‘Gelecek Zifiri Karanlık’

Hüsnü Mahalli: ”YSK’nın alacağı İstanbul kararı demokrasi için kritik önemde. YSK’nın İstanbul kararı demokrasisinin geleceğini netleştirecek. Ya giderek karanlığa sürüklenecek ya da yeniden rayında ilerleyecek.”

Hüsnü Mahalli

”Türkiye’deki demokrasi giderek Arap ülkelerine benzemeye başladı. Önlem alınmazsa gelecek zifiri karanlıktır.”

”31 Mart seçimlerinden bu yana hâlâ İstanbul seçimini tartışıyoruz. Yalnızca Türkiye mi konuşuyor? Batı, İstanbul seçimleri konusunda demokrasiyi toptan tartışır oldu. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye Arap işi bir demokrasi yoluna girmemeli. Son anayasa değişikliğiyle Türkiye Arap ve diğer Müslüman ülkelere benzer olma yolunda.”

‘Batılı ülke ve kurumlar Türkiye’ye olumlu yaklaşmaz!’

”Umarım Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan’da olduğu gibi tartışmalı bir karar almaz. AKP’nin başvurusu üzerine seçimleri iptal ederse işte o zaman gelecek karanlık olur. Çünkü çok ciddi tartışmalar yaşanacak, gerginlikler artacak ve insanlar daha da kutuplaştırılacak. Hiçbir Batılı ülke ve kurum Türkiye’ye olumlu yaklaşmaz.”

‘İnsanlar ülkelerine, kendi geleceklerine sahip çıktığı ölçüde karanlıklar dağılacak!’

Hüsnü Mahalli

”Türkler Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine yükselme mücadelesinde önemli mesafeler kat etti ve bu yolda geri adım atma niyetinde değil. İşte bu nedenle YSK’nın kararı yalnızca İstanbul düğümünü çözmeyecek. Türk demokrasisinin geleceğini de netleştirecek. Yani ya bu demokrasi tartışılmaya devam edecek ve giderek karanlığa sürüklenecek ya da son anda her şey yeniden düzelecek. 143 yıllık Türk demokrasi mücadelesi rayında ilerleyecek. Ama sonuçta her şey Türk halkının iradesine bağlı olacak. İnsanlar ülkelerine, demokrasiye, özgürlüklerine ve kendi geleceklerine sahip çıktığı ölçüde karanlıklar dağılacak ve aydınlık bir Türkiye ortaya çıkacak.”

‘Yerel seçim Türkiye’de yeni bir başlangıç!’

Hüsnü Mahalli

”İstanbul sorunu çözülürse her şey kısa süre içinde normalleşir.
1-) İç barış ve yumuşama sağlanarak içeride ve dışarıda herkese olumlu mesaj verilir. Böylece demokrasi ve Türkiye kazanır.
2-) Böyle bir durum, iktidar olarak Erdoğan’ın dış ilişkilerinde elini güçlendirir.
3-) Yatırımlar gelir, ekonomik sorunların çözümü yolunda önemli adımlar atılır.
4-) İçeride toplumsal barış sağlanır. Bu toplumsal barışı fırsata çevirmek ise iktidar ve muhalefetin ortak görevidir.

‘Son seçimde önemli başarıya imza atan CHP yönetimi yani Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi olup biten her şeyi doğru değerlendirip doğru kararlar alabilirse yeniden herkesi heyecanlandırabilirler.’

”Unutmayın, Nisan 2017 referandumu ve 24 Haziran seçimleri sonrasında toplumda müthiş bir karamsarlık, bıkkınlık, umutsuzluk ve sonrasında korku egemen olmuştu. CHP’nin yüzde 31 gibi önemli bir oy alması ve Türkiye’nin her yönüyle en önemli 22 kentini alması insanları heyecanlandırdı. Seçimler her yönüyle bir başlangıç olabilir. Muhalifler umudun bittiği yerde kazanabileceklerini gördüler ve bu önemli bir başlangıç. Burada belediye başkanlarına büyük görev düşüyor. Yalnızca oy verenlerin değil herkesin gönlünü ve rızasını kazanmalılar. Bu başarılırsa 2023 seçimlerine doğru çok farklı bir Türkiye görebiliriz.”

‘Erdoğan ve Kurul Halinde Kamu Görevlilerine hakaretten yargılandım ve dört yıl iki ay hapis cezası aldım.’

”Suçum Türkiye’nin Suriye müdahalesini eleştirmek. Son sekiz yılda söylediğim her şeyin doğruluğu yüzde 100 kanıtlandı. Ben uluslararası bir gazeteciyim ve dünyanın birçok medya kurumunda çalıştım. Bana ve benimle birlikte gazetecilere, aydınlara, sanatçılara ve elbette politikacılara yönelik bu tür uygulamalar Türkiye’ye büyük zarar veriyor. Buna da gerek yok.”

‘Yaşadığım ülkedeki demokrasinin ayıbıdır!’

”Son kitabım ‘Arap İşi Demokrasi”de sakıncalı bulunabilecek hiçbir şey yok. Mahkeme süreçlerinde yazıldığı için buna çok dikkat ettim. Yani kendi kendimi sansürledim. Bir yazar ya da gazeteci kendini sansürlüyorsa özgür değildir. Bu da yaşadığı ülkedeki demokrasinin ayıbıdır.” 


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.