"Sandık başında bir tane şikayet yok. AKP'nin iddiasında 19 bin sandık kurulu var. Bu sandık kuruluna yapılmış tek bir şikayet yok. ''

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu:
“İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtarlıklarda seçimleri yapan sandık kuruluyla ilgili seçim iptali başvurusu yapacağız”

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu:
“CHP yarın, YSK’ya İstanbul’daki 39 ilçenin sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlükten dolayı tam kanunsuzluk teşkil edildiği sebebiyle itirazda bulunacak. İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtarlıklarda seçimleri yapan sandık kuruluyla ilgili seçim iptali başvurusu yapacağız”

‘YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN GÜNDEMİNDEKİ KONUYDU’

Yakupoğlu: “Gündemi başkan belirler, üyeler görüşlerini bildirir. Siyasi parti temsilcileri müzakerelerin gelişmesine göre kendi fikirlerini ve taleplerini iletirler. Bu konu 36 gündür YSK’nın gündeminde. Dünkü müzakere işin son noktasıydı.”

1-) AKP’nin YSK’ya önce olağan itirazı geldi, Büyükçekmece ile ilgili. 2-) Ardından olağanüstü itirazla yine Büyükçekmece getirildi.
3-) Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptali ile geldi, 4-) Daha sonra ek taleple gelindi.
Bütün bu talepler zaman içinde YSK tarafından inceleniyordu.
5-) AKP’nin o meşhur üç bavulla delillerini YSK’ya getirdiğinde bunlar tasnif edilip sisteme yüklendi.
6-) Kısıtlı, tutuklu, ölü seçmenlerle ilgili kısmı Seçim İşleri Genel Müdürlüğü tarafından incelenmesine karar verildi.
7-) Sandıklardaki oy hareketleri kamu görevlisi olmayan sandık üyeleriyle ilgili Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü görevlendirildi.

‘ORAYA BİLDİRİLEN İSİMLERİ DENETLEME YETKİMİZ YOK’

Yakupoğlu: “Biz CHP olarak YSK’nın bugüne kadar kurallara, genelge ve kararlara uygun davranırız, diğer partiler de öyle.”

1-) Sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olup olmadığını, isimleri bildirse bile denetleme yetkimiz yok. Orada diyor ki, falanca Anadolu lisesinde öğretmen diyor mesela. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde ben bunu öğrenemem.

2-) Ben üç çuval evrakın tamamını inceledim. Kumpas, şaibe, organize bir yolsuzluk da görmedim.

4-) YSK’nın şimdiye kadar geliştirdiği tüm içtihatlarda gerek olağanüstü gerek tam kanunsuzluk itirazlarda. Kanunsuzluk kanuna bire bir uyup uymadığına bakılır. Ama bu tek başına bu seçim işleminin iptali için görmemiştir YSK.

5-) YSK bir işlem kanuna açıkça aykırı olabilir; ancak ve ancak bu işlemin seçmen iradesini sakatladığı ya da seçim sonuçlarını doğrudan etkilemişse o zaman iptal ederim diyor.

‘TAM KANUNSUZLUK OLSAYDI?’

Yakupoğlu:Tam kanunsuzluk sebebiyle İBB seçimi iptal edilmiş olsa idi, aynı sandık kurullarının imzaladıkları ilçe belediye başkanlığı, ilçe belediye meclis üyeliği ve o sandıktaki muhtarlık sandık seçim tutanaklarıyla ilgili olarak seçimin tamamının iptal edilmesi gerekli olmalıydı.”

Dün ben şöyle konuştum:

1-) Sayın YSK siz şu ana kadar AKP’nin itirazlarını yani kısıtlı seçmen, hükümlü, tutuklu, boş çeteleler vs. bu itirazların hepsini 298 sayılı kanunun 130. maddesinde düzenlenmiş olan olağanüstü itiraza göre incelediniz.

2-) Şimdi incelemeye konu 130. maddede belirtilen oy verme günü seçimin sonucunu etkileyen bir durum değildir.

3- Siz bu itirazı ise 2 Mart’ta kesinleşmiş, bütün itiraz sürecinden geçmiş kesinleşmiş bir işlemi incelemeye başladınız…

4-) Oysa hukukta geri vites yoktur. Bu noktaya kadar olağanüstü itiraz olarak incelendi, kararı da buna göre verin diye konuştum. Kanunsuzluk olsaydı İstanbul seçimlerinin tamamı iptal edilirdi.

‘YSK OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ’

Yakupoğlu: “Tam kanunsuzluk kavramı elle tutulmaz, gözle görülmez. Anayasamızın 79. maddesi YSK’ya görev yüklemiştir. Seçimlerin güvenli bir şekilde sonlandırılması görevidir.”

1-) YSK eğer olağan ve olağanüstü itiraz süreleri  dışında bir kanunsuzlukla karşılaşırsa, bunun için itiraza da gerek yok. Resen alabilir, kendisine bir ihbar gelse de incelemeye alabilir.

2-) İşte o zaman bu işlem kanuna aykırı mı, seçmen iradesini sakatlıyor mu, seçim sonuçlarını etkiliyor mu? Bunları görürse başka hiçbir şey aramadan o işlemin iptaline karar verir.

3-) YSK şu anda olağanüstü itiraz süreci işliyor bu süreçte tam kanunsuzluk işlemi yapmam dedi. Ben önüme gelen itirazları olağanüstü itiraz olarak incelerim dedi. Olağanüstü itiraz süreci içerisinde ilgili parti, ‘hakim seçim itirazı’ için gelmişse ben o işlemi yaparım dedi.

‘AKP’NİN İTİRAZ ETTİĞİ SANDIKLARDA EN FAZLA OY ALMIŞ’

Yakupoğlu:
“Sandık başında bir tane şikayet yok. AKP’nin iddiasında 19 bin sandık kurulu var. Bu sandık kuruluna yapılmış tek bir şikayet yok. Aslında 16 bin. Sadece 141 sandık kurulunda AKP’li üye yok. Bunun dışında bütün sandıklarda, kendi iddialarına göre 16 bin küsur sandık kurulunun tamamında AKP’li üyeler sandık kurulu üyeliği yapmış, ayrıca AKP’li müşahitler var. Sandık kurulu maniple etmişse orada şikayet edersiniz. Orada 5 adet boş sayfa vardır. İtirazlar olursa oraya yazılır ve imza atılır. Böyle bir itiraz yok. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine göre AKP’nin itiraz ettiği 16 bin sandığın tamamında AKP adayı sayın Binali Yıldırım, sayın Ekrem İmamoğlu’ndan daha fazla oy almış.”

‘YSK’YA TAM KANUNSUZLUK GEREKÇESİYLE İTİRAZDA BULUNACAĞIZ’

Yakupoğlu:
“CHP’nin yarın YSK’ya İstanbul’daki 39 ilçenin sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlükten dolayı tam kanunsuzluk teşkil edildiği sebebiyle itirazda bulunacağız. Şimdi maddi gerçek ortaya çıktı. Şu anda konuşulan sandık kurulların teşkiliyle ilgili gerekçe ise cin şişeden çıktı. İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtarlıklarda seçimleri yapan sandık kuruluyla ilgili seçim iptali başvurusu yapacağız.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: