''Ancaak!.. Sayın Osmaniye Valiliği'ne sormak isterim; Aydınlar Mahallesi Camii ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ne gerçekleştirdiğiniz bu muameleyi diğerlerine de uygulayabildiniz mi?..''

Kanuna aykırı olarak: ‘Camii ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne’ para verilmiş…

Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan:
”Sayıştay’ın denetleme raporunun ardından Osmaniye Valiliği harekete geçti. ‘Cami WC’si bakım ve onarım giderlerinde kullanılmak için Aydınlar Mahallesi Camii ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne’ verilen 20 bin lirayı geri istedi…”

İl Özel İdareleri ne yapar?..

Takan: ”Önemli makamdır!. Para dağıtır… Sayıştay dediğimiz, AKP tarafından işlevsiz hale getirilmiş kurumumuz da bunların hesapları inceler ve denetler.”

Sayıştay, Osmaniye İl Özel İdaresi’nin hesaplarını inceler. İncelemeler sonucunda 943 bin liralık kamu zararı olduğunu da  belgeler…

Sayıştay: ”İl  Özel İdarelerince dernek ve vakıflara ayni ve nakdi yardım yapılması mümkün olmamasına rağmen aşağıdaki tabloda ayrıntıları belirtilen çeşitli dernek ve vakıflara Osmaniye İl Özel İdaresince nakdi yardım yapıldığı tespit edilmiştir.”

1-) Türkiye Gençlik Vakfı’na:
– vakfın yürütmekte olduğu her türlü çalışmalarda kullanılmak için, 15 bin lira,
– ‘il temsilcilik binasının hazırlanması için ve diğer faaliyetlerde kullanılmak için’ 25 bin lira verilmiş.

2-) Birlik Vakfı’na:
– vakfın yürütmekte olduğu her türlü çalışmalarda kullanılmak için 20 bin lira ödenmiş.

3-) İlim Yayma Cemiyeti’ne:
– derneğin yürütmekte olduğu her türlü çalışmalarda kullanılmak için, 40 bin lira,
– derneğin yürütmekte olduğu her türlü çalışmalarda kullanılmak için, 30 bin lira,
– derneğin yürütmekte olduğu her türlü çalışmalarda kullanılmak için, 50 bin lira verilmiş.

4-) Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi’ne:
– Şifa Camii lojman yapımında ve Çamlıkevler Camii yapım işinde kullanılmak için, 200 bin lira,
– Bilal Habeşi Camii inşaatında kullanılmak için, 100 bin lira verilmiş.

Takan: ”Türkiye ölçeğinde hortumlanan rakamları hatırladığınızda bu miktarlara bıyık altından gülebilirsiniz. Ama bu sadece Osmaniye örneği… Diğer vilayetlerimizin büyüklüğünü ve neler olabileceğini hayal dünyanıza bırakırım!..”

Osmaniye Valiliği…

Sayıştay’ın raporu üzerine Osmaniye Valiliği hemen harekete geçmiş.

Valilik: ‘İl Özel İdaresi 2017 Mali Yılı harcama belgelerinin Sayıştay Denetçileri tarafından incelenmesi sonucu düzenlenen raporda Derneğinize yapılan 20.000. 00 TL yardımın kamu zararına sebebiyet verildiği gerekçesiyle ilgililer adına kişi borcuna alınmış olup, tahsil edilmesi istenilmektedir.
Bu nedenle, İl Özel İdaresi 2017 Mali Yılı Gider Bütçesinden Derneğinize 13.06.2017 tarihinde yapılan 20.000.00 TL yardımın 30 gün içerisinde İl Özel İdaresinin T.C.Ziraat Bankası Cebelibereket Şubesindeki …….nolu hesaba iade edilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Takan:
”Anayasanın gerekli görülen hallerde rafa kaldırıldığı, kanunların kişiler ve konjonktüre göre uygulandığı, Sayıştay raporlarının temizlik kağıdı kadar değer görmediği caanım ülkemde Osmaniye Valiliği’nin gösterdiği bu hassasiyet gerçekten gözlerimi yaşarttı.”

”Ancaak!.. Sayın Osmaniye Valiliği’ne sormak isterim;
Aydınlar Mahallesi Camii ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne gerçekleştirdiğiniz bu muameleyi diğerlerine de uygulayabildiniz mi?..”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: