''Hem maaş haczi yaparlar hem evinizi iş yerinizi cebinizi nerden kime ulaşabilirlerse herkesi arayıp ileri geri konuşurlar rahatsız ederler üstüne faizi masrafı bayağı yıpratıcı bir süreç yaşarsınız.''

SORU: ‘Avukatla görüştüm 24.000,00 TL olarak 24 ay taksit yapabiliriz diyor. Bu taksiti: avukat’ın ofisinde mi yoksa icra dairesin de yapılacak?’

2 adet kredi ve bir adet kredi kartı borcu için avukat icraya vermiş.
Daha 7 günlük itiraz sürem dolmadı.
Gelen kağıtta toplam tutar: 19.007,29 TL gözüküyor.
Yazan borcun hepsini, İcra dairesi’nin vakıf bank hesabına yatırsam borcum bitiyormu?
Avukat vekalet ücreti gibi ödeyeceğim extra başka masraflar varmı?Avukatla görüştüm 24.000,00 TL olarak 24 ay taksit yapabiliriz diyor…

CEVAP: Av. Engin
1-) Ödeme emrinde: ‘borcunuzu ödeme süresi içinde öderseniz toplam borcunuz şu kadardır’ diye bir açıklama yoksa belirttiğiniz rakamın üstüne vekalet ücreti masraflar eklenmelidir onu da icra dairesinden yapabilirsiniz.

2-) Borcunuzu ödeme emrinde belirtilen banka hesabına dosya nosu belirtmek kaydı ile ödeyebilirsiniz. Taksitle ödeyecekseniz yani yapılandıracaksınız bunu avukatla görüşüp karara bağlamalısınız.

3-) İcra dairesinin hesabına yatırırsanız daireden borcu yoktur yazısı alabilirsiniz avukata veya kendi kartınıza yatırırsanız avukatın borcun bittiğini daireye bildirmesi gerekir ancak bu bildirimden sonra yazı verebilirler size.

4-) Borcu tamamen bir defada ödeme imkanınız varsa direk daireye gidip dosya hesabı yaptırıp parayı yatırmanızı yok taksitle ödeyebilirim diyorsanız avukatla anlaşıp yapılandırmanız gerekir diğer türlü hem maaş haczi yaparlar hem evinizi iş yerinizi cebinizi nerden kime ulaşabilirlerse herkesi arayıp ileri geri konuşurlar rahatsız ederler üstüne faizi masrafı bayağı yıpratıcı bir süreç yaşarsınız benim naçizane önerim budur kolay gelsin.
5-) Dairenin yatırdığınız parayı alacaklı tarafa havale etmesi 1-2 günü bulur sonra siz gidip dosyanın infaz edildiğini kaydın bu şekilde kapatılmasını ve infaz edildiğine dair belgenin tarafınıza verilmesine dair yazılı talepte bulunun.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: