Fitch: ''Türkiye’nin yatırım yapılabilirlik açısından bonoları 'çöp' seviyesinde işlem gördü ve negatif görünümde.''

‘Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık rezervini hükümet bütçesine aktarmak için yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.’

Reuters: ”Söz konusu tasarının yasalaşması halinde, Erdoğan’ın Türkiye’yi resesyondan çıkarma ve geçtiğimiz yıl yaşanan krizin ardından Türk Lirası’nı dengeleme konusunda geleneklerin dışına çıkan adımlarından biri olarak kayıtlara geçecek.”

Yatırımcıların Merkez Bankası’nın azalan döviz rezervlerine ilişkin endişeleri sebebiyle: Türk Lirası son 2 ay içinde bir kez daha baskı altında…

Yedek rezervler (yedek akçeler): Merkez Bankası’nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Merkez Bankası’nın bilanço verilerine göre yedek rezerv miktarı: 27,6 milyar dolar civarındaydı. (2018 yılı sonlarında)

Reuters: ”Geçen yılın yedek rezervleri bu yılınkilerle birleştirildiğinde 40 milyar dolara ulaştı. Türkiye Merkez Bankası’nın yaklaşık 40 milyar dolarlık yedek rezervi bulunuyor. Bu miktarın 2019 merkezi idare bütçesine aktarılması uygun görüldü. Bu adımın amacı bütçenin iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi.”

Türk Lirası’nda değer kaybı

Türk Lirası 14 Mayıs Pazartesi günü dolar karşısındaki en düşük seviyelerinden birini görerek 6,1175 seviyesine geriledi ve devlet bankalarının lirayı desteklemek amacıyla milyarlarca dolar satmasıyla elde edilen kazanımlar, tamamen silmiş oldu.

Ankara bütçeyi güçlendirmek için Merkez Bankası’nın fonlarını kullanma yoluna ikinci kez başvurmuş olacak.

1-) Geçen Ocak ayında Merkez Bankası planlanandan 3 ay önce Hazine Bakanlığı’na 37 milyar lira para aktarmıştı.

2-) Şimdi; Merkez Bankası’nın yedek rezervinden bütçeye para aktarılması ihtimali…

Reuters: ”Yetkili kaynak: Yedek rezervler daha önce kullanılmadı…Bu yöntem bütçenin daha da kötüleşmesini durdurmak amacıyla gündeme geldi. Merkez Bankası’nın yedek rezervlerinin aktarılması için bir yasal düzenleme olması gerekiyor. Yeni yasanın yakın zamanda parlamentoya sunulması bekleniyor.”

Türkiye’nin bütçesi Ocak ayında Merkez Bankası gelirleriyle bir miktar toparlanmasına rağmen 2019 yılının ilk çeyreğinde 36,2 milyar lira açık vermişti. Bütçe açığının yıl sonuna kadar 80,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bütçeyi etkileyen olumsuzluklar…

1-) Vergi indirimleri…

2-) 31 Mart yerel seçimleri öncesinde ek devlet harcamaları…

3-) İstanbul seçiminin 23 Haziran’da yeniden yapılmasına karar verildi. Bu gelişme ile daha fazla mali teşvik tedbirlerinin yolunu açması bekleniyor…

‘Durum tahmin edilenden çok daha kötü’

Blue Bay Asset Management şirketinde gelişmekte olan piyasaların başındaki Timothy Ash:
”Merkez Bankası’ndan bütçeye para aktarılması planı, durumun tahmin edilenden daha kötü olduğu ve 31 Mart yerel seçimleri sonrası beklenen mali disiplinin 23 Haziran yerel seçimler sonrasına ötelendiği mesajını gönderdi…”

Türk Lirası 2017 yılından bu yana yüzde 40 oranında değer kaybetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch:
Türkiye’nin yatırım yapılabilirlik açısından bonoları “çöp” seviyesinde işlem gördü ve negatif görünümde.

Kaynak

www.amerikaninsesi.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: