Bursa Şehir Hastanesi için 4 hastane kapatılıyor…

Hastanelerin kapatılma sebebi YAP-İŞLET-DEVRET modeli kapsamında verilen hasta garantisini sağlayabilmek.

Bursa’da yapımı devam eden şehir hastanesi için şehirdeki 4 farklı hastanenin kapatılacağı bildirildi…

Yandaşa rant sağlamak…’

  • İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu: 

”Hastanelerin kapatılma sebebi YAP-İŞLET-DEVRET modeli kapsamında verilen hasta garantisini sağlayabilmek. Açılacak olan Şehir Hastanesindeki bu hasta garantisini sağlamanın en kolay yolu mevcut hastaneleri kapatarak oraya gelecek olan hastaların Şehir hastanesine gitmelerini sağlayarak yandaşa rant sağlamak, bu kadar basit.

Bursa’da bu ay içinde Şehir Hastanesi açılıyor. Fakat bu hastane açılırken dört hastane, evet şu anda Bursa’da faaliyette olan tam dört devlet hastanemiz kapatılıyor.”

Açılacak olan hastane yap – işlet – devret modeliyle yapıldı ve aynı köprüler gibi, otoyollar gibi, hasta garantili…

  • Mehmet Hasanoğlu:

‘Bursa mevcut iktidara 17 yıldır her seçimde en büyük desteği verirken, maalesef ki iktidarın Bursa’ya hizmet bazlı bakışı aynı oranda değil.
Çünkü Bursa’ya Sağlık Bakanlığı tarafından yeterli uzman hekim kadrosu tahsis edilmediğinden, Bursa’mız uzman hekim sayısı bazında şu an Türkiye ortalamasının altında.

Türkiye ortalaması göre, Bursa’da 3 bin 40 civarında olması gereken uzman hekim sayısı sağlık bakanlığı verilerine göre Devlet Hastaneleri, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Özel Hastanelerdeki toplamı 2735, yani yaklaşık 300 eksik.

Burada bir hekim olarak şunu belirteyim, 2009 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı illere hekim kadrosu tahsis etmediği sürece, hekimlerin kendi isteklerine göre gidip istedikleri ilde çalışma hakları yok, buna özel hastanelere de dahil.

Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen kadrolara göre İstanbul’da 5 bin, Ankara’da 4 bin, İzmir’de 2 bin, Antalya’da 600, Adana’da 200, Bolu’da, Edirne’de, Eskişehir’de evet tüm bu illerde uzman hekim sayısı Türkiye ortalamasının üzerinde.”

Hastaneme dokunma dememizin bir diğer sebebi ise Bursa’da mevcut hasta yatağı rakamlarının gizeminde saklı.

1-) Türkiye genelinde şu an itibari ile 230 bin hasta yatağı mevcut, yani kısaca her 345 kişiye Türkiye genelinde 1 hasta yatağı düşüyor.

2-) Türkiye ortalaması olan bu rakamı baz alıp Bursa özeline baktığımızda da Bursa’da an itibari ile en az 8 bin 700 hasta yatağı olması gerekiyor.

3-) Fakat Sağlık Bakanlığı verilerine göre Bursa’da şu an itibari ile 3 milyon Bursalıya hizmet veren 6 bin civarında hasta yatağı mevcut, bu rakama özel hastaneler dahil.

4-) Sayın basın mensupları bahsettiğim rakamlar Türkiye ortalaması, Dünya Sağlık Örgütü rakamları baz alındığında Bursa’da bulunması gereken hasta yatağı sayısı 15 binlerin üzerine çıkıyor.

5-) Yani, Türkiye ortalamasına göre bile 2 bin 700 yatak açığımız var.

”Bursa’ya yıllardır üvey evlat muamelesi yapan iktidar kadroları sadece yandaşlara sağladıkları hasta garantisi rakamlarını tutturabilmek ve şehir hastanesinde ihtiyaç duydukları hekim kadrolarını sağlayabilmek adına Bursa’da ki dört devlet hastanesini kapatıp, kadrolarını buraya aktarma kararı aldı.”

Devre dışı kalacak hastaneler..

Muradiye Devlet Hastanesi, Ali Osman Sönmez Onkoloji Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi kapatılarak 1200 civarındaki yatak devre dışı bırakılıyor.

  • Mehmet Hasanoğlu:

”Sonuç olarak iktidarın Bursa’ya bakışı açısında an itibari ile değişen tek bir şey var, oda yandaşa sağladıkları rant.

Türkiye’nin en büyük ilk üç-dört ilçesinden biri olan Osmangazi’nin merkezindeki üç devlet hastanesini kapatıp, Bursa dışına, Nilüfer ilçesi sınırlarında, yerleşim alanlarının dışına, an itibari ile toplu ulaşımın olmadığı bir alana taşımak Osmangazi özelinde de başlı başına bir skandal mahiyeti taşıyor.”

Adı ‘Şehir Hastanesi’, yeri kırsalda..

Sağlığa uzun yolculuk Bursalıları yordu

Yüksek maliyeti ve şehrin 20 kilometre dışında yer almasıyla dikkat çeken Bursa Şehir Hastanesi, vatandaşları mağdur ediyor.

  • TTB Merkez Konseyi’nin yaptığı açıklama:

”Doktor sayısı da yetersiz olan hastane ile ilgili; Şartnamesi ve ihale belgeleri ‘ticari sır’ gerekçesiyle topluma açıklanmıyor. Tek başına bu durum bile şehir hastanelerinin sağlığın ticareti yapılan kurumlar olduğunu göstermeye yetiyor.”

Kamu-özel ortaklığı projesi olan ve 16 Temmuz’da açılan Bursa Şehir Hastanesi, çok yüksek maliyeti hizmeti ve şehir dışında yer alması nedeniyle vatandaşların tepkisini çekti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Şehir merkezine 20 kilometre uzakta olduğu, İstanbul-İzmir otoyolu üzerinde Nilüfer İlçesine bağlı Doğanköy Mahallesi sınırları içerisinde yer aldığı belirtilen hastanenin çevresinde yerleşim alanı söz konusu olmadığı ifade edildi.

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ HASTANELER KAPATILDI

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz, şehir merkezindeki pek çok hastanenin kapatıldığını, bazılarının da hizmet veremez hale getirildiğini söyledi. Yılmaz, “Toplam 399,5 milyon ABD Doları yatırım maliyeti olduğu açıklanan 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi hakkındaki bilgilerimiz sınırlı. Şartnamesi ve ihale belgeleri ‘ticari sır’ gerekçesiyle topluma açıklanmıyor. Tek başına bu durum bile şehir hastanelerinin sağlığın ticareti yapılan kurumlar olduğunu göstermeye yetiyor. Birçok kez kira ve hizmet bedeli olarak yılda ne kadar ödeme yapılacağını sormamıza karşın, yetkililerden hiçbir yanıt yok. 25 yıl boyunca Bursa Şehir Hastanesine ne kadar ödeme yapılacağını bilen var mı? Bu bilgiler neden gizli tutuluyor?” diye konuştu.

VATANDAŞLAR ÖZEL HASTANELERE YÖNLENDİRİLİYOR

Bölgeye ulaşımın da sorunlu olduğunu da hatırlatan Yılmaz, vatandaşların sağlık hizmet alabilmek için zorlandığını ve özel hastanelere yönlendirilmek istendiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca “Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili üstelik daha sonradan doğru olmadığı anlaşılan açıklamaların, şehir merkezindeki bir özel hastaneler grubunun sahibi AKP milletvekili tarafından yapılması da ilgi çekici bir ironidir” denildi.

DOKTOR SAYISI DA YETERSİZ

Yılmaz, açıklamasında şehir hastanesinde yeterli doktor bulunmadığına, diğer hastanelerden şehir hastanesine çekilen doktorların yarattığı boşluğun da sorun yarattığına dikkat çekti. Yılmaz, “Bursa Şehir Hastanesi’nde de sağlık çalışanı sayısı yetersizdir ve hangi kadroda kaç kişinin naklen ve geçici görevle görevlendirildiği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklanmamaktadır. Radyoloji teknisyenleri başta olmak üzere sağlık teknisyenlerinin Bursa Şehir Hastanesi’nde nerede istihdam edilecekleri, hangi işleri yapmak zorunda kalacakları şimdilik belirsizdir. Sağlık çalışanları kişisel ulaşım maliyetlerinin artmasından ve başhekimin yetkisinin kısıtlanmasından yakınmakta; şirket yetkilisi CEO’un direktifleriyle hastanenin yönetilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirmektedir” diye konuştu.

MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

Açıklamada hastanenin yüksek maliyetine de dikkat çekildi. Bursa Şehir Hastanesi’nin yalnızca bir yıllık kirasıyla, 600 yataklı bir hastanenin anahtar teslimi yaptırılabileceği söylenirken, şehir merkezinde yer alan ve kaderine terk edilen hastanelerle ilgili de çalışma yapılması gerektiği vurgulandı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün Bursa Tabip Odası’nın Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili sorulara yanıt vermemesi üzerine, oda da bir açıklama yapmış ve hastanenin yüksek maliyetine dikkat çekmişti.

Kaynak Yeniçağ: Bursa Şehir Hastanesi için 4 hastane kapatılıyor Erdem Avşar

http://haber.sol.org.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.