GENEL

Haciz, 00017 Kredi Kartı, Zimmet…

Bir şirkette şoför ve getir götür işlerinde çalışmaktayım. Şirketim kendi kredi kartımdan şirket adına harcama yapmamı istedi ve 1 hafta sonra ödeneceği vaadinde bulundu. Yüklü meblada şirket için harcama yaptım. Lakin bana geri ödeme yapılmamıştır.

Daha sonra şirket el değiştirdi. Şirketin yeni sahibi, alacağımın kendisi tarafından ödeyeceğini söyledi. Fakat aradan 9 ay geçmesine rağmen ödemedi… Şirket sahibinin kendi borcunu ödemem için bana verdiği parayla , kendi kredi kartı borçlarımı ödedim…

Şirket sahibi bana, 155/1 ‘den dava açar aynı zamanda aldığım (ki benim alacağımdı) para miktarında icra tebligatı gönderir.

İcraya itiraz ettim… Şirket sahibi ise haksız itiraz nedeniyle tekrar dava açtı….155/1 ‘den açılan davanın tebligatı bana ulaşmadığından tutuklama kararı çıkarılır.

Yakalandım, Asliye Hukuk Mahkemesinde ifade verdikten sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıldım…2.ci dava için tekrar Asliye mahkemesinden gün atandı…

Davanın Sulh ceza mahkemesinde devam etmesi gerekmezmi ya da davanın Sulh ceza mahkemesine devredilmesi talep edilebilir mi?

155/1 den dava açan davalı, aynı zamanda icra yoluyla bana haciz gönderebilir mi?

Bu ikisi arasında tezat yokmudur. Bu dava neticesinde 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yanında verilecek adli para cezası minimum ve maksimum kaç TL. olabilir.

CEVAP: Av. Engin:


Öncelikle Asliye hukuk mahkemesini hiç görev alanında olmayan bir konudur bu. Sanırım Asliye Ceza Mahkemesi demek istediniz.

Suç hizmmet nedeni ile görevi kötüye kullanma olduğu için de Asliye Ceza Mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum. İşçi iveren ilişkisi var çünkü…

Ayrıca Asliye Ceza Mahkemesi altında bir mahkemeye dosyayı göndermez kendisi karara bağlar. Tersi olsaydı yani Sulh Ceza Mahkemesinde görülseydi ve Asliye Cezanın görevli olduğu anlaşılsaydı görevsizlik kararı verilip Asliye Ceza Mahkemesine dosya gönderilirdi.

Eylemin suç olması icra yolu ile de geri alınmaya kalkışılmasına mani değildir. 
Siz’in bir avukatla anlaşıp hem ceza davasında müdaafasını hem alacağını tahsili için uğraşmasını tavsiye ederim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: