GÜNDEM

‘Türkiye Diktatörlüğe Doğru Savruluyor’

”Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı tavır ve verdiği karar bizim açımızdan şeffaf değil ve anlaşılmaz. ”

Avrupa Parlamentosu’nda liberal grubun lideri ve eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt:

Avrupa Parlamentosu’nda liberal grubun lideri ve eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt:

“Türkiye diktatörlüğe doğru savruluyor. Seçim yenileme kararı Avrupa Birliği müzakerelerinin yürütülmesini imkansız hale getirdi.”

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Federica Mogherini:

”Özgür, adil ve şeffaf bir seçim süreci sağlamak herhangi bir demokrasi için hayatidir ve Avrupa Birliği’yle Türkiye arasındaki ilişkilerin merkezindedir.”

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn:

”Daha önceden sonuçları tescil edilen İstanbul seçimlerinin olağanüstü itirazlar sonucunda yenilenmesine karar verildi. Çok siyasileştirilmiş bir bağlamda alınan bu geniş kapsamlı kararın kamuoyu önünde irdelenmesi için gecikmeden gerekçeli kararın yayınlanması çağrısında bulunuyorum.”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz:

” YSK’nın kararını AB müzakereleriyle ilişkilendiriyorum. Demokratik seçimleri kabullenmeyenlerin AB’de yeri yoktur. Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana hızlı adımlarla AB’den uzaklaştı ve Türkiye’de fikir ve basın özgürlüğü sistematik şekilde sınırlanıyor.”

Heiko Maas

Alman Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

”Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı tavır ve verdiği karar bizim açımızdan şeffaf değil ve anlaşılmaz. İstanbul Belediye Başkanının seçimine sadece Türk seçmenlerin iradesi karar vermeli. Federal Hükümetimiz açısından öncelik, demokratik ilkelere uyulması ve şeffaf seçim koşulları oluşturulmasıdır.”

Karara tepki gösterenler arasında Fransa da vardı.

Fransız hükümeti: ”Türk yetkililere demokratik ilkelere, çoğulculuğa, adalete ve şeffaflığa saygı duyması çağrısında bulunuyoruz.”

Yüksek Seçim Kurulu 4 karşı 7 oyla 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti.

Federal Meclis Başkanvekili, Yeşiller partisinden Claudia Roth:

”Seçim Kurulu’nun kararı tepeden yapılan ağır baskının sonucudur. Erdoğan ve partisi AKP’nin yerel seçimlerden sonra demokratik değişim umut edenlerin hepsine kötü bir ders vermek istediği görülüyor. Karar demokrasiye karşı bir savaş ilanıdır.”

SPD’nin Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid:

”Eskiden AKP seçimlerin tekrarı konusunda muhalefetin mızıkçılık yaptığını öne sürerek reddederdi. Şimdi seçimleri sonucu beğenene kadar tekrarlatmak istiyor.”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Hür Demokrat Parti (FDP)’nin liste başı adayı olan Nicola Beer:

”Erdoğan yenilgiyi kabullenmedi. Böyle bir Türkiye artık AB’nin ortağı olamaz.”

Almanya için Alternatif partisi (AfD)’nin liste başı adayı Jörg Meuthen:

”Türkiye ile AB arasında süren müzakerelerin derhal kesilmesini talep ettim. YSK’nın aldığı anti-demokratik karar, Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’nin AB’ye ait olmadığını kanıtlıyor. Bu yüzden müzakerelerin ve bu bağlamda verilen mali yardımların kesilmesini istiyoruz.”

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar vermesinin ardından Avrupa’dan tepkiler geldi. Açıklamalarda kararın Türkiye’de seçmenlerin sisteme güvenine zarar verebileceği vurgusu öne çıktı.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü Kati Piri:

”Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP YSK’ya İstanbul’daki yerel seçimlerin tekrarlanması için baskı uyguladı. Bu durum Türkiye’de iktidarın seçim yoluyla demokratik olarak el değiştirmesine duyulan güveni sona erdirdi.”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland:

”Özgür ve adil seçimler için gerekli koşulların seçim gününden sonra değil önce doğrulanması gerektiğinin altını çiziyoruz. YSK’nın kararı Türk seçmenlerin seçim otoritelerine duyduğu güvene ciddi zarar verme potansiyeline sahip. Türk halkı seçimler konusunda güvenilir ve istikrarlı bir çerçeve dahil olmak üzere demokratik garantiler sağlayan bir seçim sürecini hak etmektedir.”

YSK’nın kararına bir tepki de Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Ska Keller’dan geldi. Ska Keller:

”Bir zamanlar Türkiye’de seçimler iktidarın demokratik olarak el değiştirmesiyle sonuçlanırdı. Anlaşılan artık öyle olmuyor.”Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: