E. İmamoğlu: ''Seçimleri kaybetmem halinde...''

CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu:
”23 Haziran’da yapılacak seçimleri de kazanacağım. Kendimi şu anda da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hissettiğimi söyleyebilirim.”

‘Onbinlerce avukattan destek var’

E. İmamoğlu: ”31 Mart seçimlerine yönelik sıkı bir hazırlık yaptık ancak bu kez o hazırlıkları bir adım daha ileriye taşıyacağız. Şimdi bir adım ileri gidiyoruz. Daha büyük bir adım atıyoruz. Büyük bir hukukçu desteği alacağız. Yanılmıyorsam 50’ye yakın baro açıklama yaptı. Onbinlerce avukat bize bu süreçte katkı sunacak. Yani biz sadece olaya sandık güvenliği, sandık sonrası açıklama ve o geceye dönüp bakışımız olmayacak. YSK dahil, hiçbir gerekçe üretmemeleri noktasında mutlaka çok dikkatli olacağız ve biz bu seçimde belki de dünya tarihinde ilk defa kamunun yapması gereken birçok sorumluluğu toplum olarak yaparak, demokrasi mücadelemizi zaferle sonuca ulaştıracağız…”

”YSK’ya bırakıp bekleyelim’ asla demeyeceğim…’

E. İmamoğlu: ”YSK’ya şu anda güvenmiyorum. Biz bütün gerekçelerini ellerinden alacak biçimde bir altlık ürettikten sonra… 31 Mart gecesi hatırlasanız, ben yarım saatte bir toplumu bilgilendirdim, her hususta, her konuda. İnanın aynı şeyi YSK sürecinde de yapmayı planlayabilirim. Yani giderim, orada hukuki gerekçelerin nasıl yerine getirildiğini, nasıl yapıldığını, kamuoyuna adım adım, yani ‘YSK’ya bırakıp bekleyelim’ asla demeyeceğim. Mutlaka o süreçle ilgili de tedbirleri alarak şeffaf bir biçimde toplumu bilgilendireceğim.”

‘Bu bir demokrasi seferberliği…’

E. İmamoğlu: ”Bu bir demokrasi mücadelesi. Ama korku duvarlarını yıkmak zorundayız. Demokrasi mücadelesi korkarak verilmez. Kaldı ki şu an benim verdiğim mücadele, şahsi bir makam mücadelesi değil ki. Demokrasi mücadelesi ve bunun adı net olarak demokrasi seferberliği. Dolayısıyla böyle bir seferberlik içerisinde endişe etmeyecek, herkes mutlaka konuşacak. Çünkü benim verdiğim mücadele, sanatçının daha özgür ortamlarda sanatını icra edebilmesi, iş insanının mal varlığının teminat altına alınabilmesi, yani hak, hukuk, adalet kavramlarından bahsediyoruz. Korkarak konuşmayarak, başarı elde etme şansımız yok. Sanatçılar korkmaz zaten. İş insanları da korkmamalı.”

‘Siyasallaşmış, işi partizanlığa dökmüş bu anlayış ülkemize zarar veriyor…’

E. İmamoğlu: ‘Karşımda hem partili, hem de rakip gibi görülen bir cumhurbaşkanı bulunuyor…. Türkiye’deki bu siyasi ortamı olumlu bulmuyorum. Seçimden sonra Erdoğan ve MHP’li Bahçeli’ye yaptığım çağrıları bu kez yapmayı düşünmüyorum. İnsanlar her ortamda, güvende hissedeceği kimlikler arar. Yani adaletine güveneceği, tavrına güveneceği insanlar arar. Bu kadar siyasallaşmış, işi tamamen partizanlığa dökmüş, bir anlayış elbette ülkemize sıkıntı veriyor zarar veriyor. Adaletten ayrılmayarak, sözlerine dikkat ederek davranmaları gerektiğini elbette biliyorum ama o gün duyduğum güvenle, üzerlerine vazife edinmeleri noktasındaki uyarılarımı bu sefer yapmayı pek de düşünmüyorum. Tüm tedbirleri kendimiz alacağız.”

‘Arabasını, harçlığını getirenler var’

E. İmamoğlu: ”Seçim kampanyasına yönelik yapılan bağışlardan da son derece memnunum. Her yaştan insan kampanyaya destek sundu. Yoğun bir ilgi olduğunu da görüyoruz. İnsanlar el veriyor. İnanın bu sabah bir parti ilçe binasına gelip, arabasının anahtarını bırakıp, ‘Bu arabamı size bırakıyorum. 1 buçuk ay boyunca kullanın’ ya da bir başka şehirden bir çocuk, ‘Anneler gününe para biriktirdim, 30 liram vardı onu size gönderiyorum’ diyor. Müthiş bir şey. Bu demokrasiye olan inanç aslında. Haklının yanında olma, hukuk arayışının yanında olma. O bakımdan, Türkiye’de insanlarımıza mutlaka güvenelim. Biz, bu kampanya sürecinde desteğini buluruz, morali de buluruz cesareti de buluruz, hiçbir sıkıntı yaşamayız”​

‘İBB’deki dijital kayıtlar neden kopyalandı?’

E. İmamoğlu: ‘Seçim kampanyasını üç ana eksende yöneteceğiz.’

1-) Bu İBB seçimi dolayısıyla biz İstanbul’u nasıl yöneteceğimizi topluma anlatacağız…

2-) Bunun aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi olduğunu ve demokrasiyle ilgili bir seferberlik olduğunu tekrar tekrar hatırlatacağız. Mağduriyetin yaşatıldığını ve mutlaka demokrasi için kazanmamız gerektiğini hatırlatacağız…

3-) Tespitlerimizi insanların önüne koyarak, nasıl bir israf ortamının yaratıldığını, nasıl haksız, hukuksuz işlerin yapıldığını tek tek İstanbullularla paylaşacağız. Buna dönük hazırlıklarımız var…

E. İmamoğlu: ”İBB’nin dijital kayıtlarının kopyalanması konusu yanlış yorumlandı. Aslında dijital kayıtlar şöyle bir şey: İBB’de kayıt altına alınarak, yine belediye bünyesinde kontrol altına alınarak yoksa biz onu alıp kendi bünyemize geçirmiyoruz. Zaten bu kanuna aykırı. 31 Mart milat olarak seçtiğimiz bir tarih. 31 Aralık yani yıldönümü olarak, 2018’den 2019’a. Bir de görevi aldığımız 19 Nisan’a kadar ne olduğunu, bittiğini anlamak adına. Bu üç tarihle ilgili kayıtların zapt altına alınarak muhafaza edilmesini sağladık.”

‘Partiye ve cebine hizmet etmeyi öncelik kılanlarla işimiz olmaz’

E. İmamoğlu: ”Genelde İBB çalışanlarıyla bir sıkıntısı olmadığını, ancak ‘partizan üst yöneticiler’ diye tanımladığım kesimlerle bir sorun oldu. Oradaki insanların geneliyle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Ama partizan üst yöneticiler. Süreçte 16 milyon insana hizmeti değil partiye ve cebine hizmet etmeyi öncelik kılanlarla bizim işimiz olmaz zaten. Onlar ben göreve gelmeden orayı terk edip gidebilirler. Zaten bunlar açığa çıkacaklar. O söylediğiniz tavır çok basit bir tavır. Biz de geldik biz herkesi takip etmeye devam ettik. Eski belediye başkanları, Cumhurbaşkanı vs. Bu hazımsızlık ve basitlik. Bu işaret değil çok basitlik. Beni takip etse ne olur etmese ne olur? Beni takip etse değeri artar, etmediği zaman değeri düşer. Yani bu Büyükşehir Belediyesi’nde partizan o üst kadroda bulunan sayısı çok az olan insanın hazımsız tavırları. Zaten o insanlar oradaki bürokraside çalışmayı hak etmiyor. Bürokraside çalışan insanlar önceliğini o şehrin insanlarına ayırmalı. Onların önceliği kendileri ve biat ettikleri birkaç insan ve cepleri çok net.”

Kaybederse ne yapacak?

E. İmamoğlu: ”Seçimleri kaybetmem halinde de siyaset sahnesinde olmaya devam edeceğim. Planlamaktan öte şunu söyleyebilirim: Ben siyasette, kariyerde A, B planını öyle yorumlamam. Ama şöyle yorumlarım; Kazanılan ya da kaybedilen bir seçim her şeyin başlangıcı ya da her şeyin bitiş günü değildir. Her seçim aslında farklı bir mücadelenin başlangıcıdır. Seçimi kazanırsınız İstanbul’u en şekilde yönetmek için çaba göstermeye devam edersiniz. Seçimi kaybedersiniz ki ben çok zayıf ihtimal olarak görüyorum ama bir ihtimaldir haklısınız. O zaman demokrasi mücadelesi için yola devam edersiniz.”

Kaynak
Mehmet Sümer


www.amerikaninsesi.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: