasal İslam’dan meşruiyet almadan bir kitle partisi olmayı hedefliyor; buna karşın kurucuları itibariyle muhafazakâr seçmenin de aidiyet atfetmesini bekliyor…

Siyasal iletişimciler, Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi genel seçimlerde koalisyonlar dönemini bitirse de, sandık öncesinde ittifaklar devrine kapı araladığı için, yeni oluşumların partileşerek siyasi arenada yer bulabilmesine eskiye oranla daha fazla şans veriyorlar.

Gayri resmi görüşmeler başladı…

Babacan’ın kurmaylarının ve AKP içinde özgül ağırlığı olan kimi ‘sessiz destekçilerin’ partinin resmi olarak kurulmasının ardından Meclis’te grup kuracak sayıyı bulmak için harekete geçmelerinin planlandığı, bu doğrultuda CHP ve İYİ Parti ile gayrı resmi görüşmeler yapılarak destek arayışında bulunulduğu öğrenildi…

Erdoğan: “Daha önce parti kuranlar oldu, akıbetleri belli, bir daha onlarla beraber yol yürümek mümkün değil.”

Öncelikli hedef…

58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini de üstlenen Ali Babacan’ın en iddialı olduğu konu başlıklarından olan ekonomi alanında kapsamlı ve aşamalı bir reform paketini kamuoyuna duyurması bekleniyor…

AKP’nin küskünleriyle birlikte siyasi arenada ilk kez boy gösterecek olan kimi önemli iş insanlarının da ön planda olacağı parti, yabancı sermayenin Türkiye’de yeniden yatırım yapması için polisiye tedbirlerden uzaklaşarak, güven ortamının inşa edilmesi gerektiğini savunacak. Bu güvenin inşası için de temelinde adaletin ve insan haklarının olacağı bir programla yola çıkıldığı anlatılması planlanıyor.

Babacan: İnsanların her türlü fikri serbestçe tartışabildiği, görüşlerini, düşüncelerini özgürce ortaya koyabildiği ülkelerde er ya da geç doğru bulunacaktır.”

Kadınların ekonomik bağımsızlığı için mikrokredi…

Ali Babacan’ın partisinin programında kadın politikalarına mündemiç olarak; kadınların eğitimi, işgücü, siyasi ve sosyal hayata katılımları dahil olmak üzere toplumdaki statüsü daha da güçlendirecek adımlar atılmasını öngören kadın örgütlerinin desteklenmesini hedeflediği öğrenildi.

Bakanlığı döneminde kadınların işgücüne katılımını arttırmak amacıyla Diyarbakır’da olduğu gibi çeşitli illerdeki mikrokredi uygulamalarını diğer şehirleri de kapsayacak şekilde genişletmenin önemini vurgulayan Ali Babacan’ın kadınların ekonomik bağımsızlığı için mikrokredi konusunu özellikle ele alması bekleniyor.

Yeniden Batı Bloğu…

Türkiye – ABD ilişkilerinin üst düzeyde sürdüğü 2009 yılında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Ali Babacan’ın, 2016 sonrasında bozulan ilişkileri rayına oturtabilmek için Türkiye’nin savunma ihtiyacını da gözeterek uzlaşmacı adımlar atmayı planladığı, bu doğrultuda hem ulusal hem de uluslararası arenada Türkiye’nin Batı Blokunda yerini koruyabilmesi için bir program ortaya koyması öngörülüyor.

S-400 krizi…

Babacan’ın partiyi Eylül ayında kurmayı planladığı, ancak şartlar olgunlaşırsa Ak Parti hükümetinin dış politikada keskin kararlar vermek zorunda olduğu Temmuz ayında üçüncü bir yol sunabileceği öngörülüyor.

Babacan ve ekibi tarafından Rusya ile imzalanan S-400 savunma sistemlerinin satışı ile ABD’de Kongrenin S-400 talebi nedeniyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının tesliminin askıya alınması ikileminin arasında kalan ve Temmuz ayının ortasında Rusya ya da ABD’den yana bir karar vermek zorunda AK Parti Hükümeti’nin düştüğü çıkmaz öncelikli konu olarak ele alındı.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin dostluk, ortaklık ve güvenilirlik üstüne inşa edildiğini her platformda dillendiren Babacan, iki ülke arasında ortak işbirliği alanlarını genişletecek ve kazan-kazan sonuçları elde edecek şekilde yeni bir dil inşa edecek bir politika üzerine kamuoyuna görüş açıklayacağı öğrenildi.

Babacan: “Biz NATO’nun güçlü bir ittifak olmasını istiyoruz, güçlü bir NATO’nun bölgemiz için dünya için önemli olacağını düşünüyoruz.

Yeniden AB’ye yüzünü dönen…

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakerecilik görevini de üstlenen Ali Babacan’ın Avrupa Birliği ile ilişkilerin kopma noktasına gelmesine ilişkin duyduğu üzüntüyü yakın çevresine dillendirdiği öğrenildi.

OHAL döneminde KHK’ların keyfi uygulanması, mahkemelerde beraat edenlerin işlerine geri dönememesi, tutukluluğun cezalandırma yöntemine dönüşmesi, cezaevlerindeki hasta tutukluların ve bebek sayısında artışa ilişkin tutulan uluslararası raporlar, Anayasa Mahkemesinin kararının uygulanmaması, AİHM’in keyfi yorumlanarak hak ihlaline neden olunduğu kararı verdiği “örgüt propagandası”, “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” maddelerinin ifade ve basın özgürlüğünün önünde set olması gibi hak ihlallerine yönelik Avrupa Birliğinin Türkiye’ye pek çok kez uyarı açıklaması geldiği ve üyelik noktasında bu gelişmelerin Türkiye’nin hanesine geriye yönelik kaydedildiği biliniyor.

Babacan ve kurmayları parti programında Avrupa Birliği’ne tam üyelik için Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda kendi döneminde edinilen kazanımlara hızlıca yeniden dönülmesi için adım atılmasını vurgulayacak.

Terör …

Dışişleri Bakanlığı döneminde terörle mücadelenin sadece askeri enstrümanlarla yapılacak bir mücadele olmadığını her fırsatta vurgulayan Ali Babacan’ın kurmayları, partide de sorunun ekonomik ve sosyo-kültürel boyutunun, diplomasi ve diyalog ile çözüm arayışının ön planda tutulacağı bir anlayışla hareket edileceğini belirtiyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ekonomist Daron Acemoğlu’nu partinin kurucusu yapmak istiyor…

Abdullah Gül

ABD’de görev yapan Acemoğlu, dünyanın önde gelen ekonomistleri arasında gösteriliyor…

Daron Acemoğlu

Daron Acemoğlu’na Cumhurbaşkanlığı döneminde ödül veren Gül, yeni partinin de ‘ekonomik’ konularında öne çıkmasını istiyor. Babacan önderliğinde yürütülen parti çalışmasının arkasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Haşim Kılıç, Sadullah Ergin, Beşir Atalay, Fehmi Koru gibi isimler bulunuyor. Özellikle yeni isimlerin parti kurucusu olması için çalışma yürütülüyor.

2013 yılında Gül Cumhurbaşkanı iken Acemoğlu’na Kültür ve Sanat Ödülü verildi. Ödülü Gül’ün elinden alan Acemoğlu, “Dünyada en çok alıntı yapılan ilk 10 Ekonomist” arasında gösteriliyor.

Acemoğlu, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapıyor. Ermeni kökenli bir ailenin çocuğu olan Acemoğlu, Turgut Özal hükümetinde Devlet Bakanı olan İsmail Özdağlar’ın kızıyla evlenmişti…

Kaynak

tr.euronews.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: