GENEL

Venezuela! VİDEO

Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaido’nun yanındaki bir grup üniformalıyla birlikte: ‘‘Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu iktidardan indirmek için planın son safhasına başladım.” açıklaması sokakları hareketlendirdi.

Guaido: ”Silahlı kuvvetler doğru karar verdi ve Venezuela halkının desteğine güveniyorum.” açıklamasını başkent Caracas’ta La Carlota hava üssünde yanında yaptı ve Twitter hesabından yayınladı.

Bu açıklamanın ardından bölgede toplanan Maduro karşıtları; güvenlik güçleri ile zaman zaman çatıştı.

La Carlota hava üssü yakınlarında de ve kentin diğer bazı kesimlerinde de sokaklarda hareketlilik var…

Guaido, gün içinde Caracas‘taki bir başka gösteride kalablığa hitaben bir konuşma yaptı: ”Geri dönüş mümkün değil…”

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino: ”Silahlı kuvvetler; anayasayı ve yasal yetkilileri savunmaya bağlı olduğunu ve darbe hareketini reddetti. Ülke genelindeki bütün askeri üslerde anormal bir durum söz konusu değil ve kalkışma kısmen defedildi.”

Venezuela Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez: ”Hükümet, darbe düzenlemeye çalışan küçük bir gruba karşı koymakta.”

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro: ”Askeri liderler, Guaido’nun ‘ayaklanma’ çağrısına rağmen, bana sadakat sözü verdi.”

Ancak Maduro henüz kameraların önüne geçmiş değil.

Silahlı kuvvetler içerisinde darbe girişimi boyutu şu an itibariyle net değil. Maduro’nun yüzlerce destekçisi, devlet bakanlığı sarayının yanında toplandı. kalabalık taraftar grubu tarafından Maduro’ya destek sloganları atılırken, Maduro posterleri açıldı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza: ”Amerika’nın muhalif aktivist Leopoldo Lopez’in ev hapsinden kaçması için bir gardiyana para ödedi. Lopez de Caracas’ta Guaido ve bir dizi üniformalıyla birlikte askeri ayaklanma çağrısında bulunmuştur. Ayaklanma yakında kontrol altına alınacaktır. Caracas’ın doğusunda toplanan binlerce Guaido taraftarı, ‘ordunun Maduro’ya bağlılığını kıramayacak”’

Venezuela’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis’in başkanı olan Guaido anayasaya dayanarak Maduro’nun 2018’de yeniden seçilmesini yasa dışı olarak nitelemiş ve Ocak ayında geçici devlet başkanlığını ilan etmişti.

1 Mayıs’ta ülkede geniş çaplı protesto gösterisi düzenlenmesi öngörülüyor. Guaido, gösterinin Venezuela tarihindeki en geniş katılımlısı olacağını belirtmişti.

Amerika dahil yaklaşık 50 ülke Guaido’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanımış durumda.

KAYNAK

www.amerikaninsesi.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: