GÜNDEM

AKP ve MHP’nin 35 bin ‘normalden fazla oy’ aldığını tespit ettik…

Siyasi veri analizi kuruluşu Polimetre, 31 Mart seçimlerinde Saray ittifakının oy dağılımını baz alarak “normal olmayan sonuçları” mercek altına aldı.

Polimetre: ”AKP ve MHP’nin oy toplamı, CHP tarafından yönetilmekte olan belediyelerin çoğunda, Saray ittifakının seçimi kaybetme riski olan yerlerde ve seçmen sayısı göreceli olarak düşük olan ilçelerde ‘normal olmayan şekilde’ arttı…”

”2011 genel seçimlerinden bu yana AKP ve MHP’nin toplan oy oranları; ‘Azalma-Artma-Azalma-Artma-Azalma’ şeklinde bir eğilim gösteriyor. Bu eğilimin dışında kalan yerleri ‘normal olmayan’ olarak nitelendirdik.”

‘Normal olmayan’ şekilde oy artışı yaşanan yerlerin ortak özelliği şöyle:

1- Tümünde 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin kazanması…

2- 2019 Seçiminde yüzde 99 olasılıkla CHP’nin kazanacağının öngörülmesi…

3- Seçmen yoğunluğu bakımından İstanbul’un en az kalabalık ilk 10 ilçesi arasında olmaları. [Adalar (1), Çatalca (3), Silivri (4), Bakırköy (6), Büyükçekmece (10)]

‘İstanbul’un 239 mahallesinde, Türkiye ve İstanbul’daki genel davranışın tersine, AKP+MHP oy oranı artmaktadır’

Polimetre: ”16 ilçede AKP+MHP’ye ‘normalden fazla’ olarak 35 bin oy gitti…”

Büyükşehirlerde son 6 seçimde AKP+MHP oy oranı değişiminin irdelenmesi…

Polimetre’nin veri analisti M. Günal Ölçer: ”Son 6 seçimde AKP ve MHP’nin Türkiye genelindeki oy oranları toplamının değişimini inceledik. Bu incelemeni sonun da gördük ki, Türkiye genelinde AKP + MHP oy oranları toplamı azalıyor. İstanbul’da azalıyor, Ankara’da çok azalıyor, bu karşılık İstanbul’un belli ilçelerinde artış olduğunu gördük. Bu ilçelerin ortak özelliği de CHP’li belediyle başkanları tarafından 2014 yılından bu yana  yönetilen belediyeler  olması veya bizim yaptığımız  hesaplamalarda büyük  ölçüde CHP’lilerin  kazanacağını öngördüğümüz belediyeler. Bir adam daha ileri gittik ilçe düzeyinden mahalle düzeyinde çalışma yapalım istedik.”

1- İstanbul’un 961 tane mahallesinin 239’unda AKP-MHP’nin oy oranı artıyor.

2- Bu mahallelerin 220 tanesinin 16 ilçede yoğunlaştığını gördük. Bu 16 ilçenin tümü de CHP’li ve CHP’nin kazanması beklenen yerler. Bunlar içinde Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Ataşehir ve Avcılar’ı sayabiliriz.

3- Biz buralarda, mahallelerde, AKP’nin genel İstanbul ve genel Türkiye davranışının dışında oylarında artışlar olduğunu saptadık ve bunların normal olmadığını düşünüyoruz. Normal davranış nedir, İstanbul’da azalıyorsa,  genellikle mahallelerinde de azalması, ilçelerinde de azalması ya da artmalar bir miktar olabilir ama bunlarında ilçeler arasında eşite yakın orantılı olarak dağılması gerekirken böyle bir orantıyı görmüyoruz.

4- AKP + MHP’nin oy oranının arttığı yerlerin CHP’li yerler olduğunu görüyoruz. Örneğin Zeytinburnu’nda Sultangazi, Sultanbey’li de AKP artı MHP’nin oylarının oranlarının toplamı artmıyor, azalıyor.

Büyükçekmece, Silivri, Çatalca ve Adalar’ın mahallelerinde normalden fazla AKP artı MHP oy oranları tespit ettik.’

”İstanbul’un 23 ilçesinde azalıyor, 16 ilçesinde artıyor. Daha sonra bir adım daha  ileriye gidip normalden ne kadar  farklı olduğunu hesap ettiğimiz zaman  toplamda İstanbul’da  42 binden fazla normalden fazla oy  hesaplıyoruz. Bu 42 binin oyun 35 bin tanesinin de bu sözünü ettiğimiz 16 ilçede olduğunu görüyoruz.”

Büyükçekmece, Silivri, Çatalca ve Adalar’ın mahallelerinde normalden fazla AKP artı MHP oy oranlarının oransal olarak ve sayısal fark olarak verdik. Adalar çok önemli, ilçesinin mahalleleri çok önemli. Toplam 5 tane mahallesi var. Bunun 5’inde de AKP artı MHP ‘nin oy oranı en azı yüzde 3 en fazlası yüzde 9 olacak şekilde artıyor. Halbuki İstanbul’dan beklenen neydi yüzde 2.1 oranında eksilme bekleniyordu. Buradan Adalar’da 887 tane fazladan AKP’ye oy hesap ediyoruz.

İstanbul’un 39 ilçesi için hesapladığımız normal olmayan oy sayısını 42 bin. 16 ilçesinde yoğunlaşan 220 mahallede normal olmayan oy sayısı 35 bin olarak hesaplandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: