GENEL

Volkswagen fabrikası için Cumhurbaşkanlığı devrede

”Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni üretim tesisi için Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan rekabete ilişkin olarak…”

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın yeni fabrikası için Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan rekabet kızışıyor. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, Alman FAZ gazetesine Türkiye’nin avantajlarını sıraladı.

 

default

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni üretim tesisi için Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan rekabete ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’a (FAZ) açıklamalarda bulundu.

Volkswagen ile devam eden müzakereleri yürüten Arda Ermut, Türkiye’nin avantajlı olduğu noktalara dikkat çekerek, fabrikanın sadece yatırım olarak değil sembolik olarak da taşıdığı önemi vurguladı.

Alman şirketlerinin yatırım kararlarının artık eskisi kadar siyasi ilişkilerden etkilenmediğini belirten Ermut, geçen aylarda iyileşme yönünde çok açık işaretler görüldüğünü kaydetti. Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının durumu konusunda yaşanan sıkıntılar ve özellikle tutuklu Alman vatandaşları nedeniyle geçtiğimiz yıllarda gerilmişti.

Yılda yaklaşık 67 bin araçlık satışla VW’nin Türkiye’de en çok tercih edilen marka olduğunu, buna ek olarak VW bünyesinde üretilen Skoda’nın yılda 21 bin araç sattığını belirten Ermut, rakip markalar Renault, Fiat, Ford, Toyota ve Hyundai’ye gönderme yaparak, VW’nin Türkiye’de en çok satan altı marka arasında Türkiye’de üretimi olmayan tek şirket olduğuna dikkat çekti.

Volkswagen şirketinin Türkiye’yi sadece bir pazar olarak değil aynı zamanda üretim merkezi olarak görmesini umduklarını kaydeden Ermut, “Her Türk vatandaşı üretimin bizde yapılmasını istiyor. Diğer beş büyük buradaysa niye Volkswagen da gelmesin?” dedi.

100 milyon euroluk teşvik iddiası

Gazete, VW’nin Amerikan Ford ile işbirliğini güçlendirme planlarına atıfla Hannover’deki Transporter modellerinin üretiminin Ford’un Gölcük’teki fabrikasına kaydırılmasının muhtemel olduğunu kaydetti. Skoda ve Seat’ların üretileceği tamamen yeni fabrikanın nereye kurulacağının belli olmadığını belirten FAZ, İzmir yakınlarında 2001 yılına kadar Opel’in bulunduğu 40 hektarlık bir araziyle ilgili görüşmeler yürütüldüğünü yazdı. Görüşmelerde arazinin İzmir demir yolu ağıyla bağlantısının somut olarak gündemde olduğunu belirten gazete, Türk hükümetinin yaklaşık 100 milyon euroluk teşvik planının da görüşmelerde ele alındığını bildirdi.

FAZ’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı, rakip Bulgaristan’ın adını vermeden Türkiye’nin üretim açısından sunduğu avantajlara da işaret ederek, Türkiye’nin nitelikli iş gücü, üretim maliyetleri, 80 milyon nüfuslu büyük bir pazar oluşu ve coğrafi konumu nedeniyle ihracat üssü olma niteliğini öne çıkardı. Volkswagen’ın tercihini Türkiye’den yana yapacağı konusunda iyimser olduğunu belirten Ermut, “Burada daha en az iki ya da üç uluslararası üreticiye daha yerimiz var” diye konuştu.

Elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için yatırım yapmaya hazırlanan VW’nin bünyesindeki Skoda Karoq ve Seat Ateca tipi araçların üretiminin Doğu Avrupa’da açılması planlanan yeni fabrikada yapılacağı ve üretim yeri olarak Bulgaristan ve Türkiye arasında karar verileceği açıklanmıştı. VW Denetleme Kurulu’nun kesin kararını Kasım ayında açıklaması bekleniyor.

Erdoğan’dan Volkswagen’e imtiyaz: Vergi indirimi ve 40 bin Passat alma garantisi

Alman otomotiv devi Volkswagen, kuracağı yeni fabrika için Ankara’dan imtiyazlar alması sonucu tesisini Manisa’ya açıyor.

Erdoğan’ın Volkswagen’e vergi indirimi ve devlet yöneticilerini düşünerek 40 bin Passat satın alma garantisi verdiği iddia edildi.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) kuracağı yeni fabrika için Ankara’nın bazı tavizler vermesi sonucu Türkiye’de karar kıldığı belirtildi. Ancak firmanın Türkiye’de yeni otomobillere uygulanan vergiyi “aşırı yüksek” olarak değerlendirdiği, bu konuda adım atılmasını beklediği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da VW ile yapılan tüm anlaşmalara bir nevi devlet garantisi vermeye hazır olduğu, VW’nin tüm taleplerini kabul ettiği ileri sürüldü.

Tagesschau.de sitesinde yer alanVon Oliver Mayer-Rüthadlı ARD-Studio İstanbul muhabirinin haberine göre, Volkswagen (VW) kuracağı yeni otomobil fabrikası için Türkiye’de karar kıldı. Hükümet çevrelerine dayandırılan haberde fabrikanın Manisa’da kurulacağı, şirketin sadece, Türkiye’de yeni otomobillere uygulanan ve VW’nin “aşırı yüksek” olarak değerlendirdiği vergiler konusunda adım atılmasını beklediği kaydedildi. Passat model otomobillerde tüketim vergisi, motor beygir gücüne göre otomobil fiyatının yüzde 41’ini bulabiliyor.

‘VOLKSWAGEN DEVLETE 40 BİN PASSAT SATACAK’

Şirketin Bulgaristan’da işgücü maliyetinin daha düşük olmasına rağmen Türkiye’yi seçtiği, bu kararda Türk piyasasının hacminin kilit rol oynadığı kaydediliyor. Volkswagen’in sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 40 bin Passat satmayı hesapladığı belirtiliyor. Passat limuzinlerin Türk üst düzey yetkilileri tarafından da çok rağbet gören bir model olduğu, üretilen Passatların önemli bir bölümünün devlet tarafından alınacağı da hesaplanıyor. Yeni fabrikada Passat’ın yanı sıra Skoda ve Seat modellerinin de üretilmesi planlanıyor.

ERDOĞAN HÜKÜMETİ İMTİYAZ VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın VW ile yapılan tüm anlaşmalara bir nevi devlet garantisi vermeye hazır olduğu da kaydedildi. Bu tür bir kefalet talebinin olağandışılığına rağmen Ankara’nın VW’nin tüm taleplerini kabul ettiği de haberde yer alıyor.

VW İŞÇİ KONSEYİ ENDİŞELİ, TÜRKİYE’DE İŞÇİ HAKLARI KONUSUNDA ENDİŞE VAR

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yürürlüğe girmesi sonrasında hukuk devletine getirilen güçlü sınırlamaların da işçi konseyi ve sendikalarda büyük endişe yarattığı kaydedildi. Kararın işçi tarafının büyük endişelerine rağmen alındığı, özellikle de VW işçi konseyinin işçi hakları ile işçilerin işletme ile ilgili konularda karar alma mekanizmalarına dahil edilmesi gibi konularda son derece eleştirel yaklaştığı belirtildi.

‘ANLAŞMA EYLÜL YA DA EKİM’DE İMZALANACAK’

Habere göre yeni fabrika için anlaşma Eylül sonu ya da Ekim ayı başında imzalanacak. Alman şirketlerinin son yıllarda Türkiye’de büyük yatırımlara girişmekten kaçınması nedeniyle VW fabrikası kararının Ankara açısından büyük bir prestij anlamına geleceği değerlendirmesi yapıldı.

Erdoğan’ın koalisyon ortağı MHP’nin güçlü olduğu Manisa’da binlerce iş imkanı yaratılacak.

Alman hükümetinin ve VW Teftiş Kurulu üyesi olan Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Sosyal Demokrat Partili Stephan Weil’ın fabrikanın Manisa’da kurulmasını desteklediği belirtildi.

http://haber.sol.org.tr

DW/MY,BK

© Deutche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: